Kediyle Uyumanın Yolları Yoksa Uyutmuyor mu

justim123
WarrioR
Evdeki dostlarımız bazen bizi çok erken saatlerde uyandırarak rahatsız edebiliyor. Kediyle uyumanın yolları. Kediniz uyutmuyor mu? Bunun genellikle iki ana sebebi oluyor.

1. Acıkmıştır ve mama istiyordur
2. Sıkılmıştır ya da uykusunu almıştır

Çözüm için birkaç yol olabilir, ama öncelikle aşağıdaki prensipler aklımızda olmalı:

1. Kedilerin uyku düzenleri farklıdır, doğalarında gündüz dinlenip gece avlanmak vardır.
2. Kedilerimiz genellikle bizimle birlikte olmayı sever ve isterler.
3. Kedileri eğitmeye çalışırken hiçbir zaman ceza vermemeliyiz, ceza kedilerde işe yaramaz.

Uyandırmasını Engellemek için Neler Yapabiliriz?

1. Uyandığınızda hemen mama vermeyin. Uyanmanızla mama vermeniz arasında bir bağlantı kurması durumunda, her mama istediğinde sizi uyandırmaya eğilimi olacaktır.

2. Kedinizin günlük mamasını 2 veya 3 öğüne bölün, büyük kısmını akşam vermeye çalışın. Böylece daha geç acıkmasını sağlayabilirsiniz. Biz bunu eşit 2 öğüne bölüp, bir öğünü sabah, bir öğünü de akşam saatlerinde vererek uyguluyoruz.

3. Odanızın kapısını kapatmak bir opsiyon gibi görünebilir, ama yanınızda olmak istediği için kapıya vuracak, tırmıklayacaktır ve hatta kapı açmayı da öğrenecektir. Hem akşam yatması, hem de sabah daha uzun süre uyuması için kapıyı açık bırakmanız bu sorunu çözecektir. Odanızda onun da yatabileceği rahat bir yer ayarlarsanız mutlu olacaktır.

4. Sizi uyandırdığında odadan atıp, kapıyı kapatmanız pozitif bir sonuç vermez. Unutmayın, ceza onlarda işe yaramıyor. Bunu da bir oyuna dönüştürecektir. Bu durumda görmezden gelmeye çalışın, ilgilenmeyin.

5. Gece yatmadan önce aktif bir şekilde oyun oynayın, o yorulup bırakana kadar oynarsanız uykusunun daha uzun ve rahat olmasını sağlayabilirsiniz.

Her kedinin huyu farklı tabi, Umarım işe yarar ☺

Oğlumun oyun arkadaşı kedimiz ama hepimiz eğer sabah her zamanki vaktimizden daha geç kalkıyorsak muhakkak uyandırıyor...
 
kedicanını
Misafir Üye
çok güzel kedi british mi?

nasıl uyuyor sizi rahatsız etmeden?
 
Ne0
Forum Kalfası
Ne guzel de yatmış

Ama ben de odaya kedi alamayanlardanım

Nasıl beceriyorsunuz
 
Sebnemy35
Forum Kalfası
Ay ay ponçikler

Hepsi çok tatlı

Keske olsa bende hiç ayırmam yanimdan battaniye içine sokarım onu
 
Üst