Linux Ubuntu/Mint/Debian

k64
Çırak
Herkese Selamlar ;

Bir cok linux sistemi var ve dunyada en yaygin olanlardan bir tanesi olan ubuntuyu tanitmak isdedim sizlere benim gorusume gore en iyi ilk on linux sisteminin basinda geliyor dunyada en yaygin olarak kullanilan :

Linux Ubuntu

8076 eklentisini görüntüle

Zorin core 9

Screenshotfrom2015-08-0616560653f83.png


-------Kendi pc imden bir goruntu-----

Linux Mint

linuxmint17live.png


Debian

debian.png


ve daha digerlerini zaten saymaya gerek gormuyorum belki diger yazimizda onlarada yer ayiririz aama bu yazimizda ubuntudan bahsedelim

Ubuntu nedir? Ubuntu özellikleri nelerdir?


Ubuntu, Linux tabanlı özgür ve ücretsiz bir işletim sistemidir. Ubuntu projesi, Linux ve özgür yazılımın, bilgisayar kullanıcılarının günlük yaşamının bir parçası haline gelmesi amacıyla başlatılmış olup ilk kararlı sürümü Ekim 2004’te yayınlanmıştır. Ubuntu günümüzde 20 milyonu aşkın kullanıcısıyla dünyanın en yaygın masaüstü Linux dağıtımı konumundadır.
Ubuntu, herkesin özgürce kullanabildiği; yayınlamakta, kopyalamakta ve kodlarını değiştirip geliştirebilmekte özgür olduğu yazılımlardan oluşur. Bunların çoğunluğu GNU Genel Kamu Lisansı ile güvence altına alınmış, özgür yazılım / açık kaynak yazılımlardır.
Ubuntu Güney Afrika’lı girişimci Mark Shuttleworth’e ait Canonical Ltd.’nin sponsorluğunda geliştirilmektedir. Canonical, Ubuntu’yu bireysel ve kurumsal tüm kullanıcılara tamamen ücretsiz olarak sunmakta, teknik destek almak isteyen kuruluşlara destek vererek gelir elde etmeyi amaçlamaktadır. Canonical Ubuntu’yu açık kaynak kodlu ve özgür yazılım olarak sunduğu için, dünya çapında bu işletim sistemini kullanan ve geliştiren gönüllü kullanıcıları sayesinde, tüm bir işletim sistemini tek başına geliştirmek zorunda kalmaz. Tüm Linux katkıcılarının yaptığı geliştirmeler, onu temel alan Ubuntu’yu da doğrudan geliştirir.

Darker-Ice-Murrina-gnome-ubuntu-theme.jpg


Ubuntu, Canonical Ltd. ve Mark Shuttleworth tarafından finanse edilmektedir. Mark Shuttleworth, 8 Temmuz 2005’te, Ubuntu’nun uzun vadede geleceğinin korunması ve gelişiminin sürdürülebilmesi için Ubuntu Vakfı’nı kurmuştur ve başlangıç fonu olarak 10 milyon dolarlık bir bağışında bulunmuştur.
Ubuntu’nun altı ayda bir yeni sürümünü yayınlanmaktadır. Canonical, iki yılda bir yayınlanan LTS (Uzun Süreli Destek; Long Term Support) sürümlerine, hem masaüstü için hem de sunucu ortamlarında 5 yıl boyunca güncelleme desteği sunmaktadır. Ara sürümler için ise 9 ay boyunca güvenlik yamaları, geliştirmeleri ve yazılım güncelleştirmeleri desteği sunulmaktadır.
Canonical; Ubuntu Desktop, Ubuntu Server, Ubuntu Touch, Ubuntu TV ve Ubuntu for Android türevlerini resmi olarak geliştirmekte ve kullanıcılarını desteklemektedir. Ayrıca Ubuntu-benzeriKubuntu, Ubuntu GNOME, Edubuntu, Xubuntu, Lubuntu, UbuntuKylin, Ubuntu Studio ve Mythbuntu türevlerinin de gelişimine katkı sunmaktadır.

7045222617_0883663828_b.jpg


Ubuntu sözcüğü, Zulu dilinde "insanlık" anlamına gelir, aynı zamanda "başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever" olmak gibi insani değerlerin temel alındığı bir dünya görüşüdür. Buradan hareketle Ubuntu, İnsanlık için Linux (Linux For Human Beings) sloganını kullanır.

