Koronavirüs internete sıçradı

fearof
Forum Ustası
Koronavirüs internete sıçradı

İlk olarak Çin’de ortaya çıkan koronavirüsü bir yandan tüm dünyayı tehdit ederken, diğer yandan siber saldırganların da işini kolaylaştırdı. Tehlike saçan koronavirüsünün internetteki popülaritesini kullanarak kötü amaçlı girişimlerini arttıran saldırganlar, internette coronavirüsünden korunma yollarını arayan kullanıcıları zararlı yazılımlarla hedef alırken kötü amaçlı yazılımları, pdf, mp4, docx gibi güvenilir görünen dosya formatlarının içerisine saklıyorlar.

© Haberturk

Oluşturduğu tehlikeli hastalık ile dikkat çeken koronavirüs adlı yeni bir virüs türü tüm dünyanın gündeminde. Koronavirüsü başlı başına büyük bir tehlike arz ederken, siber saldırganlar da virüsü kendi kötü amaçları doğrultusunda kullanmaktan çekinmiyor.

Siber güvenlik kuruluşu Kaspersky, gündemdeki bu virüs ile ilgili belgelerin içine saklanan zararlı dosyalar keşfetmeye başladığını duyurdu.Tespit edilen zararlı dosyalar, koronavirüs ile ilgili pdf, mp4 ve docx belgelerine saklanıyor. Dosyaların içeriklerinde virüsten korunma yollarına ilişkin talimat videoları ve virüs tespit yöntemleri bulunduğu iddia ediliyor fakat gerçekte böyle bir içerik sunulmuyor.

MASKE'Yİ BİLE KULLANIYORLAR

Gerçekte bu dosyalar, bilgisayarların ve ağların çalışmasını engelleyen ya da verileri silen, engelleyen, değiştiren veya kopyalayan Truva atları ve solucanlar içeriyor.


© Haberturk

İlk bakışta zararsız görünen kısaltma, aslında zararlı kodu çalıştırıyor

Kaspersky uzmanları ayrıca kullanıcıları koronovirüsünden ve hava yoluyla bulaşan diğer enfeksiyonlardan da koruyan bir oksijen maskesi öneren spam e-postaları da tespit etti.

Spam e-postalarında oksijen maskesinin detayları ve hava yoluyla bulaşan virüslere ve özellikle koronavirüsüne karşı yüzde 99 oranında koruma sağladığı belirtiliyor.

Kullanıcılar linke tıkladığında, oksijen maskelerinin yer aldığı bir sayfaya yönlendiriliyor ve satın almayı tamamlamaları için kredi kartı bilgilerinin girilmesi isteniyor.


© Haberturk

Koronavirüsüne çözüm olduğunu öne süren spam e-posta örnekleri

Tüm dünyada gündemde olan koronavirüsün siber suçlular tarafından tuzak olarak kullanılmaya başlandığını belirten Kaspersky Zararlı Yazılım Analisti Anton Ivanov, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Şimdiye kadar 32 tekil dosya tespit ettik. Şu anda bu zararlı yazılımlardan etkilenen kullanıcıların sayısının yeteri kadar yüksek olmaması nedeniyle yazılımların dağıtım metotlarını belirleyemiyoruz. Ancak önceki vakalara bakarak kullanıcıların bunları saldırganlar tarafından hazırlanan koronavirüsü dosyaları ve e-postalarıyla aldıklarını söyleyebiliriz. İnsanlar sağlıklarından endişe ettikçe, koronavirüs ile ilgili olduğu iddia edilen bu tip sahte dosyaların içine saklanmış daha çok zararlı yazılım görebiliriz."

BU İSİMLERE DİKKAT


© Haberturk

Siber güvenlik kuruluşu Kaspersky, "coronavirus" ile ilgili zararlı dosyaları şu isimlerle tespit etti:

Worm.VBS.Dinihou.r

Worm.Python.Agent.c

UDS:DangerousObject.Multi.Generic

Trojan.WinLNK.Agent.gg

Trojan.WinLNK.Agent.ew

HEUR:Trojan.WinLNK.Agent.gen

HEUR:Trojan.PDF.Badur.b


Uzmanlar, özel içerikler gibi görünen zararlı yazılımların kurbanı olmamak için şunlara dikkat edilmesini öneriyor:

- Özel içeriklere yönlendirdiği iddia edilen şüpheli bağlantılardan kaçının. Güvenilir bilgi için resmi kaynaklara başvurun.

- İndirdiğiniz dosyaların uzantılarına bakın. Belgeler ve video dosyalarının uzantılarının .exe veya .lnk olmaması gerekir.

- E-posta yoluyla çok avantajlı bir indirim teklifi alırsanız linki dikkatlice kontrol ettiğinizden emin olun; bazen görünenden farklı olabilir. Eğer varsa, sayfaya doğrudan yasal web sitesi üzerinden erişin.

KAYNAK:
 
Irmakshasiar
Misafir Üye
Koronanin internetle alakası ne?

Tan gazetesi haber başlığı gibi
 
- Yönetici düzenlemesi: :
Atahan56
Çırak

Corona Aşısı İçin Tarih Verildi Gözler 23 Nisanda
Heycanlandıran paylaşım Corona Aşısı İçin Tarih Verildi Gözler 23 Nisanda

Bütün dünyayı etkisi altına alan Corona Virüs binlerce insani hayattan kopardı. Yüzlerce bilim adamı Corona Virüsün kaynağını arayadursun bir Türk bilim adami ve ekibi Corona virüsü için aşı geliştirmeye başladı bile. kan ve kök hücreden yapay deri üretip Bilim dünyasına bomba gibi düşen Ercüment OVALI’nın yaptığı paylasin başta türk Bilim dünyası olmak üzere bütün dünyayı Heyecanlandırdı güvenli bir sistem oluşturduklarını ifade eden Ercüment OVALI bu çalışmalara sağlık bakanlığı onayı ile başladığını açıkladı . Yaptığı paylaşımda tarih verdi
OVALI’nın Paylaşımı


Ercüment Ovalı

7 Gün 16 saat labaratuvar’da Çalıştıktan sonra kurduğumuz sistemin güvenli olduğu kanıtlandı. şimdi kahramanlar içeri giriyor benim kaldığım yerden onlar devam edecek ilk ekip Yurtsever bulut , Gözde, Recai Sonra Sayıları kademeli olarak artacak tarih için 23n Nisan‘a anlaştık

Covit-19 İlahi Bir Mesajmı
 
- Yönetici düzenlemesi: :
Üst