İYİ Partide olağanüstü kongre kararı; Akşener aday olmadığını açıkladı.

fearof
Forum Ustası
İYİ Parti'de olağanüstü kongre kararı; Akşener aday olmadığını açıkladı.
İYİ Parti'nin Afyonkarahisar'da gerçekleştirdiği çalıştayın son gününde, yaşanan gerginliğin ardından olağanüstü kongre kararı alındı. Genel Başkan Meral Akşener sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, yeniden aday olmayacağını açıkladı. İYİ Parti'nin kongresi bir ay içinde yapılacak.
İYİ Parti teşkilatı, cuma günü Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesindeki Hüdai Kaplıcaları'nda bulunan termal otelde gerçekleştirilen İYİ Parti Teşkilat Çalıştayı için toplandı. Seçim sonuçlarının ve partinin bundan sonra süreçteki yol haritasının belirlenmesi için bir araya gelen İYİ Parti'nin bugün (pazar) akşam saatlerinde 'Sonuç Bildirgesi'ni açıklaması bekleniyordu. Ancak tam bu sırada, sürpriz bir karar çıktı. İYİ Parti'nin bir ay içinde olağanüstü kongreye gitme kararı aldığı, Genel Başkan Meral Akşener'in de yeniden aday olacağı açıklandı.

GERGİNLİK ÇIKTI, AKŞENER'İN İSTİFA ETTİĞİ İDDİA EDİLDİ

Çalıştayın ikinci ve son günündeki, basına kapalı değerlendirme toplantılarının gergin geçtiği, Meral Akşener'in de ortaya çıkan söylemlerden rahatsız olduğu iddia edildi. Sonuç bilgirgesinin hazırlanacağı Akşener'e yönelik eleştirilerin dozunun artması üzerine ortam iyice gerildi. Partililer arasındaki sert tartışmaların zaman zaman arbedeye dönüştüğü de öne sürüldü. Hatta bir partilinin burnuna aldığı darbeyle yaralandığı da belirtildi.
Bu sırada özellikle sosyal medyaya bu gerginlik sonrası Akşener'in çok sinirlendiği, baygınlık geçirme aşamasına geldiği ve ardından da Genel Başkanlık görevinden istifa ettiği söylentileri yayılmaya başladı. Toplantıdan ayrılmak isteyen Akşener'in, partililer tarafından güçlükle ikna edildiği öğrenildi.

OLAĞANÜSTÜ KONGRE KARARI
Sosyal medyada konu ile ilgili yorumlar paylaşılırken, İYİ Parti Çalıştayı'ndan sürpriz bir karar çıktı. İYİ Parti, bir ay içinde seçimli olağanüstü kongreye gitme kararı aldığını kamuoyuyla paylaştı. Meral Akşener'in de bu kongrede yeniden Genel Başkanlığa aday olacağı belirtildi.
İYİ Parti Meclis Grup Başkanı, İstanbul Milletvekili Ahat Andican da partilerinin bir ay içinde olağanüstü seçimli kongreye gitme kararı aldıklarını, basın mensuplarıyla paylaştı.
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın ise "Cuma gününden beri yapılan toplantının içerisindeyim. 3 temel konuda masalarda 14-15 kişilik gruplar görüşlerini ifade etti. Her masa kendi seçtiklerini bülten haline getirdi. Sunucu eşliğinde hangi konundan ne kadar çok bahsedildiği yüzeysel olarak anlatıldı" dedi.
Aydın, "Eleştiriler de oldu. Seçimden yeni çıkan partinin yüzde 10 ile çıktığını ve devlete karşı, güçlü partiye karşı başarılı olduğunu beyan eden de oldu. Olağanüstü kongre açıklamalarında bulundular. Aday olmayı düşünecek kimse yok. Cesaret edecek, aday olacak başka kişinin olabileceğini düşünmüyorum" diye konuştu.
Bu arada, alınan bu kararın ardından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, saat 18.45 sıralarında otelden ayrıldı.

AKŞENER'DEN 'ADAY OLMAYACAĞIM' TWEET'İ

İYİ Parti'nin olağanüstü kongre kararının ardından Meral Akşener, sosyal medya hesabından saat 19.37'de yaptığı paylaşım, partide deprem etkisi yarattı. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın ve Parti Meclis Grup Başkanı İstanbul Milletvekili Ahat Andican'ın açıklamalarının aksine Akşener, aday olmayacığını paylaştı. Meral Akşener twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Parti tüzüğümüzün şahsıma tanıdığı yetki çerçevesinde seçimli kurultay kararı almış bulunuyorum. Kurultayda aday olmayacağım, aday olacak arkadaşlarıma başarılar diliyorum" ifadelerine yer verdi.

KAYNAK:
 
sagacious
Genel Moderator
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın da açıklama yapmış:
"Eleştiriler de oldu. Seçimden yeni çıkan partini yüzde 10 ile çıktığını ve devlete karşı, güçlü partiye karşı balşarılı olduğnu beyan eden de oldu. Olağanüstü kongre açıklamalarında bulundular. Aydın, "Genel Başkanımız da bu açıklamalardan sonra uzunca bir konuşma yaptı. 45 gün veya bir ay sonra yapılacak. Bu aynı zamanda seçimden çıkmış bir partinin yeniden hamle yapması... Yorulan unsurlarına karşı daha zinde hamleler yapılacaktır. Meral Akşener tekrar aday olacak tabi. Biz liderimizin arkadındayız. Kendisini sonuna kadar destekliyoruz. İYİ Parti bir yerde kendi küllerinden yeniden doğacak. Aday olmayı düşünen kimse yok. Cesaret edebilecek biri olduğunu düşünmüyorum."
Ayrıca, FOX tv'ye bu sabah canlı yayına bağlanmış. Meral Akşenir'in resmi twitter hesabından yaptığı son tweet'ine yorum getirmiş.
Kod:
https://www.youtube.com/watch?v=MHL4zJ8Qkm4
 
mydos
Forum Ustası
Partiyi MHP ye yamayacaklar
Akşener bari ben tek başıma kalacağıma
şimdiden ayrılayım da TEK kalayım diyor :)
 
alpi_09
En istikrarlı üye
Sözünü tutar aday olmazsa kazanır...

Ama kıvırırda baskılara dayanamadım der aday olursa...

Biter...
 
Pe55iMySTiC
Forum Kalfası
İlk önceki tavrı gibi sadece MHP'yi Bahçeli'den kurtarma operasyonuna devam etseydi elbet başarı elde ederdi... Artık orta malı etti kendini...
 
Üst