MAVİ KAPAK TOPLAMA GERÇEĞİ

mydos
Forum Ustası

Belli bir sayıda mavi kapak getirilmesi halinde, bir engelliye tekerlekli iskemle verileceği yolunda kampanyalar başlatılmıştı. Ceplerinde, çantalarında mavi kapakları toplayan insanlar; sokaklarda ağaç ve direklere asılan büyük bidonlar içine, biriktirdikleri mavi kapakları attılar.
Ara sıra basına yansıyan haberlerde, toplanan mavi kapaklar nedeniyle, bazı engellilere tekerli iskemle verildiğini okudukça mutlu oluyorlardı ve kampanya olanca hızı ile büyüyordu.


Kimse; ne kadar kapak toplandığını, hangi kalitede ve toplam kaç adet tekerlekli iskemle verildiğini, kapağın nereye intikal ettiğini, neye yaradığını ve özellikle “mavi kapağın içinde ne olduğunu” bilmiyordu.MAVİ KAPAK NİÇİN TOPLANIYORDU


Plastik pet şişelerin doğaya zarar vermesi ve dönüşümünün zor olması nedeni ile üretici firmalara, ürettikleri pet şişelerin önemli bir miktarını toplama ve dönüştürme yükümlülüğü getirilmişti. Ürettiği pet şişelerden belli miktarını toplamayanlara ceza verilecekti.

Ama bunları toplamak, biriktirmek ve dönüştürmek hem masraflı hem de zordu. Kolay bir çözüm gerekiyordu.


Getirilen çözüm şahane idi: Şişeleri değil de kapaklarını toplamak yeterli olacaktı.

“Pet şişe kapağını toplamış olanlar, aynı sayıda şişeyi toplamış sayılacaklardı.” Toplanması gerekli sayıdaki pet şişenin kapağının toplanması, aynı sayıdaki plastik şişenin toplandığı anlamına gelecekti Öyle ya, ellerinde kapak olduğuna göre, elbette şişesi de vardı !.


İşin önemli kısmı halledildiğine göre; şimdi sıra gelmişti, bu kapakların kime ve nasıl toplatılacağına. Kapakları toplatmak için tekerlekli iskemle versiyonu gündeme getirildi.


Belli bir sayıda mavi kapak getirilmesi halinde, engellilere tekerlekli iskemle hediye edilecekti. Bu hayır kampanyasında hisse sahibi olmak isteyen insanlar; ceplerinde, çantalarında, avuç avuç kapak toplamaya başladılar. Kapaklar buradan üreticiye gitti.


Üretici bu kapakları denetimle görevli resmi makamlara göstererek, aynı miktar pet şişe topladığını beyan etti. Hem cezadan kurtuldu, hem de teşekkür aldı.


Oysa tek bir şişe bile toplanmamıştı.


Denizler, göller, akarsular, yollar, parklar, bahçeler pet şişeler ile dolmuştu ama ağızlarında tek bir kapak bile yoktu.
Av. A.Erdem AKYÜZ
 
ahmetozturk04
Çırak
Firmaların iş yükünü azaltarak onlara milyonlarca katkı sağlıyormuş
karşılığında ucuz bir tekerlekli sandalye veriyorlar.
 
Geronimo21
Forum Kalfası
Toplumumuzun ne kadar kolay kuzu yapıldığının kanıtı
Ve pek tabii yönetenlerin de bu tür olaylarda müdahale etmiyor olması...
 
Üst