Lyon 2-1 Beşiktaş | UEFA Avrupa Ligi

sagacious
Genel Moderator
Beşiktaş fırsat tepti

Beşiktaş, UEFA Avrupa Ligi çeyrek finalinde ilk yarısını 1-0 önde kapadığı maçta Olympique Lyon'a 2-1 mağlup oldu.

Taraftarlar sahaya girdi
İki takım taraftarları maç için stattaki yerlerini alırken, kale arkasında alt bölümdeki Olympique Lyonlu yüzlerce taraftarlar, Beşiktaşlıların bulunduğu üst tribünden yabancı madde atıldığı gerekçesiyle sahaya indi.

Sahanın tamamına yayılan taraftarlar, bir süre burada kaldı. Bu sırada Olympique Lyon Kulübü Başkanı Jean-Michel Aulas da saha içine girerek, bu grupla görüştü. Aulas, stat hoparlörlerinden taraftarların sakin olması yönünde uyarılarda bulundu. Stat içindeki emniyet güçleri de sahaya girerek bu taraftarları kontrol altına almaya çalıştı. Polisin, sahaya indikleri kale tarafındaki köşeye yönlendirdiği grup, bir süre sonra tekrar tribüne çıktı.

Lyon Stadı'nın üst tribünlerinin tamamında Beşiktaşlı taraftarların yer aldığı görüldü. Siyah-beyazlılar, Fransız taraftarların sahaya indiği sırada toplu bir şekilde telefonların ışıklarını yaktı.

UEFA'dan görevliler, yaşanan olaylar sonrası her iki takımın yetkilileriyle görüşerek durum değerlendirmesi yaptı.

Maç 45 dakika sonra başladı
Gün içinde Lyon sokaklarında yaşanan dostluk görüntüleri, stat çevresi ve içine yansımadı. Siyah-beyazlı taraftarlar, stada gelişleri sırasında stat dışında polisle gerginlik yaşadı. Polisin sert müdahalesiyle karşılaşan siyah-beyazlılarla Olympique Lyon taraftarları arasında da kavgalar oldu.

Dışarıdaki olaylar, stat içine de yansıdı. Her iki takım taraftarları kendilerine ayrılan bölümde maçı beklerken, Beşiktaşlıların bulunduğu kale arkasındaki üst tribünden kendilerine yabancı madde atıldığı gerekçesiyle çok sayıda Olympique Lyonlu taraftar, saha içine girdi.

Anonslarla taraftarların sakin olması yönünde uyarılar yapılırken, her iki takım oyuncuları soyunma odasına gitti. UEFA yetkililerin, kulüp temsilcileriyle yaptığı görüşmeler sonrası maçın oynanmasına karar verildi.

Futbolcular, 35 dakikalık bekleyişin ardından sahaya çıktı. Her iki ekip oyuncuları ve teknik direktörleri, alışılmışın dışında saha ortasında daire yaparak seremoniyi gerçekleştirdi.

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş ile Olympique Lyon çalıştırıcısı Bruno Genesio, alkışlayarak taraftarları selamladı. Mücadeleden hemen önce yine kale arkası tribününde hareketlenmeler oldu. Emniyet güçleri, orta tribündeki bir Türk taraftarı gözaltına almak isterken, bu kişi Fransızların bulunduğu alt tribüne atladı. Ancak buradaki görevliler, bu kişiyi tribün dışına çıkardı.

kaynak

SON DAKİKA:

Olympique Lyon-Beşiktaş maçı 'çok yüksek riskli maç' statüsüne alındı.

Beşiktaş'ın UEFA Avrupa Ligi çeyrek final turunda Olympique Lyon ile deplasmanda yapacağı mücadele, "çok yüksek riskli maç" statüsüne alındı.

Beşiktaş'ın UEFA Avrupa Ligi çeyrek final turunda Olympique Lyon ile deplasmanda yapacağı mücadele, "çok yüksek riskli maç" statüsüne alındı.

Lyon kentinde 13 Nisan Perşembe günü oynanacak karşılaşma öncesinde durum değerlendirmesi yapan Fransız güvenlik yetkilileri, müsabakayı güvenlik açısından 4. derece olan "çok yüksek riskli maç" statüsüne aldı.

Bir futbol karşılaşması için 4. derecenin en yüksek seviye olduğu belirtilirken, müsabaka, Fransız yargısı tarafından "kamu düzeni için risk taşıyan bir maç" olarak değerlendirildi.

Çeyrek final ilk maçı için Lyon'da geniş güvenlik tedbirlerinin uygulanması bekleniyor.

kaynak

Son düzenleme:
Makaveli
Forum Ustası
Tek korkum var oda Toşiç.

Aboubakar'ın yokluğunu hissedeceğiz gibime geliyor.

