League of Legends Stratejisi {'ToNiK Farkıyla} | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

League of Legends Stratejisi {'ToNiK Farkıyla}

B

By ToNiK

Misafir Üye

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere League of Legends ve genel MOBA oyunlarındaki terimleri ve stratejileri anlatacağım.

Öncelikle terimlerden başlayalım ;

Suicider : Suicider'ın sözlük anlamı intihardır . Takımda pre karakterlerin yerine geçer. 2 v 1 savaşta kaldığı için karşı gruba göre daha fazla tecrübe puanı ve altın toplar. Avantajlı olduğu kadar bir de dezavantajı vardır bu da karşıda bir stunner olduğu zaman ortaya çıkar. Çok fazla harrasa dayanamaz.

Suicider Görevi Nasıl Üstlenilir?

Öncelikle suicider karakterin range attack kapasitesi olması gerekir. Çünkü minyonları rahat kesmesi için bir menzile ihtiyaç duyar.
AEO yani alana verebileceği beceri gerektirir. Minyonları daha rahat kesip karşı gruptan hızlı bir şekilde tecrübe ve altın elde eder.

Initator : Initator'ın sözlük anlamı öncüdür. Takımda genelde tank yada jungle rolü oynar. Jungle oynadığı zamanlar kendisi item kasmak yerine suicidera yardıma gider ve onu besler. Suicider-Initator ilişkisi bundan ibarettir. Initator, suiciderların olmadığı zamanda kendisi takımı sırtlar ve takım savaşlarında size avantaj sağlar. Genelde bu tip karakterler Skype veya TeamSpeak aracılığıyla takımı üstlenir çünkü hızlı komut vermesi gerekir.

Initiator Görevi Nasıl Üstlenilir?

Initiator olmak için öncelikle ağır tank özellikleri ve takım savaşı başlatmaya yönelik bir stun büyüsü gerekir. Örnek verecek olursak Morgana tank rünleri ve kabiliyetleriyle girdiğinde ultimate becerisiyle takım savaşı başlatabilir. Büyüden kaçanlar savaştan uzaklaşacağı gibi stun içinde kalanlar rahat öldürülecektir. Bunun yanı sıra Braum gibi karakterler hem main tank özelliğiyle hem de ultimate becerisiyle kolayca takım savaşı başlatıp takımı sırtlayabilir.

Roaming : Roaming'in sözlük anlamı dolaşmaktır. Genelde jungle ve solo karakterler bu görevi üstlenir. Çünkü yapabileceği fazla farm imkanı yoktur ve genelde ADC gibi karakterleri beslerler. Bu yüzden avantajı kendilerine değil yine takıma kazandırırlar. Fakat bunlar Initiatorların aksine tank değil yine hasar ağırlıklı ve stun ağırlıklı karakterlerdir. Bu bakımdan kolayca baskına gelebilirler.

Roaming Görevi Nasıl Üstlenilir?

Roaming görevini üstlenmek için hızlı karakterlere ihtiyacınız olur. Özellikle mobil karakterler dediğimiz ışınlanma, hızlanma gibi becerisi olan karakterlerin stunlu modlarıdır. Bu bakımdan baskına gittiklerinde avantaj sağlarlar. Örnek verecek olursak Warwick çok güzel bir Roaming karakterdir.

Ganker : Ganker'ın sözlük anlamı baskıncıdır. Ganker, sürekli olarak kendi koridorundan uzaklaşıp aniden diğer koridorlara baskına giderler. Karşısındaki rakipleri öldürdükten sonra eğer canı yüksek ise bir anda orta koridora yada alt koridora inerler. Böyle bir durumda fazladan güç verirler. Ganker'lar diğer grupların aksine kendine avantaj sağlamak için öldürmeyi üstlerine alabilirler. Ne kadar çok eşya o kadar çok güç demektir bir Ganker için.

Ganker Görevi Nasıl Üstlenilir?

