Kırım Tatarları, Kırım’a dönebilecek:

 1. fearof

  fearof Forum Ustası

  Katılım:
  13 Ekim 2009
  Mesaj:
  9,175
  Beğeni:
  3,218
  Kırım Tatarları, Kırım’a dönebilecek
  [​IMG]

  Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma vekili Ruslan Balbek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı karardan sonra yasadışı olarak Kırım’dan sınırdışı edilen Kırım Tatarları’nın anayurtlarına dönmesi önündeki son engelin de kalktığını söyledi.
  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yasadışı şekilde sınırdışı edilen Kırım Tatarları ve yakınlarının oturma izni almasının kolaylaştırılmasını öngören bir yasayı imzaladı.

  Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma vekili Ruslan Balbek “Putin’in kararı imzalamasından sonra, yalnızca yasadışı şekilde sınırdışı edilen Kırım Tatarları’nın yurtlarına dönmesi önündeki değil, çeşitli nedenlerden başka ülkelerin vatandaşı olmak zorunda kalan yakınlarıyla bir araya gelmesi önündeki engeller de kalkmış oldu. Böylece Rusya Kırım Tatarları, Yunan, Alman, Ermeni ve İtalyanların yuvaya dönüş yolunu açtı. Bu Ukrayna yönetiminin yıllarca yapmamış olduğu bir şeydi” ifadelerini kullandı.

  21 апреля, начиная с 2014 года каждая крымскотатарская семья с теплотой и благодарностью вспоминает.. https://t.co/VYA0BTPdFK

  — Руслан Бальбек (@RuslanBalbek) April 17, 2017 Balbek, Putin’in imzaladığı karar sayesinde daha önce yasadışı şekilde sınırdışı edilen Kırım Tatarları’nın geri dönebileceğini ifade etti. İkinci Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen Büyük Vatan Savaşı’nda Kırım’dan 20 halkın temsilcileri, vatan hainliği suçlamalarıyla zorla sınırdışı edilmişti. Bu sırada en büyük mağduriyeti yaşayanlar da Kırım Tatarları’ydı. 183 bin Kırım Tatarı, Kırım’dan sınırdışı edilmişti.

  KAYNAK:
   
  • Beğen Beğen x 1
  #1
 2. Geronimo21

  Geronimo21 Daimi Üye

  Katılım:
  17 Haziran 2015
  Mesaj:
  290
  Beğeni:
  53
  İyi bir gelişme gibi.
   
  #2
Yükleniyor...