İşte Yeni Clio 4 | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

İşte Yeni Clio 4

WaRDoktor

Elit Üye
Renault 1990 yılından beri ürettiği modelini yeniledi. 115 ülkede 11.500.000 adet satılan model küçük otomobil sınıfında en çok satılan modellerden biri.

Bir dönem Fransa eski Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin kriz çıkarttığı Renault’nun Clio 4 modeli, dün tüm dünyaya tanıtıldı. Aracın en önemli üretim üssü, 245 milyon dolarlık yatırımla Bursa olacak
Araç 4,06 metre boyunda (tam teknik data henüz açıklanmadı) ve 100 kg. daha hafif. Biliyorsunuz yakıt tüketimini ve karbon salınımını en etkili şekilde düşürmenin yolu ancak ağırlık düşürmekten geçiyor.
Geri görüş kamerası, anahtarsız giriş çıkış ve çalıştırma, 6 ileri çift kavramalı otomatik EDC şanzıman, 3 silindirli yeni Tce motor bu yeniliklerden sadece bir kaçı.

Gelelim ilginç innovasyonlara; Renault R-Link . 18cm.lik bir dokunmatik ekran. Kullanıcı bu ekranı kendine göre kişiselleştirebiliyo​r. Böylece her araç kendi içinde özelleşiyor. Bu ekran içinde artık tamamen anlık trafik yoğunluğunu tespit edip, buna göre hareket eden TomTom® navigasyon mevcut. Bunun haricinde bu ekran sayesinde otomobilin tüm sürüş dinamiklerine buradan ulaşabiliyorsunuz. Sizin kullanım tarzınız ve tüm verilerinizi analiz ederek size bu bilgileri aktaran ekran, yakıt ekonomisi sağlamanıza yardımcı oluyor. Bunlara ek olarak, Renault R-list'i güncelleyip Renault R-List store'dan çeşitli aplikasyonlar indirebiliyorsunuz.Bu arada telefonunuzu ve tablet gibi cihazlarınızı bağlayabildiğinizi hatırlatayım. Ekran üzerinde bulunan usb bağlantısı da müzik cihazlarının kablolu olarak bağlanmasına olanak sağlıyor. Bluetooth bağlantılı yeni Renault Bass reflex system diye adlandırılan sistem, evinizde bulunan dev hoparlörlere (30lt. bass kutusu kadar) yakın ses sağlanmasını sağlıyor. Sistem ön kapı içlerindeki hoparlörler içerisinde bulunuyor. Bass sesleri daha güçlü olarak sunuyor.

Gelelim motorlara.
Renault biliyorsunuz dünyadaki en ekonomik dizel ünitelere sahip firmalardan biri. Bunun yanında yenilenen benzin motorları Tce 90 ve Tce 120 eskisine oranla daha ekonomik değerler sunuyor. Tce 90 yeni 3 silindirli motor 900cc. ve turbo destekli.
Daha önce 2 kez yenilenen (1998 ve 2005) model, 2013 yılında tamamen değişmiş olarak karşımızda.Clio ''car of the year'' ödülünü iki kez alan (1991 ve 2006) tek model. Renault daha önce R9, Safrane, Megane, Scenic modelleriylede bu başarıya ulaşmıştı.

Clio denildiğinde akla ilk gelen unsurlardan biride güvenlik. 2005 yılında yenilendiğinde dünyanın en güvenlik küçük otomobili sıfatını kazanmıştı. Euro ncap testlerinden 5 tam puan alan ilk küçük sınıf olarak tarihe geçti. Bu kadar başarılı olan modeli yenilerken yine yaratıcı ve teknolojik ürünler yerleştirmeyi uygun gören Renault yeni Clio'da birçok yeniliğe gitmiş.

1400cc'lik bir atmosferik kadar güç üretebiliyor. 135Nm'lik torkta gayet kuvvetli bir motor olduğunun kanıtı. Ayrıca eski Tce 100 motora göre %21 bir yakıt ekonomisi (4.3lt. ortalama) sunuyor. Anlayacağınız benzinli motorlarda hala hayat var.

