kredili yaşam mutlulugu ekitap tavsiye ederim okuyun.

Nazim_Hikmet
Forum Ustası
Konu içeriğini görebilmek için lütfen sayfayı aşağı kaydırın ya da buraya tıklayın. İçerik hemen aşağıdadır.

Siteyi reklamsız gezmek için lütfen üye olun ya da giriş yapın.


"Borç yiyen,
kendi kesesinden yer"....

"Ne olacak bu memleketin hali" sorusunu soranların ülke ekonomisine baktıklarında ilk karşılaşacakları veri, ülkenin iç ve dış borçlarına ilişkindir. "Akademik ekonomi" ya da düpedüz "iktisat bilimi" terimleriyle ifade edersek, bir ülkenin iç ve dış borç "stoku", o ülkenin ne kadar borçlandığını göstermenin ötesinde, bu borçları için ne kadar faiz ödemek zorunda olduğunu da gösteren verilerdir. Türkiye ekonomisi, dışa bağımlı, sol terimlerle ifade edersek, emperyalizme bağımlı bir ekonomi olduğu için, iç ve dış borçlar tüm zamanlarda ülkenin dışa bağımlılığının düzeyini belirlemek için de kullanılan verilerdir.
Türkiye’de 50’li yıllardan itibaren, yani Adnan Menderes döneminden bugüne, artan oranda dış borçlanmaya gidilmiş ve bu dış borçlanmayla ekonomik "gelişme" sağlanmaya çalışılmıştır. Değişik zamanlarda dış borçlar, giderek de dış borç faizleri ödenemez hale gelmiş, yeni borçlanmaya gidilememiş, dolayısıyla da ekonomik krizler patlak vermiştir. Her kriz ekonomik, toplumsal ve siyasal sonuçlar doğurmuştur. Bireysel iflaslardan holdinglerin iflaslarına kadar pek çok olay meydana gelmiştir.
Her kriz daha da artan dış borçlarla yeni bir evreye girmiş, artan dış borçlanma ülkeyi dışa daha fazla bağımlı hale getirmiştir. Özet olarak, Adnan Menderes döneminden günümüze kadar ülkenin dış borçları sürekli artmıştır.
devamını okumak için burdan


https://www.docdroid.net/zJksD4y/krediliyasammuflistuccar.pdf.html#page=7
http://s2.dosya.tc/server3/mahjlg/Kredili.Yasam.muflis.tuccar.pdf.html
 
Üst