İşte Üstad (!) Necip Fazıl'ın Hikayesi.

fearof
Forum Ustası
Konu içeriğini görebilmek için lütfen sayfayı aşağı kaydırın ya da buraya tıklayın. İçerik hemen aşağıdadır.

Siteyi reklamsız gezmek için lütfen üye olun ya da giriş yapın.

Necip Fazıl neden Atatürk ve devrimlerin düşmanı oldu?

Es_baDPW8AA2YzJ.jpg

39 yaşındaki Necip Fazıl, "Büyük Doğu" isimli bir dergi kurar ve bu dergi için CHP'den 5 bin lira para ister. Ayrıca Necip Fazıl, CHP hükumetine şöyle bir teminat verir:

Es_bjzqXAAEolO3.jpg

Bu sürede Atatürk'ü öven yazılar yazar. Hatta Büyük Doğu dergisinin 10. sayısında "Atatürk Dirilecektir" adlı bir yazı kaleme alarak şunları söyler:

Es_cf7ZXMAMcwoG.jpg

Es_cf6yXAAAwJTb.jpg

Es_cf6MXAAA4X_L.jpg

Hatta hızını alamayan Kısakürek, CHP'den mebus adayı bile olur. Ancak umduğunu bulamaz; ne mebusluk başvurusu ne de para isteği kabul edilir.

Es_c3X-XcAADBeD.jpg

Necip Fazıl umduğunu bulamamış, milletvekilliği başvurusu kabul edilmediği gibi, dergi için istediği para da gönderilmemiştir. CHP'li olmak kârlı bir iş değildir. Ve Kısakürek, çizgisini değiştirmeye başlar. Yine Büyük Doğu dergisinde Atatürk'ü, devrimleri ve dönemin hükumetini eleştirmeye başlar.

Bu çizgi değişimi hükumetin dikkatinden kaçmaz. Basın Yayın Genel Müdürlüğü 1944'ün Şubat'ında bir rapor yayımlar.

Rapor kısaca şunu ifade eder: Necip Fazıl'ın Büyük Doğu dergisi İngiltere devlet politikasına hizmet etmektedir.

Es_elDFXEAARhqe.jpg

Es_elCXXYAMuC_m.jpg

Es_elDiW4AEQjsJ.jpg

Es_elENXEAQuyF3.jpg

ALINTIDIR:

Son düzenleme:
fearof
Forum Ustası
Artık Atatürk karşıtlığını gizlemeyen Necip Fazıl, işi Gazi'ye hakarete kadar götürür ve 1947'de yargılanır. Ayrıca Türk halkı bu durumu kaldıramaz ve Necip Fazıl'ı protesto eder.

Es_gBalW8AIKgWf.jpg

Sonrasında ise Adnan Menderes'e yanaşır Necip Fazıl ve onun lehine yayın yapacağını söyleyerek para ister. Örtülü ödenekten de epey bir para alır. Bu durum Adnan Menderes'in yargılanmasında açıkça ortaya çıkar. Şöyle ki:

Mahkemede Menderes Necip Fazıl'ın memleket yararından ayrıldığını görünce irtibatı kestik, düzeleceğim dedi tekrar geldi, tekrar geldi diyordu.

Sonraları ise MHP'ye yanaşır Kısakürek... Yani anlayacağınız önce Atatürkçü sonra Menderesçi en son da Ülkücü olur.

resim_2021-05-30_004344.png

Ve enteresan, gidiş gelişlerle dolu hayatını 78 yaşına kadar sürdürür. Bugün kendisine "Üstad" diyen bir kesim var ama bilmiyorum "hangi Necip Fazıl'a" üstad diyorlar?

İşte üstad (!) Necip Fazıl'ın hikayesi.

ALINTIDIR:

Son düzenleme:
Gila
Moruk Moderator
Site Yetkilisi
İlgiyle okudum. Üstat müstat.. Pabucumun üstadı. Bunu defalarca yazdım, tepki de aldım. Ama gerçek olan şu, iflah olmaz bir kumarbaz olduğu biliniyor.

vantura
Super Moderator
Site Yetkilisi
neyin (!) üstadıymış bu????
Zar atmanın mı?kumarhanelerin mi?
Menfaat uğruna girmediği kılık kalmamış..
Fırıldak gibiymiş...
Habire dönmüş dönmüş..