Adriano çok form'da, gökhan gönül harika, babel den süpriz bekliyorum, atiba dan şüphem yok, oğuzhan stabil oynuyor, Q7 umarım iyi kontsantre çıkar maça aynı şekil talisca'da. Büyük konuşmak istemiyorum takım umarım dinlenmiştir galibiyet bekliyorum ama kiev maçı örneği var önümüzde.

Maç günü ne kadar hayat benim için çok ince bir çizgi.

sagacious
Genel Moderator
Beşiktaş Lyon'da

Beşiktaş, UEFA Avrupa Ligi çeyrek finalinde yarın Fransa'nın Olympique Lyon takımıyla yapacağı karşılaşmaya Quaresma ve Aboubakar'dan yoksun bir şekilde geldi.

Beşiktaş, UEFA Avrupa Ligi çeyrek finalinde Fransa'nın Olympique Lyon takımıyla yapacağı karşılaşma için bu ülkeye geldi.

Siyah-beyazlı takımda kırmızı kart cezalısı Vincent Aboubakar ile sakatlığı bulunan Ricardo Quaresma, Lyon kadrosunda yer almadı.

Beşiktaşlı futbolcuları ve teknik heyeti, 100 kadar siyah-beyazlı taraftar coşkulu bir şekilde karşıladı.

Siyah-beyazlı takımın kafilesi, havalimanından konaklayacağı otele geçti.

"Geldiğimiz gibi coşkulu bir şekilde dönelim"
Beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi, coşkulu bir şekilde Lyon'a geldiklerini ve aynı şekilde İstanbul'a dönmeyi amaçladıklarını söyledi.

Çebi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yarın keyifli, kazasız ve belasız bir maç olmasını dileyerek, "Geldiğimiz gibi dönelim. Birinci amacımız bu. Lyon iyi bir takım, Beşiktaş da iyi takım. Sonuç itibarıyla iki iyi takım oynayacak. Erken final olacak. Beşiktaş'tan çekindiklerini duyuyorum. Bu da hoşuma gidiyor." dedi.

Beşiktaş'ın artık eskisi gibi olmadığını vurgulayan Çebi, "Her yabancı takım bizden çekiniyor. Bizim için keyif verici bir durum." ifadelerini kullandı.

Taraftarların maça yoğun ilgi göstermesiyle ilgili soruyu yanıtlayan Ahmet Nur Çebi, şunları kaydetti:

"Taraftarın desteğini alan Beşiktaş her zaman başarılı olmuştur. Türkiye'de bu böyle, burada da böyle olacaktır. Beşiktaş taraftarlarının Lyon'a gelip de maçı izlemesi bize gurur verir. 25 bin taraftar az sayı değil. Bu kadar taraftarın gelip, maçı seyretmesi Beşiktaş'ın büyüklüğünü gösterir."

kaynak

Beşiktaş Avrupa kupalarında 195. maçına çıkıyor

UEFA Avrupa Ligi çeyrek final ilk maçında yarın Fransa'nın Olympique Lyon takımına konuk olacak Beşiktaş, Avrupa kupalarındaki 195. mücadelesine çıkacak.

UEFA Avrupa Ligi çeyrek final ilk maçında yarın Olympique Lyon takımına konuk olacak Beşiktaş, Avrupa kupalarında geride kalan 194 maçtan 72'sini kazandı, 80'ini yitirdi, 42'sinde de berabere kaldı.

Avrupa arenasındaki 194 karşılaşmada rakip fileleri 250 kez havalandıran siyah-beyazlılar, kalesinde ise 278 gol gördü.

Farklı galibiyetler
Beşiktaş, Avrupa kupalarındaki en farklı skorlu galibiyetini 2002-2003 sezonunda UEFA Kupası 1. tur rövanş maçında Bosna Hersek temsilcisi Saraybosna'yı 5-0 yenerek elde etti.

Siyah-beyazlı takım, İsrail temsilcisi Maccabi Tel Aviv'i 2011-2012 sezonunda UEFA Avrupa Ligi organizasyonunda İstanbul'da 5-1 mağlup ederek farklı bir skora daha imza attı.

Beşiktaş ayrıca 2005-2006'da UEFA Kupası'nda Liechtenstein ekibi Vaduz'u İstanbul'da 5-1 mağlup etmişti.

Şenol Güneş ile Avrupa maçları
Siyah-beyazlı takım, teknik direktör Şenol Güneş yönetiminde yarın 17. Avrupa kupası maçını yapacak.

Güneş döneminde geçen sezon UEFA Avrupa Ligi'nde yer alan Beşiktaş, bu sezon ise UEFA Şampiyonlar Ligi'nde başladığı macerasını Avrupa Ligi'nde çeyrek finale kadar getirdi.

Cenk Tosun, Demba Ba'ya çok yakın
Bu sezon takımın en golcü oyuncusu durumunda bulunan Cenk Tosun, yarın 2 gol atması halinde Demba Ba'yı geride bırakacak.

