Kırmızı Pancar Turşusunun Sağlığa Faydaları

 1. mydos

  mydos Forum Ustası

  Katılım:
  11 Ekim 2008
  Mesaj:
  16,299
  Beğeni:
  3,479
  [​IMG]
  Kırmızı pancar turşusu yüksek antioksidan içeriği ile bağışıklığı güçlendirip kanser dahil her türlü hastalığı önler.  Kırmızı pancar turşusu demir, magnezyum, potasyum, çinko ve kalsiyum deposudur,A, B, C, P vitaminleri de içerdiğinden kişiyi vitamin ve mineral eksikliğinden korur.  Kırmızı pancar turşusu mide ve bağırsakları güçlendirir, kabızlığı önler, ishalin tedavisine yardımcı olur.  Kırmızı pancar turşusu yüksek demir içeriği sayesinde kan yapar, anemi hastalığını önler.  Pancar turşusunun kalorisi çok düşüktür, bu özelliği sayesinde kilo kontrolüne yardımcı olur, kilo almanıza neden olmaz.  Karbonhidratlar, vücudunuzun ana yakıt kaynağıdır, bu nedenle sporcular ve hareketli yaşam süren kişiler, günlük beslenmelerinde yeterli miktarda karbonhidrat alımına dikkat etmelidir.

  Bir bardak dilimlenmiş pancar turşusunda 37 gr karbonhidrat bulunduğundan, pancar turşusu sağlıklı bir karbonhidrat kaynağı olarak kabul edilir.
  Pancar turşusu bol miktarda lif içerir. 1 su bardağı pancar turşusunda 6 gr lif bulunur. Lifli gıdalar sindirim sisteminin sağlığını korur, kişiyi uzun süre tok tutar ve kan şekeri seviyesini dengeleyip ani gelişen açlık krizlerini önler.  Pancar turşu sinirlerin, kasların, bağışıklık sisteminin ve kalbin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayan besin maddesi olan magnezyum açısından zengin bir kaynaktır. Magnezyum eksikliği halsizlik, yorgunluk ve iştahsızlık gibi belirtilere neden olur.  Bir su bardağı pancar turşusu günlük vitamin ve mineral ihtiyacının önemli bir kısmını karşılar. Pancar turşusu folat ve demir mineralleri açısından zengindir.

  Folat minerali hamile kadınların bebeklerini doğum kusurlarından, beyin hasarından korur, gebelikte yeterli miktarda folat alımı çok önemlidir. Demir ise vücuda oksijen taşınmasına yardımcı olan bir mineraldir
  Pancar turşusunda ayrıca yüksek miktarlarda potasyum, fosfor, magnezyum ve A, B ve C vitaminleri bulunur.. Bu vitaminler ve minerallerin vücudun en iyi şekilde çalışmasında önemli rolleri vardır.  Pancar turşusu önemli antioksidanlardan olan sağlığa pek çok faydası olan A vitamini bakımında da zengin bir besindir.

  Vücudumuzun, gözlerin, cildin dişlerin, ve mukoza zarlarının sağlıklı olması için A vitaminine ihtiyaç duyarız.
  Kırmızı pancar turşusunda önemli miktarda triptofan, betaine isminde maddeler bulunur. Bu maddeler vücudu rahatlatır, stresi giderir ve depresyonu önler.  Kırmızı pancar turşusu probiyotik açısından zengin içeriği sayesinde sindirim sistemini korur. Bağırsaklardaki faydalı bakterileri artırır. Mide ve bağırsak hastalıklarından kişiyi korur.

  Kaynak
   
  • Beğen Beğen x 1
  • Bilgilendirici Bilgilendirici x 1
  #1
 2. Sebnemy35

  Sebnemy35 Forum Kalfası

  Katılım:
  21 Ağustos 2015
  Mesaj:
  1,585
  Beğeni:
  278
 3. numan1234

  numan1234 Forum Kalfası

  Katılım:
  2 Temmuz 2009
  Mesaj:
  1,073
  Beğeni:
  129
 4. mydos

  mydos Forum Ustası

  Katılım:
  11 Ekim 2008
  Mesaj:
  16,299
  Beğeni:
  3,479
  Şalgam başka
  kırmızı pancar başka :)
   
  #4
 5. wardomdrn

  wardomdrn Cool Çırak

  Katılım:
  3 Şubat 2017
  Mesaj:
  52
  Beğeni:
  10
  Bağışıklık sisteminin hücreleri görevlerini yerine getirebilmek için C vitaminine ihtiyaç duyuyor. Enfeksiyon ve stres anlarında plazmada C vitamini konsantrasyonu hızla düşmeye başlıyor. Yapılan çalışmalar; solunum yolu enfeksiyonu belirtilerinin azalması ve hastalık süresinin kısa sürmesinde yeteri kadar C vitamini alımının önemine işaret ediyor. Kırmızı pancar içeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor.
   
  #5
Yükleniyor...