Kadınların Bulduğu 10 İcat ve Keşif

 1. fearof

  fearof Forum Ustası

  Katılım:
  13 Ekim 2009
  Mesaj:
  11,776
  Beğeni:
  4,477
  Kadınların Bulduğu 10 İcat ve Keşif

  [​IMG]

  Dünyadaki bütün önemli icat ve keşifleri erkeklerin yaptığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz! Zira tarih boyunca dünyanın seyrini değiştiren birçok icat ve keşfin altında kadınların imzası vardır. ViraListe olarak kadınların yaptığı, bazen tarihi bazen de dünyayı değiştiren önemli keşifleri bir araya getirdik.

  #1. Denizaltı Teleskobu
  Sarah Mather, 1845 yılında denizaltı teleskobunu keşfetmeden önce, okyanusun bir zemininin olduğu bilinmiyordu.

  [​IMG]

  #2. Araç Cam Sileceği
  Araç ön cam sileceği, 1902 yılında Mary Anderson adlı kadın tarafından icat edilmiştir. Bir kadının aracının ön camını temiz tutmak için pratik bir aksesuar icat etmesi gayet mantıklı geliyor değil mi?

  [​IMG]

  #3. Canlılarda Cinsiyeti Belirleyen Faktör
  Amerikalı genetikçi Nettie Stevens, 1905 yılında yürüttüğü çalışmalarının birçoğunda ilginç bir keşifle karşılaştı ve bir organizmanın cinsiyetinin çevre yerine doğrudan kromozomlarla bağlantılı olduğunu keşfetti. İnsan, hayvan ya da böcek… Hangi canlı varlık olursa olsun, cinsiyetin kromozom sayılarına bağlı olduğunu Nettie Stevens’ın keşfi sayesinde biliyoruz.

  [​IMG]

  #4. Radyoaktivite
  Radyoaktivite, 1910 yılında Polonya asıllı kimyager ve fizikçi Marie Curie tarafından keşfedilmiştir. Bu keşif ironik bir şekilde mucidinin ölüm nedeni olmuştur.

  [​IMG]

  #5. Sinyal Lambası
  Bugün birçok trafik kazasının yaşanmasını engelleyen sinyal lambası, 1914 yılında Florence Lawrence adlı kadın tarafından icat edilmiştir. Ancak Lawrence patentini almadığı için fikrini maddi bir kazanca dönüştürememiştir.

  [​IMG]

  #6. Nükleer Fisyon
  Nükleer Fisyon, Avusturyalı fizikçi Lise Meitner tarafından 1930’lu yıllarda nükleer fizik alanında yürüttüğü çalışmalarda keşfedilmiştir. Fisyon, kütle numarası çok büyük bir atom çekirdeğinin parçalanarak kütle numarası küçük iki çekirdeğe dönüşmesi olayıdır.

  [​IMG]

  #7. Frekans Atlama
  Frekans Atlama, 1942 yılında Yahudi asıllı Avusturyalı oyuncu ve mucit Hedy Lamarr tarafından bulunmuştur. Radyo frekanslarının düzenli ya da düzensiz zaman aralıklarıyla değişmesi temeline dayanan buluş, bugün kullandığımız Bluetooth gibi teknolojilerin yolunu açmıştır. Ayrıca bu özellik askeri amaçlı kullanılan telsizlerin, kendi aralarında kriptolu görüşme yapabilmesine de olanak tanımaktadır.

  [​IMG]

  #8. Lambda Bakteriyofaj
  Bakterilere enfekte olan bir virüs olan Lambda Bakteriyofaj (Lambda Fajı), 1951’de Amerikalı mikrobiyolog Esther Lederberg tarafından keşfedilmiştir. Koli basiline enfekte olarak onun gen yapısına zarar vermeden bünyesinde ılımlı bir yaşam sürer.

  [​IMG]

  #9. İkili Sarmal (DNA)
  DNA’nın İkili Sarmal yapıda olduğu, 1950’de İngiliz biyofizikçi ve kristallografçısı Rosalind Franklin tarafından, DNA’nın X-ışını kırınım görüntüleri üzerinde çalışırken keşfedilmiştir.

  DNA’nın yapısı, 1953’te Maurice Wilkins ve Rosalind Franklin’in çalışmalarına dayanarak James D. Watson ve Francis Crick tarafından yayınlanmıştır. Watson, Crick ve Wilkins bu keşifleriyle Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülürken, Rosalind Franklin ödülü kazananlar açıklanmadan ölmüştür.

  [​IMG]

  #10. Pulsarlar (Titreşen Yıldızlar)
  Süpernova haline gelen yıldızların kalıntıları olan Pulsarlar, 1967’de Kuzey İrlandalı astrofizikçi Jocelyn Bell Burnell tarafından keşfedilmiştir.

  [​IMG]

  ALINTIDIR:
   
  • Beğen Beğen x 3
  • Bilgilendirici Bilgilendirici x 1
  #1
 2. Sebnemy35

  Sebnemy35 Forum Kalfası

  Katılım:
  21 Ağustos 2015
  Mesaj:
  1,450
  Beğeni:
  259
  Neler varmış ya çok güzel

  insan deniyor ama erkek kadın ayrımı yok batıda
   
  #2
Yükleniyor...