Joomla Nedir? Yenilir mi? İcili mi?

matr0x

Forum Ustası
NOT : Oncelikle sunu belirmek isterim, bu yaziyi burada yayinlamamin amaci forumda "Joomla nedir? , Ben bu programi nasil kurarim? , Ben bu programi bilgisayarimda calistirabilir miyim?" tarzi sorularin bulunmasidir.

 • Joomla nedir?
Joomla, içerik yönetim sistemlerinin en iyilerinden biridir. Joomla'nın yönetim paneliyle, içeriklerinizi kolayca oluşturabilir ve yönetebilirsiniz. Bileşen, modül ve mambotlarla, istediğiniz şekli alacak, esnek bir yapıya sahiptir.

 • Joomla ile neler yapabiliriz?
Joomla ile hangi kategorilerde site yapılabilir?
Dizin sitesi
Resim galerisi
Haber sitesi
Download sitesi
Video sitesi yapılabilir. Aslına bakarsanız, istediğiniz içerikte bir web sitesini, Joomla ile kolaylıkla yapabilirsiniz.

 • Bileşen (component) nedir?
Bileşenler, Joomla'yı, istediğimiz şekle sokabilmek için hazırlanmış sistemlerdir.Yukarıda bahsi geçen sistemleri, çabuk yoldan yapmamıza olanak sağlarlar.

 • Bileşen nasıl yüklenir?
Joomla'nın yönetim paneline girdikten sonra, Installers >> Components sırasını takip ederek bileşeninizi yükleyebilirsiniz. Bileşenler, sıkıştırılmış haldeyken bu sayfada, göz at butonuna tıklanarak seçilir ve gönderilir. Joomla, kurulumu otomatik olarak yapar. Yüklediğimiz bileşeni yönetim panelinde Components başlığına tıklayarak görebilir, ardından yönetebilirsiniz.

 • Modül nedir?
Modül, bileşenlere bağlı olarak çalışabileceği gibi, ayrı olarak da çalışabilir. Resim galerisi bileşenlerinden birini kurduysanız ve sitenizde son eklenen resimleri göstermek istiyorsanız, ilgili modülü de yüklemelisiniz.

 • Modül nasıl yüklenir ?
Joomla'nın yönetim paneline girdikten sonra, Installers >> Modules sırasını takip ederek sıkıştırılmış haldeki modülü yükleyebilirsiniz. Modülleri kendiniz de yapabilirsiniz. Özellikle, sitemizde reklam göstermek istiyorsak ve bu reklamla ilgili bir modül yoksa, iş başa düşüyor. Bu durumda, reklam kodlarını kopyalıyoruz. Yönetim panelinde kullanıcı bilgilerimize girerek “User Editor” kısmından, editörolarak “WYSIWYG” seçiyoruz. Neden değiştirdik ? Eğer Joomla'da kodlarla çalışacaksak bu yolu takip etmemiz gerekir. Aksi takdirde, kodlarımız, yazı şeklinde görünür. Şimdi bir modül yapalım. Az önce reklam kodlarını kopyalamıştık. Şimdi, yönetim panelinde, Modules >> Site Modules sırasını takip edelim. Sağ üstte bulunan “New” butonuna tıklayalım. Title kısmından modülümüze isim verelim. Alt kısımdan, ismin, görünüp görünmeyeceğini belirtelim. Pozisyonunu belirleyelim.” Access Level” kısmından izinleri belirleyelim. Reklam kodu olduğuna göre, yalnızca üyelerimize göstermemizin bir anlamı yok. Şimdi en alttaki “Content“ bölümüne, kopyaladığımız kodu yapıştıralım. Yukarıda, sağda bulunan, “Save” butonuna tıklayalım. Modülümüzü oluşturmuş olduk. Şimdi sitemizde görünmesini sağlamamız gerekiyor. Modules >>Site Modules yolunu takip edelim. Az önce modülümüze bir isim vermiştik. “Published” sekmesindeki “x” butonuna tıklayarak aktif hale getirelim. Modülümüz sitede göstetiriliyor.

 • Mambot nedir?
Mambotlar, Joomla'nın, bileşenlere ihtiyaç duymadan isteklerimizi yerine getirecek yardımcı eklentilerdir. Örnek olarak, Google Adsense mambotunu verebiliriz. Bu mambot, içeriğimizde, istediğimiz bir yere, istediğimiz boyuttaki reklamları, otomatik olarak ekler. Her defasında reklam kodlarıyla uğraşmamıza gerek kalmaz.

 • Mambot nasıl yüklenir?
Joomla'nın yönetim paneline girdikten sonra, Installers >> Mambots sırasını takip ederek sıkıştırılmış haldeki mambotu yükleyebilirsiniz. Aktif hale getirmek ve ayarları düzenlemek için, Mambots >> Site Mambots yolunu izlemeniz, yüklediğiniz mambotu seçerek düzenlemelerini yapmanız gerekir.
Joomla indirme adresi: http://joomlacode.org/gf/project/joomla/frs/

 • Joomla Seo'ya uygun mudur?

