Kağıtta Uskumru Tarifi | Wardom.Org

Kağıtta Uskumru Tarifi

alpay29

Super Moderator
Site Yetkilisi
Kağıtta Uskumru Tarifi

Uskumru yönünden çok zengin olmakla birlikte oldukça da lezzetli bir balıktır. Fırında yağlı kağıtta hazırlanan bu tarifte maydanoz ve limon kullanarak balığımıza oldukça hoş bir aroma kazandırıyoruz.

Balıkçınızdan uskumru almak istediğinizde karşılaşabileceğiniz 3 farklı tür mevcuttur. Aralarındaki farkı anlayabilmek için Yerli Uskumru, İthal Uskumru ve Kolyoz Üçgeni? başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ederim. Yerli uskumru bunlar arasında en lezzetlisi olup maalesef denizlerimizde artık azaldığı için pahalı balıklar sınıfına girmiştir. Bunun yerine uskumruya çok benzeyen kolyoz tezgahlarda yerli uskumru diye satılmaktadır. Lezzet olarak gayet hoş olsa da yerli uskumru ile arasında fark vardır. Bir de Norveç’ten ithal edilen dondurulmuş uskumruyu bulabilirsiniz. Bu diğerlerine göre daha yağlı olup yine lezzetli bir balıktır.Bu tarifi uygularken seçtiğiniz balığa göre zeytinyağı miktarını artırmanız gerekir. Ayrıca balığın büyüklüğüne göre pişirme süresi 5 dk kadar oynayabilir.Norveç uskumrusu yağlı bir balık olduğundan mümkün olduğunca az yağ kullanmalısınız. Ayrıca ebat olarak iri olduğu için bütün olarak pişmesi biraz zor olur. Size tavsiyem balıkçınızdan fileto olarak ayıklamasını isteyin.Balıkları yağlayıp tuzlayıp yağlı kağıda serdikten sonra üzerlerine limon dilimleri ve maydanoz serperek pişiriyoruz.Kağıtta Uskumru Tarifi
Yerli uskumru veya kolyozu fırında yağlı kağıtta pişiriyoruz. Maydanoz ve limon ise hoş bir aroma veriyor.

Hazırlık süresi 5 dk
Pişirme süresi 25 dk
Kişi sayısı
4 Kişilik
MALZEMELER

  • 8 Adet Uskumru Yerli uskumru veya kolyoz kullanabilirsiniz.
  • 2 Adet Limon Dilimlenmiş
  • 1/2 Çay Bardağı Zeytinyağı
  • 1 Tutam Maydanoz Kabaca doğranmış
  • Tuz
  • Karabiber


YAPILIŞI

  1. Balıkları güzelce yıkadıktan sonra kağıt havlu yardımı ile kurulayın. Balıklar iri ise iyi pişmesi için yanlarına birer çizik atın.
  2. Balıkların içine ve dışına tuz-karabiber serperek elinizle yedirip. Zeytinyağı ile de ovun.
  3. Yağlı kağıt serdiğiniz fırın kabına balıkları yerleştirip üzerlerine maydanoz ve limon dilimleri dağıtın.
  4. Önceden ısıtmış olduğunuz fırında 180 derecede 25 dk kadar pişirin.
TARİF NOTLARI
Yerli uskumru kullanıyorsanız yarım çay bardağından biraz daha az zeytinyağı kullanabilirsiniz. Eğer Norveç Uskumru kullanıyorsanız toplamda 2 yemek kaşığı zeytinyağı yeterlidir.

Pişirme süresi balıkların büyüklüğüne ve fırınınızın tipine bağlı olarak değişir. Balıkları fazla pişirip de kurutmayın derim. Afiyet olsun.
 
Son düzenleme:
Üst