Ganker görevini üstlenmek için aniden ortaya çıkan kahramanlara ihtiyaç duyarız. Blitzcrank, Amumu gibi kucaklama (hook) yeteneği olan kişiler bir anda çalıdan çıkıp baskın yaratabilirler. Roaming ve Initiator'un aksine tank özelliğine kendiğilinden sahiptirler. Kabiliyetlerde mutlaka koşu hızı 3 yapılmalıdır ve orman eşyası çıktıktan sonra çizme alınması gerekir.

Taunt Initator : Taunt Initator'un sözlük anlamı alay eden öncü demektir. Bu görevlinin amacı normal Initiatorun aksine savaşı başlatmak kendisi başlatmak yerine rakip takımın kahramanlarını tek tek üstüne çeken, canı az gibi gözüküp barbed özelliği olan kişilerdir. Buna örnek vermek gerekirse Çivili Zırh çıkmış bir Amumu kahramanı taunt initiatordur çünkü aldığı hasarın neredeyse tamamını rakip takimde saldıran kişilere yansıtır. Bu yüzden canı az olduğu için ilk hedef olarak seçilir fakat yanlıştır. Çünkü canı az olmasına rağmen vurduğunuz zaman onunla eşit oranda sizden de can gider ve takım savaşında eksik kalırsınız.

Taunt Initiator Görevi Nasıl Üstlenilir?

Taunt Initiator olmak için yine AEO Stun gerekir. Özellikle bir Amumu daha çok iş yapar. Çivili ve Maksimum Can sağlayan eşyaları çıkmanız gerekir sadece. Zırh veya Büyü Zırhı asla çıkılmamalıdır çünkü aldığı hasar düştüğünde yansıttığı hasar da düşmeye başlayacaktır. Sıradan bir Initiatora dönüşecektir.

Focus : Focus'un sözlükteki yeri odaklanma olarak geçer. Bir takım savaşında belirli odaklanma kuralları vardır. Karşıda aşırı bir destek karakteri yoksa (Nami, Braum) gibi öncelikle ADC karakterlere saldırılır. Düşmanın saldırı unsurunu bitirdikten sonra sırasıyla orta koridor, destekçi, solo ve ormancı karakterler kesilir. Focus kurallarına göre bu sıralama takım savaşını kazanmayı %60 olasılıklı kılıyor.

Blind Map : Blind Map'ın sözlükteki yeri kör haritadır. Bir haritada yeterli miktarda totem olmazsa harita sisle kaplanır ve gelen gankları göremezsiniz. Bu durumda eğer kendi kulenizden uzaktaysanız o anki baskını geçiştirme ihtimaliniz düşer. Bütün koridolar arasındaki bağlantıları, size gelen saldırıları göremez var savaşı kaybedersiniz. Bu yüzden iş sadece destekçide bitmiyor. 3 te 3 yapan bir kişinin kesinlikle eşyadan önce totem alıp haritayı aydınlatması gerekir.

Dive : Dive, düşman kulesinin altına hızlıca girip çıkmaktır. Bunu mekanik oyuncular çok iyi kullanırlar. Hızlı hesap yaparak tek vuruşluk canları kalana kadar kule altında dururlar. Az canı olan düşman egosuna yenilip size saldırırken aniden hazırda beklenen bariyer açılır ve hemen kendi beceriniz aktifleştirilir.

Counter Attack : Counter Atack, karşı saldırı demektir. Düşman size son vuruş yapmadan önce refleks ile kaçıp bir anda beceri kullanarak rakibi öldürmeye verilen vurul stil adıdır.

Harras-er : Harras-er'ın iki tipi vardır. Birisi yapılan eylem diğeri de eylemi yapan kişinin görev adıdır. Öncelikle Harras, taciz ateşi anlamına gelir. Rakibin yeterli farma ulaşmasını engellemek için menzilli karakterler beceri ve basit saldırı yöntemiyle rakip takımı o alandan uzaklaştırmaya çalışır. Eğer karşı takım bu duruma olumlu tepki verirse hasar almamak için sürekli farmdan kaçacaktır. Harraser'da genelde işlemi yapıp ADC karakterine yardım eden support karakterlerdir. ADC'nin farm yapmasına olanak sağlar. Zilean ve Sona buna örnektir.