Dizel Energy Dci 90 ise 1.5 lt. start&stop özellikli geliştirilmiş motor 220 Nm. tork üretme kapasitesine sahip. 3.2lt. yakıt tüketimi vadeden sistem CO2 salınımı için 83g/km. değere sahip.

Ürün gamının son halkası ise Tce 120. 1.2 lt turbo motor, 1.6 lt. atmosferik motor gibi güç değerleri sunuyor.190Nm. tork sunan araç EDC şanzımanla sunulacak (çift kavramalı otomatik şanzıman)
Renault Clio'lar ECO düğmesinede sahip olacaklar. Aracın değerlerini ekonomik kullanıma göre ayarlama artık sadece bir tuşa basarak gerçekleştirilebilec​ek. Daha önce Honda Civic'lerde gördüğüm sistem özellikle şehir içinde işe yarıyor.

Daha detaylı bilgileri ve piyasaya çıkış tarihiyle ilgili bilgileri öğrendikçe sizinle paylaşacağım. Ama en merak edileni 1.6 lt. turbo motorlu 200 beygir gücünde ki Williams Clio'ları dört gözle bekliyoruz.

KAYNAK
 

PReSCoLD

Forum Ustası
bizim sürücü kursunda 2011 modeli vardı gayet güzel araba bastınmı da gidiyor :) bide hoca demezmi başka sürücü kursu arabasının arkasında kalmayın diye veriyor bize gazı bizde arabaya veriyorduk :D
 

WaRDoktor

Elit Üye
renault 12 den sonra ilk defa tasarımcıya para vermişler heralde. :D
Aynen , artık markalar dizaynı ön plana çıkarmaya başladı , olması gerekende bu , milletin gözündeki klasik clio algısını değiştirmeye başladığının sinyallerini veriyor , fıstık gibi yapmışlar ,

Aynısını Kia'da yaptı geçen sene , Audi'nin tasarımcısıyla anlaştı daha ilk yıllarında adam Rio modelini aldı , götürdü , gerçekten parası olan genç ve ortayaşlı insanlar ilk başta dizayne ve konfora bakıyor , Fiat bu konuda çok geride kaldı...
 

dnçr41

Çırak
reno son yıllarda dış dizaynına önem veriyor bu çok belirgin, arabaların şekli şemli çok güzel fakat bu güzel arabalara yapılan iç konsolları beğenmiyorum. hepsi değil tabiki ama biraz daha geliştirilebilir iç dizaynı olmalı bence.
 

berke.bar

Çırak
Yakıt tüketimi olarak muazzam bir araba. Ama iç dizayn olsun malzeme kalitesi olsun Fiat'ın bir tık üstü. İstanbul gibi bir şehirde yaşıyorsan 50 tl benzinle bir hafta tur yapabilirsin. Değişik bir araba
 

alpay29

Super Moderator
Site Yetkilisi
Yakıt tüketimi olarak muazzam bir araba. Ama iç dizayn olsun malzeme kalitesi olsun Fiat'ın bir tık üstü. İstanbul gibi bir şehirde yaşıyorsan 50 tl benzinle bir hafta tur yapabilirsin. Değişik bir araba
ciddi olamazsın :pSayıştay, İSKİ’ye ait bazı araçlardaki yakıt kullanımı şöyle özetledi:

1-Renault Clio: 100 km’de 63,19 litre
2- Fiat Doblo: 100 km’de 34 litre,
3- Fiat Doblo: 100 km’de 33 litre
4- Fiat Doblo: 100 km’de 27 litre
5- Fiat Doblo: 100 km’de 24 litre
6- Ford Tourneo: 100 km’de 42 litre
7- Ford Tourneo: 100 km’de 37, 45 litre
8- Renault Fluence: 100 km’de 22,32 litre
 
Üst