Ubuntu-3D-Desktop-Cube-screenshot-1024-postbit-3855.jpg
Kurulumu
Ubuntu, temel masaüstü kullanıcılarını hedefleyen bir işletim sistemi olması itibarıyla kurulum kolaylığına ayrıca önem vermektedir. Kurulum sırasında ihtiyaç duyulacak olan sabit disk yapısı, saat grubu, kullanıcı adı ve şifresi gibi gerekli bilgileri kuruluma başlamadan önce girmenizi ister ve kurulum başladıktan sonra bitene kadar sizi oyalamaz. Böylece isterseniz kurulumu bir an önce başlattıktan sonra diğer ilgilenilmesi gereken işlerinize geri dönebilirsiniz.
Aynı bilgisayarda Windows ve Ubuntu’nun bir arada kullanılması da mümkündür. Aynı bilgisayara Windows ve Ubuntu kurulması durumunda bilgisayarın açılış ekranında, kullanıcıya hangi işletim sistemini açmak istediğini soran bir menü eklenir. Böylece kullanıcılar bilgisayarı her yeniden başlattığında bu menü üzerinden dilediği işletim sistemini seçip kullanabilir. Bu şekilde çift işletim sistemi kullanıldığında iki sistem aynı anda çalışmadığı için bilgisayarın çalışma performansına herhangi bir olumsuz etkisi olmaz.
Ubuntu kalıp dosyası, bir DVD’ya yazdırılarak DVD üzerinden kurulabileceği gibi bir DVD sürücüsü olmayan bilgisayarlar için, kurulum kalıp dosyası bir USB belleğe yazdırılarak USB bellek üzerinden de kurulum gerçekleştirilebilir.
Ubuntu’nun ücretsiz olarak nasıl indirileceği, bir DVD ya da USB belleğe nasıl yazdırılacağı ve bilgisayara nasıl kurulacağı konuları, Ubuntu Türkiye Wiki sayfalarında detaylı olarak yer almaktadır.
Ubuntu’da yazılım kurma
Ubuntu’da yazılımlar Windows’tan farklı olarak, *.exe değil, *.deb uzantılı paketler/dosyalar halinde sunulur.
Ubuntu’da yazılım kurma işlemi şu adımlarla gerçekleştirilir: Ubuntu Yazılım Merkezi’nde arama kutucuğu kullanılarak ya da arayüzde bulunan kategoriler (Örn. eğitim, grafik, internet gibi) arasında gezinerek ihtiyaç duyulan bir program bulunup tıklanır, ardından Yükle düğmesine tıklanarak indirme ve yükleme işleme işlemi başlatılmış olur. Seçilen paket (yani aslında *.deb uzantılı bir dosya) internetteki sunuculardan indirilir ve otomatik olarak bilgisayara kurulur. Ubuntu Yazılım Merkezi’nde bir paket seçildiği zaman onun çalışması için gerekli tüm diğer paketler/bağımlılıklar kendiliğinden seçilmektedir.


tarafimdan alinti ve eklenme yapilmistir
 
k64
Çırak
Selamlar


Zaten tanitmak istedim sebep windows tan sIKILDIM bu kadar windows kadar rezil bir sistem olamaz hersey para ustune yada yok hangi virus programiydi yok oydu buydu salla hepsini ne istersen var linux ta yeterki iste
game olayi da gelisiyor bircok windows tabanli oyunu oynanabiliyor

kolay gelsin
 
alpay29
Super Moderator
Site Yetkilisi
hiç denememiştim..

en kullanışlı dili Türkçe olan bir link yazın bende deneyeyim..
 
k64
Çırak
Linux Mint..dediğim gibi kullanıyorum..bir kaç gün beklerim dersen şu övülen zorin i deneyip kıyaslama yapmak isterim
Mint ve Ubuntu stabil bazi Zorin 9 kullanicilarinin iddasi mint ve ubuntudan on gomlek daha iyi daha stabil ve guvenilir oldugu zorin buyuk fark atmis durumda yani

Minti ,ubuntuyu,fedorayi,debiani,kaliyi,suse os ve bir cok linux distrolari kullandim ve denedim ama en cok hoslandigim hernedense Zorin oldu uzun zamandir da kullaniyorum
bu kadar uzun sure kullaninca da windows un papucu dama atildi diyebilirim
 
alpay29
Super Moderator
Site Yetkilisi
minti kurdum internet hariç hiç bir şeyi çözemedim şu anda güncelleme yapıyor ..

windows tabanlı oyun denemesi yapmak istiyorum..
 
akay
Super Moderator
Site Yetkilisi
Mint ve Ubuntu stabil bazi Zorin 9 kullanicilarinin iddasi mint ve ubuntudan on gomlek daha iyi daha stabil ve guvenilir oldugu zorin buyuk fark atmis durumda yani

Minti ,ubuntuyu,fedorayi,debiani,kaliyi,suse os ve bir cok linux distrolari kullandim ve denedim ama en cok hoslandigim hernedense Zorin oldu uzun zamandir da kullaniyorum
bu kadar uzun sure kullaninca da windows un papucu dama atildi diyebilirim
Sağlıklı bir değerlendirmeniz yok anladığım..ultimate için linkiniz varmı yoksa core veya lite mi alayım :)
 
Üst