Last Hit : Anlamı son dokunuş-vuruştur. Bunun amacı kendi koridorundaki minyonları karşı takımın kulesine doğru ittirmemektir. Minyonlarınız ilerledikçe sizde kendi kulenizden uzaklaşırsınız bu yüzden gank yeme ihtimaliniz ve rakipten kaçma ihtimaliniz artar. Kendinizi son vuruşa ayarlamanız ve sadece minyonun öleceğinden emin olduğunuz zaman vurmalısınız. İlk başlarda biraz sıkıntı çekersiniz ama zamanla eliniz alışır.

Basher: Basher'lar yıkıcılardır. Genelde oyunda takım savaşları yerine kulelere odaklanır. Takımda bir hiper taşıyıcı olduğu zaman bunun faydasını misliyle görürsünüz. Hem altın kaynağı sağlar hem de koridorları kolayca fetheder. Bu karakterlerin genelde saldırı hızları yüksektir ve nekromancer gibi yanlarında ufak minyonlar canlandırırlar. Bu bakımdan kolayca kuleleri yıkabilirler.

Push : Push, ittirmek anlamına gelir. Bu bakımdan kendi koridorunuzdaki düşmanları yok ettikten sonra hemen hızlıda minyonları kesip kuleye doğru yürürsünüz ve minyon desteğiyle kuleyi hızlıca yok edersiniz.

Stack : Stack üst üste toplanan minyon gruplarına verilen isimdir. Bunun yanı sıra dote'lara da bu isim verilir. Üst üste binen hasarlar stacklenir. (Bknz. Vayne Pasif) .
Bunların yanı sıra stack HoN ve DotA 2 gibi MOBA'larda çok sık duyulur. Çünkü orada orman karakterlerinin spawn süresi geldiğinde yaratıkları çekip menzile sürükleyip geri dönmelerini sağlar. Bu sırada spawn süresi gelen minyonlar tekrar dirileceği için 2 tane kırmızı buff oluşacaktır.

Yakında bu konu altından tek tek strateji paylaşımları devam edecektir.

Keyifli forumlar ve pentalar :).

- Yönetici düzenlemesi: :

kamuran.

Forum Kalfası
valla arkadaşlar bu oyuna başlama düşüncesi olan varsa bence hemen vazgeçsin eğer kolay sinirlenen adamsanız bir sürü klavyeye ihtiyacnız mausa ihtiyacnız olacak çünkü bazen oyle bi noktaya geliyorki insan ana avrat klavye dümdüz oluyo :D ondan sonra sinir bozukluklari sağa sola yumruk atma falan filan dert yani kısacası bu oyun bildigin dert bi girdimi sigara gibi bağımlılık yapar gecen birakıyım dedim oyunu bügün gine oynuyom :D

All4One

Forum Ustası
Konu güzel olmuş ilk baştaki terimler lol oyuncularına değişik gelebilir izin verirsen katkıda bulunayım sırasıyla ;

Suicider : ADC olarak geçer LoL de bot lane de supportla birlikte oynar veya lane'ler takım kompozisyonuna göre değişebilir.

Initator : Bu tarz bir tabir LoL de mevcut değil , junglede her tarz karakter oynanabilir tank , fighter veya mage tarzı herolarla. Top veya Jungle dan birinin tank olması beklenirdi eskiden ama artık yeni metada illa o şekilde olacak diye bir tabir yok.

Ganker : Bu rolü Jungler üstlenir LoL'de lanede olup mid veya top ta bota giden adamada roamer denir.

Basher : Bu tarz bir rol LoL'de yok.

Kendimce, lanerlar

Top , Mid , Bot ve Jungledır.

Genel olarak top fighter veya tank, mid genelde mage ağırlıklı apc dediğimiz ve botta adc ve support oynar.

