Kızım Ayşegül

1. Zafer

Zafer Forum Ustası

Dünyaya şaşkın bakışlarınla geldiğinde; "Hoşgeldin Bebeğim" diye gözyaşı dökmüştük Kızım...

Hele annen…

Gecelerinin nasıl geçtiğini anlatamam sana… Seni düşündükçe gözleri parladı. Daha bir al yanaklı oldu. Sana her dokunuşunda yüzünde sabrın ve sevginin olduğu bir tebessümle "Ben evladıma çok iyi bakacağım" dedi.

Küçücük gözlerinde masumiyet, küçücük ellerinde beraberlik...

Küçücük ayaklarında azim, küçücük kulaklarında gerçeklik barındıran bebeğim...

Algılamaya başladıkça hayatı daha çok şey öğrenmeye başlamıştın...

Bazen korkarak bazen de büyük bir cesaretle "Ben" demiştin...İlk defa denize birlikte girdiğimizde...

En yakınında Annen vardı... Her akşam iş dönüşünde evimizin önünde karşılamana çok alışmıştım... O sevimli ve saygılı bakışların bir ömre bedeldi...

Tatil gezilerinde omuzumdan hiç inmez tembellikte yapardın nedense!... Ama yeni yeni yerler görmen seni çok mutlu ederdi...

Anne kucağınıda pek bir severdin...

Beni her kucakladığında ısrarla omuzlarıma çıkmak istemeni hiç anlayamamıştım. Meğerse: İşe gidince üzülüyormuş, bir daha onu bırakıp gitmemi istemiyormuş...

Akşamları bilgisayarımı rehin aldığın zamanları unutmadım. Bilmeden bastığın tuşlarla ne çok şey öğreniyordun öyle...

Sahi!... Biz nereye bakıyoruz böyle Kızım. Doğru ya!.. Çizgi filmleri daha bir dikkatle takip ediyorduk, ansızın yakalanmışız Annenin objektifine...

Hastalanmadan önceki gün çok sevimliydin, çok mutluydun, doyasıya oyun oynamış "delikanlı kızım ben" demiştin.

Oysa nerden bilebilirdim ertesi gün seni hastaneye götüreceğimi.

O masum ve gözüyaşlı halinle bile güzeldin. Bilincini kaybettiğin anda kolların boynumdan sarkarken "Baba" demeni nasıl unutabilirim Yavrum...

Zaten bu fotoğrafıda yasak olmasına rağmen yoğun bakım ünitesinde telefonumla çekmiştim istemeye istemeye...Öylesine hareketsizce yatmıştın günlerce...Sonra baktım ki bileklerinden bağlamışlar seni... Nasılda üzülmüştüm. Nasıl da ağlamıştım... Hep dua etmiştik Annenle birlikte...

Sonra servise kaldırdılar seni...Ne çok sevindik. Bu acılı günlerde çabucak geçti, kızımız iyileşmeye başladı diye şükretmiştik...O anlar iş-güç,ev ve hiçbir şey gözümüzde değildi. Senin yanında olmak kadar bizi mutlu eden güzel bir şey yoktu...

Nerden bilebilirdik taburcu olduğun 2. günde tekrar aynı hastaneye gideceğimizi. Yine günlerce yoğun bakım ünitesinin kapısı önünde günlerce bekleyeceğimizi. Gözyaşlarımızın sel olup akacağını. Nerden bilebilirdik saçlarını kececeklerini...Anjiyo olmanı, hemodiyaliz makinasına bağlayacaklarını hiç tahmin bile edememiştik. Günler sonra kucağıma aldığımda hastane odasında seni sanki yeni doğmuş gibiydin hayata. şaşkın bakışlarında hüzün... Anlamsız...

Seni seviyoruz Kızım. Her ne kadar çok nadir rastlanan "Metil malonik asidemi" hastası olsanda, eski sağlıklı günlerine dönmen için tedavin için elimizden gelenin fazlasını yapacağımıza söz veriyorum. Yine eskisi gibi omuzlarıma çıkacak, beraber denize gireceğiz. Çizgi film izleyip, baba-kız oyunlar oynayacağız.

Değerli arkadaşlarım,

Uzun bir süredir kızımın tedavisi nedeniyle forum ortamından uzakta kaldım.

Bu süre içerisinde özel mesaj, profil mesajları, sms, ve telefon ile geçmiş olsun dileklerini ileten wardom yönetimi ile siz değerli arkadaşlarıma yakın ilgilerinden dolayı teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Ayrıca; Profösör Doktor Bilgin Yüksel ve diğer doktorlarımız ile hemşire ve görevli Seyhan Başkent Hastanesi persolenine saygılarımla teşekkür ederim.

Ayşegül Kızımız; yavaş yavaş eski günlerine dönmeye başladı. Bir an önce sağlığına kavuşması Ona zamanımızın büyük bir bölümünü ayırıyoruz. İnşallah yakın bir zamanda yine burada el sallayan, gülücükler atan afacanlık yapan fotoğraflarında yayınlama imkanımız olur...

Merak edenler için: Metil Malonik Asidemi hastalığı; Aminoasit, karbohidrat, yağ asitleri ve mitokondri solunum zinciri reaksiyonlarındaki enzimlerin eksikliklerine bağlı ortaya çıkan bir hastalıktır.

Metil malonik asidemilerin çoğu yenidoğan döneminde sistemik hastalık tablosu ve ensefalopati ile klinik bulgu verir ve tedavi edilmediklerinde ölümle sonuçlanırlar.

Yenidoğan dönemi dışında süt çocuğu ve daha ileri yaşlarda ensefalopati, metabolik asidoz, hipoglisemi, hiperamonemi, hiperketonüri-hipoketonüri ile karakterize tekrarlayıcı akut metabolik kriz atakları ile kendini gösterebilir.

