Kestane | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Kestane

MuRaTTK

Co-Admin
Site Yetkilisi
Orman Genel Müdürlüğü, ekosistem içerisinde önemli bir yere sahip olan boz ayılarla ilgili önemli bir projeye imza attı.


Orman Genel Müdürlüğü, ekosistem içerisinde önemli bir yere sahip olan boz ayılarla ilgili önemli bir projeye imza attı. Artvin Borçka'da aylarca süren çalışmalar sonunda Türkiye'de ilk defa kış uykusuna yatan boz ayılar görüntülendi. Türkiye'deki ormanlarda 5 bin civarında ayı bulunduğunu, bunların sayısında son yıllarda ciddi artış yaşandığını ifade eden Genel Müdür Osman Kahveci, "Ormanlarımızda geyik, karaca, tavşan, yaban domuzu, çakal, kurt ve ayı gibi doğal hayatın pek çok unsuru barınıyor. Bunların yaşam alanlarını sağlamak ve belli bir habitat koruması çerçevesinde değerlendirmek bizim görevlerimizden biridir. Bu kapsamda ayıların nasıl yaşadığını, ormanda varlıklarını nasıl sürdürdüklerine yönelik çalışmayla Türkiye'de, belki Avrupa'da bir ilki gerçekleştirdik.


Bir arkadaşımız, ayıları kış uykusunda görüntülemek için günlerce karda kışta bekleyerek 'Kestane' koyduğumuz bir erkek bozayının filmini çekti. Ayılarla ilgili birçok filmin çekildiğini biliyoruz ve görüyoruz ancak bu bizim bildiğimiz kadarıyla, ayılarla ilgili kış uykusunda, tamamen doğal ortamında böylesi bir film ilk defa çekiliyor” dedi.Görüntülerde, bir boz ayı, topladığı çalılan bir kayaya yerleştiriyor. Burada kış uykusuna yatan ayı, zaman zaman kaldığı yerden çıkarak geziyor. Görüntülerde ayrıca ayının dik kayalara tırmanışı da yer alıyor
ilgili çekimi bu adresten indirebilirsiniz..​

Buradan
 

(-S-A-S-24-)

Forum Ustası
yaban hayata sahip cıkmakta çok geç kaldılar her an henüz her şey bitmiş sayılmaz...
 
Üst