Support karakteri, genelde xp kasar ve para itemları alıp adc nin farm yapmasına ve fight başlatmasına kendini ve adc gelen saldıra karşı korur. Tank semi apc ve figter bile oynanabilir :)

Ama ciddi oynamış biri olarak derim ki ; Oynamayın zaman kaybı :)

B

By ToNiK

Misafir Üye
Konu güzel olmuş ilk baştaki terimler lol oyuncularına değişik gelebilir izin verirsen katkıda bulunayım sırasıyla ;

Suicider : ADC olarak geçer LoL de bot lane de supportla birlikte oynar veya lane'ler takım kompozisyonuna göre değişebilir.

Initator : Bu tarz bir tabir LoL de mevcut değil , junglede her tarz karakter oynanabilir tank , fighter veya mage tarzı herolarla. Top veya Jungle dan birinin tank olması beklenirdi eskiden ama artık yeni metada illa o şekilde olacak diye bir tabir yok.

Ganker : Bu rolü Jungler üstlenir LoL'de lanede olup mid veya top ta bota giden adamada roamer denir.

Basher : Bu tarz bir rol LoL'de yok.

Kendimce, lanerlar

Top , Mid , Bot ve Jungledır.

Genel olarak top fighter veya tank, mid genelde mage ağırlıklı apc dediğimiz ve botta adc ve support oynar.

Support karakteri, genelde xp kasar ve para itemları alıp adc nin farm yapmasına ve fight başlatmasına kendini ve adc gelen saldıra karşı korur. Tank semi apc ve figter bile oynanabilir :)

Ama ciddi oynamış biri olarak derim ki ; Oynamayın zaman kaybı :)
Konuya katkiniz icin tesekkurler :) . Ama suicider adc degildir malesef. Burada bir yanlislik olmus ayrica ben Basher'da olmak uzere tum taktikleri denedim ise yariyor. Denemenizde fayda var. Malhazar, yaninda cikarttigi yaratiklarla kuleleri rahatlikla alabilecek kapasitede. Botlarda deneyin tavsiye ederim ;) .

B

By ToNiK

Misafir Üye
konu için teşekkürler. tr serverı çöp olan oyundur.
Aslinda cop olan sunucu degil. Bunun aksine newbies oyunculardan kaynaklaniyor bu sistem.
8 yasindaki cocuk bile internet kafede oynuyor. Oyun oynamasi kotu bir sey degil ama sorun su ki takimda sadece kendisi varmis gibi davranmasi oyunu kaybetmeye yol aciyor.
Ben boylelerini gorunce genelde zorla KS atarim yada surekli olarak supportlarim Sona gibi karakterlerle. Bu yuzden profesyonel bir oyuncu 9 a 1 de olsa oyun oynamayi daha iyi kavrar. Benim kendi kanaatimce tum koridorlari ogrenmesi gerekiyor bir oyuncunun. Ben main karakterim diyen kisiler asla profesyonel bir oyuncu olamaz.

Strawberry Fields

Forum Ustası
Aslinda cop olan sunucu degil. Bunun aksine newbies oyunculardan kaynaklaniyor bu sistem.
8 yasindaki cocuk bile internet kafede oynuyor. Oyun oynamasi kotu bir sey degil ama sorun su ki takimda sadece kendisi varmis gibi davranmasi oyunu kaybetmeye yol aciyor.
Ben boylelerini gorunce genelde zorla KS atarim yada surekli olarak supportlarim Sona gibi karakterlerle. Bu yuzden profesyonel bir oyuncu 9 a 1 de olsa oyun oynamayi daha iyi kavrar. Benim kendi kanaatimce tum koridorlari ogrenmesi gerekiyor bir oyuncunun. Ben main karakterim diyen kisiler asla profesyonel bir oyuncu olamaz.

hocam ben bu oyunu uzun zaman oynadım. tr açılmamış, oyunda türkler yaygınlaşmamışken çok güzeldi. ben oyuna artık asosyal ergenleri trollemek için giriyorum. ön yargılı egoist ezberci veletlerle dolu server.

west>tr bunun aksini kimse söyleyemez. bizzat kendim internet kafede çalışyorum ve her gün şahit oluyorum oyunu kimlerin oynadığını.