Metabolik kriz atakları tedavi edilmezse ölümle ya da ciddi nörolojik sekel ile sonuçlanır. Krizi enfeksiyon, cerrahi bir girişim, dehidratasyon veya aşırı protein alımı başlatabilir.

Hastalarda amonyak yüksekliği, metabolik asidoz, idrarda ketonüri, hipoglisemi, laktik asit, pirüvik asit artışı sık tesbit edilen laboratuvar bulgularıdır.

Kesin tanı organik asitlerin metabolitlerinin idrarda gaz kromatoğrafisi-kitle spekrometrisi (GC-MS) ile çalışılması veya eksik enzim aktivitesinin çalışılması ile konur. (Amerika' da tahlil yaptırmak zorunda kaldık. Hacettepe'de yapılıyor ama sonuçlar çok geç çıkıyor)

Hastaların atak esnasında tedavileri acildir.

Metabolik asidoz acil düzeltilmelidir. Asit metabolitleri uzaklaştırmak için hemen diyaliz açılır. (Ayşegül'e bu uygulama yapıldı)

Uzun süreli tedavide proteinden kısıtlı özel diyet mamaları kullanılır.( OS-2 ve Basic-P mamaları kullanıyoruz)

Dipçe: Konu, fotoğraf ve yazıların her hakkı saklıdır. 5846 sayılı kanuna göre görsel ve yazılı basın, internet, vesaire yerlerde izinsiz yayınlanması suçtur.

2. Peker

Peker Forum ustası

Zafer hoşgeldin;tekrar ve tekrar geçmiş olsun...

3. ReQuiemForAsaW

ReQuiemForAsaW Forum Ustası

dostum geçmiş olsun...
    saygılar

4. Artser

Artser Forum Ustası

Allah yardımcınız olsun.Kızınızın bir an önce sağlık ve sıhhatine kavuşması dileğiyle.Geçmiş olsun..

5. Cash

Cash Forum Ustası

Abicim Allah acil şifalar versin çok çok geçmiş olsun

6. Elric

Elric Forum Kalfası

Geçmiş Olsun Üstad...

Kızının Sağlığına Kavuşması Dileğiyle...

7. aYıŞıGıM

aYıŞıGıM Forum Ustası

abimm Allah sizin melek yavrunuza şifa versin inşş dualarım hiç kabul olmasada ayşegül için etcem sürekli inş saglıgına kavuscak abi Rabbim büyüktürr..

:(

8. RapCrown

RapCrown Forum Ustası

Zafer abim çok çok geçmişler olsun..Allah acil şifalar versin .. Neler gelip geçiyo be abi hiç moralini bozma bu günler de illaki geçicek.. Allah herşeyden önce sağlık sıhhat versin cümlemize ..Ayşegül kardeşimin gözlerinden senin ellerinden öperim..

9. TroubleMaK3R

TroubleMaK3R Forum Ustası

Zafer Abi inşallah kızın en yakın zamanda iyileşir ve o eski günlerinize dönersiniz.

Bütün temennimiz bu yönde.

Allah şifalar versin.

10. trigger

trigger Forum Ustası

Yokluğunun sebebinin bu olduğunu tahmin etmiştim.

Ne güzel de sana benziyor Ayşegül :)

Görür görmez senin siman canlandı gözümde.

Geçmiş olsun sevgili arkadaşım, Rabbim en tezinden acil şifalar versin yavruna, şu hayatta sağlıktan önemli bir şey yok...

11. CSergeant

CSergeant Forum Ustası

Zafer hocam geçmiş olsun. İnşallah çok kısa zamanda kurtulacaksınız bu sıkıntılardan..
    Allah'tan acil şifalar dilerim Ayşegül'e...

12. V€nüS

V€nüS Forum Ustası

Şu dünyada sağlığımızdan ve sevdiklerimizden başka neyimiz var ki, Allah ikisini de eksik etmesin Zafer abi:)
    Aysegülün de o tatlı yüzünden gülücükler hiç eksik olmaz ve en kısa zamanda iyileşir inş, dualarımız sizinle..

13. MuRaTTK

MuRaTTK Co-Admin

Geçmiş olsun,acil şifalar dilerim..

Bir baba olarak,duygularını çok iyi anlıyorum,onun saçının bir teline dünyaları versen değişemezsin.Allah tekrar eski neşenize kavuşturur inşallah..

Dualarımız bu şirin kızla,metanetini koru ;)

14. rotaredoM

rotaredoM Forum Kalfası

Geçmiş Olsun.
    Bir an önce sağlığına kavuşması dileğiyle.

15. Dionyzos

Dionyzos Forum Kalfası

geçmiş olsun abi.

16. misafir1009

misafir1009 Elit Üye

Allah şifa versin dostum.Hastalığı da veren Allah şifasını da elbet verecektir.Kalbini ferah tut.

17. PrOF.BaRRaCuDa

PrOF.BaRRaCuDa Forum Kalfası

geçmiş olsun abicim dualarımız senınle ve kardesımızle...

18. heartofdarkness

heartofdarkness Forum Kalfası

gecmiş olsun zafer abi.
    Bir an önce sağlığına kavuşması dileğiyle.

19. 3qU!Noc

3qU!Noc Forum Ustası

Abi çok çok gemiş olsun Allah Acil şifalar versin

Maaşallah Allahın izni ile bişey olmaz onuda atlatır

20. mK™

mK™ Forum Ustası

Allah güzel kızınıza acil şifalar versin abi.
    Geçmiş olsun.

Yükleniyor...