Evet. Ücretli ve ücretsiz bileşenleriyle Seo'ya uygun hale getirilebilir. Ayrıca hiçbir bileşene gerek duymadan .htaccess koduyla www.sitemiz.com/content/view/3786/38 şeklindeki linklere sahip olabilir. Seo'yu aktif hale getirmek için, yönetim panelinde Site >> Global Configuration yolu izlenmeli, açılan sayfada en sağda bulunan "SEO" sekmesine tıklanarak, "Search Engine Friendly URLs" karşısındaki kutucuklardan "Yes" işaretlenmelidir. .htaccess basitçe şu şekilde olmalıdır;

Kod:
##
# @version $Id: htaccess.txt 1570 2005-12-29 05:53:33Z eddieajau $
# @package Joomla
# @copyright Copyright (C) 2005 Open Source Matters. All rights reserved.
# @license http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html GNU/GPL
# Joomla! is Free Software
##

Options +FollowSymLinks

#
# mod_rewrite in use
#

RewriteEngine On

##
## NOTE!
## When using multiple Joomla sites or other web applications in sub-folders,
## you must explicitly turn the RewriteEngine off or use the settings
## recommended for the application
##

# Uncomment following line if your webserver's URL 
# is not directly related to physical file paths.
# Update YourJoomlaDirectory (just / for root)

# RewriteBase /YourJoomlaDirectory

#
# Rules
#
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !\.(jpg|jpeg|gif|png|css|js|pl|txt)$
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule ^(.*) index.php
Oluşturduğunuz .htaccess dosyasını sitemizin ana dizinine atmalıyız.
Bu ayarı yapabilmek için, ana dizindeki, configuration.php dosyasının chmod ayarını 777 yapmalısınız. Seo'yu aktif hale getirdikten sonra chmod değerini "444" yapmayı unutmayınız.

 • Ücretsiz SEF bileşenleri hangileridir?

Joomsef, Opensef ve Remosef ücretsiz bileşenlerdir.

Opensef, içeriği fazla olan sitelerde yavaşlığa neden olabilmektedir. İçeriklerinize oy verdirmek isterseniz, bu bileşen sorun çıkaracaktır. Ancak, içeriği html linklere çevirmekte oldukça başarılıdır. Türkçe karakterleri, yönetim panelinden, kolayca İngilizce karakterlere çevirtebilirsiniz.

Opensef'i BURADAN indirebilirsiniz.

Artio Joomsef, sunucuya çok fazla yüklenmeyen, Joomlaboard ( Joomla forum bileşeni), Mosets Tree ( Joomla link dizini bileşeni), AlphaContent (Joomla link dizini bileşeni) ve DocMan (Joomla download bileşeni) gibi bileşenler için de destek sunmaktadır. Hızlı olmasına karşın, aynı içeriğe birden fazla link vermesi sebebiyle sıkıntı yaratabilir. Örneğin; ana sayfada gösterilmesini istediğiniz, “Joomla Harika Bir CMS” içeriğine http://www.sitemiz.com/ders/joomla-harika-bir-bilesen.html olarak link verir, ardından da “ders” kategorisine tıkladığımızda, http://www.sitemiz.com/ders/joomla-harika-bir-bilesen2.html
linkini verir. Yani, farklı kategoliler altında, farklı şekilde linklendirme yapar.

Artio Joomsef'i BURADAN indirebilirsiniz.

Remosef, içeriği de klasör gibi göstermektedir. Eğer Joomla'nın download bileşenlerinden olan Remository bileşenini kullanacaksanız, bu bileşeni tercih edebilirsiniz.
Remosef'i BURADAN indirebilirsiniz.

 • Ücretli SEF bileşenleri hangileridir?
Sef Advance ücretli bir bileşendir. Türkçe karakterlerde sorun çıkarabilmektedir.

Duzenleme : matr0x
#Alinti
 

uqurykn

Daimi Üye
Bilgi için teşekkürler
 
B

boşversene

Misafir Üye
Ya joomla kurucam pc de server kuramadım denemediğim server programı kalmadı bütün hata sebeplerinine baktım araştırdım olmadı olmadı gitti kaldı öylece
 

EL NINO

Hızlı Çırak
Ya joomla kurucam pc de server kuramadım denemediğim server programı kalmadı bütün hata sebeplerinine baktım araştırdım olmadı olmadı gitti kaldı öylece
Hocam local için Easy PHP 5.2.10 kullanıyorum tavsiye ederim.

buradan indirebilirsin. Kullanımı ve veri tabanı oluşturma hakkında google da oldukça güzel resimli anlatımlar bulabilirsin.
 

BorderLiNe

Banned
Ya joomla kurucam pc de server kuramadım denemediğim server programı kalmadı bütün hata sebeplerinine baktım araştırdım olmadı olmadı gitti kaldı öylece
wamp la dene, deneyipte olmadıysa joomla içn özel php.ini ayarları vs gerekiyor. onları araştır
he bide çok sacma bi soru olabilir, mysqlden duzgun bir biçimde db ve user oluşturdunmu ?
manual yapıldığından zor olabiliyor yeni başlayanlar için