B

By ToNiK

Misafir Üye
hocam ben bu oyunu uzun zaman oynadım. tr açılmamış, oyunda türkler yaygınlaşmamışken çok güzeldi. ben oyuna artık asosyal ergenleri trollemek için giriyorum. ön yargılı egoist ezberci veletlerle dolu server.

west>tr bunun aksini kimse söyleyemez. bizzat kendim internet kafede çalışyorum ve her gün şahit oluyorum oyunu kimlerin oynadığını.
Soylediginize katiliyorum, fakat benim burada belirtmek istedigim sunucu degil oyuncu kalitesizligi.
Sonucta West, East, Asia, Turkiye hepsinde dengeler ayni :) .

Acikcasi ben 2013'ten beri HoN adli oyunun Europa serverinda eSport kariyeri yapiyorum. Sundan emin olabilirsiniz ki sadece oyuncular degil LoL'de cok kalitesiz bir oyun.

Avatarlardan tutun, run sacmaligina kadar basli basina sacmalik. Onceki haritasi bi tabii ozgundu. Fakat su an diger MOBA haritalarindan farki yok. Riot Games'in tek avantaji oyuncularla icice olmasi. Ama gercek bir MOBA oyuncusu olmak istiyorsaniz HoN Dunya'sinj gormenizi kesinlikle tavsiye ederim ;) .

Avatar olayina suphesiz merakla bakacaginiza bahse girerim. Bir de run olmadigi icin HoN'da oyunculuk gorevi daha on planda. Isterseniz bir gun size HoN Dunya'sini ve gercek MOBA kulturunu tanitabilirim :) .

LoL'e takili kalmayip diger MOBA'lara da bakarak kendi gozunuzle asil oyunun ne oldugunu gorebilirsiniz.

alpay29

Super Moderator
Site Yetkilisi
pıtı pıtı yürüyen bir karakter...

ekranı yaklaştırma uzaklaştırma döndürme diye bir şey yok...

hep aynı hareketler minyonlar harekete geçti ilk kan döküldü...

3-3 yaptı sevemedim gitti...

birde her hafta 500 MB kadar yükselen güncellemeler...,(benden her türlü hayır dua alıyorlar güncelleme yaparken )

B

By ToNiK

Misafir Üye
pıtı pıtı yürüyen bir karakter...

ekranı yaklaştırma uzaklaştırma döndürme diye bir şey yok...

hep aynı hareketler minyonlar harekete geçti ilk kan döküldü...

3-3 yaptı sevemedim gitti...

birde her hafta 500 MB kadar yükselen güncellemeler...,(benden her türlü hayır dua alıyorlar güncelleme yaparken )
Smite oyna abi videolarini izle YouTube'dan hosuna gider belki.

[MENTION=606249]'ToNiK[/MENTION], smite ve dota2 de oynuyorum. ayrıca sunucu=oyuncu ne fark eder ki.
Ediyor abi malesef :D . HoN oyna mutlaka, sevecegine eminim. Su Smite'a alisamadim bende. MOBA' da TPS'e aliskin degilim degisik geliyor :D.

- Yönetici düzenlemesi: :

Zer0Toleranc3

Forum Kalfası
Bana göre Smite LoL den taktiksel olarak eksik.Tamam ilk de bişeyler yapılabiliyor ama bir süre sonra oyun çatarapatara oluyor.Yani LoL de taktik,durduğun yer,fight başlatma çok önemli.Yaklaşık 1.5-2 yıldır oynuyorum trollemek,feedlemek ve anlattığınız bazı sorunları çok iyi biliyorum.Mouse kırdım bu oyun yuzunden.Her zaman her kümede oyunu bilmeyen ve ya feedleyen insanlar karşımıza çıkıyor.Ona rağmen oyunu kendine bağlayan şey taktik yönünden çok gelişmiş olması.