Avrupa kupalarında 7 golü bulunan ve son olarak Olympiakos ile yapılan rövanş maçında fileleri havalandırıp Mehmet Özdilek ile aynı sayıya ulaşan Cenk, Olympique Lyon karşısında bir gol atması halinde 8 kez bu sevinci yaşayan Demba Ba'yı yakalayacak. Cenk Tosun, 2 gol atarsa hem Demba Ba'yı geçecek hem de siyah-beyazlı formayla Avrupa kupalarında 9 kez fileleri havalandıran Pancu'yu yakalayacak.

Beşiktaş'ın bu sezon Şampiyonlar Ligi'nde yaptığı maçlarda bir kez gol sevinci yaşayan Cenk, Avrupa Ligi'nde ise 4 maçta 3 gol kaydetti.

Siyah-beyazlı ekipte kırmızı kart cezasından dolayı Avrupa kupalarında 3 maç oynayamayacak Vincent Aboubakar ise bu sezon 6 gole imza attı.

kaynak

Beşiktaş'ın 11'i belli oldu.

EDIT:

Karşılaşmanın 11'leri:

Son düzenleme:
Makaveli
Forum Ustası
Kafamda 3 skor var ya 2-1 yeneceğiz yada 2-1 veya 4-1 yenileceğiz gibime geliyor.

Bilmiyorum altan çok heyecanlıyım.

sagacious
Genel Moderator
0-2 gibi bir skor içime doğuyor.

Bu arada saha karıştı, tribünde patlayıcı maddeler atıldı, taraftarlar arasında arbede yaşandı, kale arkası tribünlerin bir kısmı sahaya indi; maç oynanabilecek gibi görünmüyor.

...

Sahaya inen Lyon taraftarlarıydı ve umarım fatura Beşiktaş'a kesilmez.

Son düzenleme:
vantura
Super Moderator
Site Yetkilisi
taraftarların sahaya ilk girdiği an...

halen maç başlamadı

edit:ve maçın başlayacağı duyuruldu.

fearof
Forum Ustası
Dakika 83 1-1
Dakika 85 2-1

Beşiktaş bir türlü son 5 dakika sendromundan kendini kurtaramıyor.

Yazık .

sagacious
Genel Moderator
Fabri'nin olağanüstü gol yeme çabası ve Şenol hocanın taktiksel oyuncu değişiklik hataları yenilgiye zemin hazırladı.
O direkten dönen toplar neydi öyle, neyse sağlık olsun artık.

-JoseJosef
Editor
Ben hep dedim Tolga Fabri'den iyi kaleci.

Fabri geldiğinden beri izlediğim Bjk maçlarında özellikle takip etmişimdir, öyle maç kurtaracak bi performans göremedim.. Bildiğin düz kaleci..

Bjk'ye yakıştıramıyorum, gitsin Osasuna, Getafe'de oynasın.

Ayriyetten, Bjk Lyon'u ceza almazsa seyircisi ile eler.

Makaveli
Forum Ustası
Şenol Güneşin dün söylediği gibi lyon maç başlamadan ilk golü attı UEFA nın kararı kesinlikle yanlı ve yanlış ayrıca bizi resmen maç başlamadan zor duruma düşürdü Caner bir 45 oynayabilir 90 dakikayı kaldıramaz, herkes bir gol yeriz diyor mitroviç ve toşiç malum.

Umutlu olduğum futbolcular var arı gibi çalışan Gökhan, babel çok profesyonel bir oyuncu sürpriz yapar, adriano umarım iyi dinlenmiş ve hazırdır çünkü bu takımdaki en profesyonel ve kafası çalışan adam, Q7 hırslı şahsi oynamaz ise bomba gibi patlar,oğuzhan biraz sıkıntı 60-70 den sonra düşüyor en ihtiyacımız olduğu dakikalar aslında, atiba dan şüphe yok, cenkte 70'lerde düşüyor iyice kanatlar ağır geliyor, talisca ilk maçta resmen yürüdü ama bu gün frikikten bir gol bekliyorum. Turu geçermiyiz bilmiyorum ama galibiyet alacağımıza inancım tam.

Son olarak fabri .... Tolga zengin kazmasından sonra resmen bir güneş gibi açtı umarım ilk maçtaki golden sonra özgüveni çok çok diplerde değildir çünkü bu adam resmen oyunu ilk kuran futbolcumuz defansımızın rahatlama sebebi.

Son olarak mercelo cidden büyük kayıp lanet olsunki kenarda ve aboubakar salağı .... Bana kalsa bileti kesilmeliydi veya güzel bir sopa yemeliydi tam bu dengesizlik bir maç adam ilginç gollere imza atıyor şaşırtıcı bu maç çok lazımdın bize embesil oğlan.

3-1 veya 4-1 alırız diyorum ilk maçta skoru tahmin etmiştim umarım bu maçta şaşırtmam.