Konya'da yatılı Kuran kursunda cinsel istismar:

 1. fearof

  fearof Forum Ustası

  Katılım:
  13 Ekim 2009
  Mesaj:
  9,175
  Beğeni:
  3,218
  Konya'da yatılı Kuran kursunda cinsel istismar
  [​IMG]

  Konya’da yatılı bir Kuran kursunda yaşı küçük öğrencilerin istismara uğradığı ortaya çıktı. Savcılık soruşturma başlattı. Suç tarihinde yaşları 16-17 olan 5 belletmen, 15 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanıyor.
  Konya'da yatılı Kuran kursunda çocukların yaşadığı cinsel istismar, 2016'da isimsiz bir ihbar mektubuyla ortaya çıktı. Gazete Habertürk'ten Zafer Samancı'nın haberine göre Diyanet İşleri Başkanlığı'na gelen ihbar mektubunda Konya'nın bir ilçesindeki yatılı Kuran kursunda yaşları 11 ile 12 arasında değişen birden fazla çocuğa yine aynı yurtta yatılı olarak kalan ve o dönem yaşları 16 ile 17 olan 5 belletmenin cinsel istismarda bulunduğu ileri sürüldü.
  DİYANET MÜFETTİŞ GÖNDERDİ

  İsimsiz ihbar mektubuyla harekete geçen Diyanet İşleri Başkanlığı olayı incelemesi için müfettiş görevlendirdi. Kursta öğrencilerle tek tek ve yüz yüze görüşen müfettişler, yazılı olarak anlatımlarını da aldı. Müfettişler inceleme sonunda elde ettikleri tüm delilleri dosya halinde getirerek Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. İddialar ve müfettişlerin tespitleri üzerine '2016/23617' sayılı soruşturma dosyası üzerinden iddianame hazırlayan savcılık, istismar uyguladığı iddia edilen kişiler hakkında da dava açtı.

  ‘KÖTÜLÜK YAPTILAR'

  İfadelerinin büyük bir kısmına haberde yer verilemeyen mağdur çocuklardan H.S.K. çocuk izleme merkezinde alınan ifadesinde yaşadığı o günleri şu ifadelerle anlattı:

  "2014 yılı yaz aylarında hafızlık eğitimi için Kuran kursuna başladım. Kursta yatılı olarak bulunduğum süre içinde belletmen olan ağabeylerimiz bana kötülük yaptılar. Kimseye bir şey anlatmadım. Şikâyetçi de olmadım."

  KORKTU, ANLATMADI

  [​IMG]
  Tacize uğrayan çocuklardan Y.G. de iddiaları doğruladı ve "10 yaşımdan 12 yaşıma kadar bu yurtta yatılı olarak eğitim aldım. 2015'te yurttan ayrıldım. Ben yaşadığım bu olaylar nedeniyle şikâyetçi olmadım" dedi. İddianamede Y.G.'nin adli görüşmeciyle işbirliği içinde olduğu belirtilerek, "Y.G. ön görüşmede kendisinin hiçbir cinsel tacize maruz kalmadığını söylemesine rağmen, adli görüşmede maruz kaldığı cinsel istismar olayını anlatmıştır. Öte yandan Y.G.'nin görüşme sürecinde çekingen ve ürkek olduğu yaşamış olduğu cinsel istismarı ailesinden korktuğu için anlatmaktan çekindiği gözlenmiştir" dendi.
  '2 ABİ SAPIKLIK YAPTI'

  Öğrencilerden Ş.K. "Yaklaşık 1 yıl bu kursta yatılı olarak kaldım ve hafızlık çalıştım. Yurtta bize belletmenlik yapan E.A ve S.A. bana sapıklık yaptı. Bir süre sonra S.A.'nın trafik kazasında öldüğünü duydum. Kimseden şikâyetçi olmadım" dedi.

  TUTUKSUZ YARGILANIYORLAR

  Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamede "Şüphelilerin üzerlerine atılı suçları işledikleri hususunda kamu davası açılmasını gerektirecek yeterli delilin bulunduğu" belirtildi. Cinsel istismarla suçlanan ve 3 yıldan 15 yıla kadar hapisleri istenen 4 sanık, yargılandıkları 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 23 Haziran'da 3'üncü kez hâkim karşısına çıkacak. Şüpheli 1 belletmenin trafik kazasında öldüğü öğrenildi.

  KAYNAK:
   
  #1
 2. plamen

  plamen Forum Ustası

  Katılım:
  30 Haziran 2006
  Mesaj:
  6,219
  Beğeni:
  280
  Umarım doğru değildir
   
  #2
 3. fearof

  fearof Forum Ustası

  Katılım:
  13 Ekim 2009
  Mesaj:
  9,175
  Beğeni:
  3,218
  Doğru olmayan hangisi?

  Duruşma tarihi bile belli, üstelik kaynak ne yandaş ne de karşıt bir haber sitesi.

  Daha önce de aynı şeyler defalarca yaşanmadımı?

  Vakıf, kurs vs. tarzı bu yerlerde bunlar ne ilk ne de sonuncu olacaktır.
   
  #3
 4. plamen

  plamen Forum Ustası

  Katılım:
  30 Haziran 2006
  Mesaj:
  6,219
  Beğeni:
  280
  cok kotu bır olay insan inanmak istemiyor
   
  #4
 5. fearof

  fearof Forum Ustası

  Katılım:
  13 Ekim 2009
  Mesaj:
  9,175
  Beğeni:
  3,218
  Bak bu konuda haklısın insan olan insan çocukların bu şekilde tacize uğramasını kabul edemiyor fakat bu sapkın zihniyet ürünleri bu tarz yerleri kendi amaçları için bulunmaz nimet olarak görüyor.

  Seninde çocukluğunda mahalle camisinde kuran kursu vardır ,Sende gitmişsindir hiç duydunmuydu böyle bir sapkınlık?

  İş artık çığrından çıktı, pek çok sahtekar, sapık, dolandırıcı işi azıya aldı sebebi mi?

  Artık herkes her şey için dini kullanmaya başladı, ortalık kendine imam, hoca ,şeyh, diyen ne idüğü belirsiz sürüsüne bereket yaratıktan geçilmiyorda ondan.
   
  #5
 6. plamen

  plamen Forum Ustası

  Katılım:
  30 Haziran 2006
  Mesaj:
  6,219
  Beğeni:
  280
  Caydırıcı cezalar şart örnek olmalı yoksa her geçen gün daha kötüye gidiyor
   
  #6
 7. fearof

  fearof Forum Ustası

  Katılım:
  13 Ekim 2009
  Mesaj:
  9,175
  Beğeni:
  3,218
  Cezalandırmak çözüm getirmez.Görünürde yok olur ama devam eder.

  Dine sarılırken Ahlağı unuttuk.

  Önemli olan eğitim ama eğitim sistemininde her yıl içine edilmesine izin vererek geleceğimizinde içine edilmesine göz yumduk
   
  #7
 8. T@M@Y

  T@M@Y Forum Ustası

  Katılım:
  9 Temmuz 2009
  Mesaj:
  4,952
  Beğeni:
  534
  valla son dönemde açık net kendini dindar göstermeye çalışan insanlardan korkuyorum. adamla muhabbet ediyoruz 2 dk sonra lafı hovardalığa getiriyor. tanıdıklarımın %80 'ide eşlerini aldatıyor.
  Ahlaksızlık artıyor.
   
  #8
Yükleniyor...