İşte karşınızda iOS 12 : | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

İşte karşınızda iOS 12 :

fearof

Forum Ustası
İşte karşınızda iOS 12

Haziran ayında düzenlenecek olan WWDC 2018’de Apple yeni işletim sistemi iOS 12’yi tanıtmayı planlıyor. Apple bu tanıtımdan önce iOS 12 hakkında bir konsept videosu yayınlandı.

Apple’ın yayınladığı videoda iOS 12 ile gelecek bazı yeni özellikler gözüküyor. Kullanıcıların uzun süredir beklediği Karanlık Mod teması iOS 12 ile birlikte geliyor. Daha önce bu özelliği YouTube, iOS’da bulunan uygulaması için getirmişti. Bu özellik sayesinde kullanıcılar telefonları geceleri kullanırken zorluk çekmiyor.


Aktif ettiğinizde telefonunuzun arayüzü daha koyu renklere sahip oluyor. Yeni işletim sistemi ile dinamik duvar kağıtları, bildirimlerin gruplanması, yeni kilit ekranı özellikleri gibi birçok yenilik de geliyor. Apple’ın bu sürümde daha çok sistem kararlılığını iyileştirmeye yönelik çalışmalar yapacağı düşünülüyor. Son olarak Apple artık bir özelliğin tamamen hazır olmaması durumunda, mühendislerine özelliği gelecek yıla bırakma seçeneğini de tanıyacak.

KAYNAK:
Belki beklenen, heyecan yaratacak ürünler tanıtılmadı ama Apple'ın WWDC kapsamında dün gerçekleştirilen lansmanı kullanıcılar için büyük yenilikler getirdi.

iOS 12, yeni özellikleriyle bu heyecan açığını kapattı. Anlık sağlık göstergesiyle ekran bağımlılığını en aza indirebilecek ayarları artık tanımlamak ve gerekli uyarıları almak mümkün olacak.

Rahatsız Etme modu da değişti. Artık yatış saatimizi belirleyip belirli bir süre öncesinde bildirimlerden azade olma şansını kullanabileceğiz.

Ayrıca uygulamalara günlük olarak ayırmayı planladığınız zamanı belirlediğinizde bunlara ilişkin uyarılar da hedeflerinizi gerçekleştirmeye yardımcı olacak.

iOS 12 ile gelen yeni emojilerle cihazlar daha da renklenecek. Fotoğraflar uygulamasına gelen küçük çaplı güncellemeler de var fakat çoğu aslında Google'ın yıllardır sunduğu hizmetler olduğu için bir heyecan yarattığını söylemek zor.

Yeni iOS sürümünde Siri de güncellendi.

Siri'yi daha da akıllı hale getirecek Shortcut uygulaması da yakında tanışacağımız yeniliklerden. Uygulamada farklı klasörler oluşturarak Siri’nin daha iyi önerilerde bulunmasını sağlamak mümkün olacak.

Daha da iyisi, sesli planlamalar yaparak her sabah aldığınız kahvenizi Siri yerinize sipariş verebilecek.

macOS'ta Karanlık Mod kullanıma sunulacak ve entegre olduğu uygulamaların tümünde görsel değişiklikler olacak. Merak edilen bir diğer soru macOS ile iOS'in birleşip birleşmemesiydi, yanıt olumsuz oldu ancak bazı kod güncellemeleriyle iOS için yazılmış uygulamalar MacOS'te de yürütülebilecek.

Buna ek olarak macOS ve iOS arasında tarayıcı davranışları ve dosya aktarımında da iyileştirmeler yapıldığını belirtmek gerek.

Facebook skandalının ardından artık Safari'de gerek Facebook gerek diğer siteler tarafından istenen takip izinlerinde katı bir süzgeç kullanılacak.

PDF dokümanlarını hızlıca imzalayabilmeyi ya da üzerinde düzenlemeleri daha çabuk gerçekleştirmeyi sağlayacak yeni özellikler Mojave'de bizleri bekliyor olacak. Ayrıca mobil telefonumuzdaki uygulamaları da bilgisayar üzerinden yönetebileceğimiz kullanışlı bir arayüz tanıtıldı.

Apple Watch kullanıcıları arasında mücadeleler başlatabilmek ya da egzersizleri takip ederken daha iyi ölçümler yapabilmek mümkün olacak. İlginç bir özellik olarak, tanımladığımız kişi ya da kişiler bize Apple Watch üzerinden istedikleri zaman sesli not bırakabilecek.

Bu da inceleme videosu.

 
Üst