matematikde başarılı olmak için | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

matematikde başarılı olmak için

ALmiLa_

Banned
1. Tüm derslere devam edin ve ders notlarınız tam olsun. Araştırmalara göre, çalışkan öğrenciler asla dersi asmazlar ve ders de önce anlatılanların %64 ünü not alırlar. Başarısız olanlar ise öncekinin ancak yarısı kadar not alır ve sık sık dersi kaçırırlar.

2. Dersinizde yeni bir konuya başlamadan önce mutlaka o konuyu okuyun, konu hakkında ön bilgi sahibi olun. Öğreneceğiniz konu hakkında ipuçları sizlere daha kolay anlamanızı sağlayacaktır. Yolculuk sırasında tabelalara bakarak da gideceğiniz şehre varırsınız. Yola çıkmadan önce haritaya bakarsanız, dikkatinizi tabela aramaktan çok yola ayırırsınız...

3. Sadece matematik dersine ait bir defteriniz olsun. Matematikte bütünlük olduğundan, çalışmalarınızda da bütünlük olması gerekir. Bunun için matematik defteriniz tam, düzenli olmalı.

4.Dersi günü gününe takip önemlidir. Dersin gerisine düşmemeye çalışın, yoksa ders bir boğuşma halinde geçecektir.

5. Dersten hemen sonra tekrar yapın ve sekiz saat sonra yeniden tekrar edin. Araştırmaların çoğu
Öğrenilen bilginin ilk 20 ile 60 dakika arasında kaybolduğunu gösteriyor. Buna karşın, hemen dersin sonrasında ve aynı gün içinde yapılan tekrarlar ve ardından haftalık ve aylık tekrarlar ile
öğrenilen bilgi uzun dönemli hafızada kalıcı olacaktır.

6. Muhakkak soru sorun. Sınıf huzurunda aptal durumuna düşmekten korkarak, soru sormaktan vazgeçmeyin. Cevapsız sorunuzun kalmasına asla izin vermeyin. Hızlı bir şekilde sorularınızı cevaplandırın.

7. "Kaybolduğunuz" hissine kapıldığınız ilk anda öğretmeninizden tekrar anlatmasını isteyiniz sonra takip edemediğiniz diğer basamakları sorun. Öğretmeninizin çerçevesini çizmeye çalıştığı konuyu
kavrayamadıysanız, sorular sorunuz.

8. Verilen yardımdan tam anlamıyla faydalanabilmek için:
A. Defterdeki ya da ders notlarındaki kafa karıştırıcı materyalleri belirlemek için soru

işaretleri kullanın.
B. Soracağınız belli soruları yazın.

9. "Söyle ve uygula" prensibini her zaman hatırlayın. Araştırmalar gösteriyor ki,
Okuduğumuz şeylerin %10,
Gördüklerimizin %20,
Söyleyip de uyguladıklarımızın ise%90 ını hatırlayabilmekteyiz.
Bu durumda, mümkün olduğu zaman bu prensibi uygulamalıyız.

10. Öğretmenlerinizden, arkadaşlarınızdan kitap, kaynak tavsiyesi alın. Çok örnek çözmek yerine, nitelikli örnekler çözün. Matematik öğreniyorsunuz, bilgiyi üst üste yerleştirmelisiniz (Hızarcı gibi her gün aynı işi yapmıyorsunuz!).

11. Eski konularla ilgili düzenli (10-15 gün aralıklarla)test çözerek, unuttuğunuz kısımları tekrardan hatırlayın. Bu sayede bir daha unutmanız zorlaşacaktır. Matematik denemeleri yaparak eski konuları ne kadar bildiğinizi test edin. Eksik kısımlarınızı konu sırasıyla çalışın.

12. Ev ödevini ihmal etmeyin. Diğer kitaplardan benzer örnekler alın. Bir arkadaşınızla beraber çalışın ve mümkünse sesli olarak ne öğrendiğinizi ve soruları nasıl çözeceğinizi açıklayın. Unutmayın ki, "söyle ve uygula" Prensibini ne kadar çok uygularsanız, öğrendikleriniz o kadar kalıcı olur. Öğrenme işlemine her zaman aktif olarak katılmalısınız.

13. Ödevi yapmanın en uygun zamanı, verildiği gündür. Böylelikle öğrendiklerinizi iyice pekiştirebilirsiniz.

14. Kitap hamallığı yapmamak, hızarcı olmamak için, öğreneceğiniz konunun ne olduğunu bir bilene sorun. Genel hatlarıyla hâkim olun ki konuya, böylece öğrenmenize hâkim olabilin.

15.Matematik terminolojisini iyi bilin. Matematik ortak bir dildir. Matematik kaynaklarınızla aynı dili konuşabilin. Bir kaynak da "ışın" kelimesini gördüğünüzde "ışının" ne anlama geldiğini bilirseniz konuyu daha kolay anlayabilirsiniz.

16. Matematik öğrenmek, yapmak, çalışmak uçakların kullanımına benzer. Uçak kalkarken çok yakıt harcar, belli bir mesafeye yükseldikten sonra daha az yakıt ve emek harcanır (oto pilotJ). Unutmayın ki uçaklar uçmadıkları zamanda bakımdadırlar. Yaz aylarında, tatillerde, hafta
sonlarında matematik okuyun, çalışın, yapın, oynayın.

17. Eğer matematik sizin en zor dersiniz ise, korkuyorsanız, matematiğin üstüne gidin (evde yalnızken mutfaktan tıkırtı gelince, gidip bakmazsanız tüm gece korkarsınız). Matematiğin ne olduğunu anlamaya çalışın. Matematiğin dışında kalmayın. Matematiğin içinde olun. Buda ancak ve ancak matematik yapmayla olur.

18. Unutmayın sadece matematik yaparken esirebilirsiniz (mutluluk sarhoşluğu anlamında). Matematik tarihiyle alakalı kitapları, kaynakları okuyun ki, sizin içinde matematik daha çok şey ifade etsin. Bu sayede matematiğin gelişimine ortak olabilirsiniz. Dikkat edin. Matematik problemlerin çözümüyle ilerlemiştir. Bizlerde her zaman problemler yaşarız. Yani çözümümüz matematikte.

19. En önemlisi matematik ve eğitim hayatınızda, hayatınızda başarılı olmak için "kendinizi anlayın". Her gün ama her gün aksatmadan duygularınızı düşüncelerinizi günlüğünüze ya da bir defterinize yazın. 10-15 dakika vaktinizi bu işe ayırarak, kendinizi daha iyi tanıyabilir, düşüncelerinizi netleştirir, düşünmeyi öğrenebilirsiniz.
 

RebelFa1con

Forum Ustası
1. dönem 2 gün devamsızlığım wardı, Teşekkür aldım(mat5)

Şimdi 12 gün oldu :)D) Ve matematikten 83 aldım :S 100 100 den 83 75 e düşecek gibi gözüküyor :D Bir daha kaçmakmı(Asla!)
 
Üst