Mega Bilgisayarlar | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Mega Bilgisayarlar

B

By ToNiK

Misafir Üye

Harvard'taki Titan süperbilgisayarı.

Bilgisayar çağında yaşadığımız düşünülürse, bir ülkenin uluslararası öneminin sahip olduğu süperbilgisayar sayısı ile orantılı olması çok da şaşırtıcı olmayacaktır. Arka arkaya üç kez birinci olmasının ardından, Çin Guangzhou'daki National University of Defence Technology'de yer alan Tianhe-2'nin bir kez daha 33.86petaflop ile en güçlü sistem seçilmesi de şaşırtıcı olmayan bir başka durum olarak karşımıza çıkıyor.

Dünyanın en güçlü süperbilgisayarlarını listeleyen 44'üncü Top 500 listesi, Kasım ayında New Orleans'da düzenlenen Uluslararası Supercomputing Konferansı'nda (ISC) yayınlandı ve listede sadece bir tane yeni bilgisayar bulunmaktaydı. Bu yeni isim ise gizli bir ABD hükümeti tesisinde bulunan 3.57 petaflopluk Cray CS-Storm oldu.

Çin öne mi geçiyor?Çin'in Tianhe-2 "Samanyolu" bilgisayarı​

IEEE Computer Society üyesi ve Loyola University Chicago bilgisayar profesörü George K. Thruvathukal'ın da belirttiği gibi Çin, en yüksek nüfusa sahip ülkelerin başında yer almakta. Bu yüzden de Birleşik Krallık ve ABD gibi ülkelerin süperbilgisayar alanına daha fazla yatırım yapması gerekmekte. Thruvathukal'ın düşüncesine göre, batılı demokrasilerin şu anda izlemekte oldukları düzenler, bu ülkelerin Hindistan ve Çin gibi ülkelerin arkalarında kalmalarına sebep olabilir.

"Hindistan Mars'a bir roket göndermek için dengi bir görevde ABD'nin harcadığı paranın onda birini harcadığında, sadece para harcamanın Birleşik Krallık ve ABD'nin önde kalmasına yeterli olmayacağına dair bir his oluşuyor. Bununla beraber, para harcamamak, geriye düşmek için kesin bir yol."

Top 500 listesinde Çin'in 61 süperbilgisayarı bulunmakta. Bu sayı, haziran ayının listesindeki 76 bilgisayara ve ABD'nin sahip olduğu 231 süperbilgisayara göre düşük olabilir. Ancak bir yıl önceki listede ABD'nin 265 bilgisayarı bulunmaktaydı ve ABD, şu anda listedeki en düşük varlığına ulaşmış durumda.

1- Tianhe-2: Guangzhou'daki National University of Defence Technology'de bulunan bu Çin bilgisayarı, 33.86 petaflop ile dünyanın en yüksek performansa sahip bilgisayarı olarak karşımıza çıkıyor. Saniyede katrilyonlarca işlem yapabilen Tianhe-2, Intel Xeon Phi işlemciler kullanmakta ve adını Samanyolu'ndan almakta.

2- Titan: Hardvard'taki US Department of Oak Ridge National Observatory'da bulunan bu Cray XK7 sistemi, Nvidia Tesla GPU'lar ve AMD Opteron CPU'ların desteği ile 17.5 petaflop'a sahip durumda. Titan, 2018'de IBM'in Summit'i ile değiştirilecek.

3- Sequoia: Eskiden listenin en başında olan bu bilgisayar, Lawrence Berkeley National Laboratory'de yer almakta ve yaşlanan nükleer silahların ömrünü uzatmak ve nükleer füzyon üzerinde araştırmalar yapmakla görevli. 96-rack IBM Blue Gene/Q sistemi ile bu bilgisayar 17.1petaflop'a sahip durumda.

4- K computer: Japonya'nın en yüksek seviyeli HPC'si olan Fujitsu'nun K bilgisayarı, Kobe'de Japonya'nın RIKEN Advanced Intitute for Computational Science'ında bulunuyor. 10.5 petaflop'luk gücünü "günümüz toplumunun enerji, devamlılık, sağlık, iklim değişikliği, endüstriyel ve uzay sorunlarını çözmek" için kullanıyor.

5- Mira: Bir başka IBM Blue Gene/Q bilgisayarı olan Mira, Argonne National Laboratory, Lemont, Illinois'te bulunuyor ve ABD Enerji Departmanı tarafından kullanılmakta. En enerji verimli bilgisayarlar arasında yer alan bu bilgisayar, 8.56 petaflop'a sahip.


6- Piz Daint: Adını İsviçre Alpleri'ndeki bir dağdan alan bu bilgisayar, Swiss National Supercomputing Centre'da yer almakta. Bu güçlü Cray XC30 sistemi 6.27 petaflop'a sahip. Gücünü öncelikli olarak iklim ve hava modellemeye kullanırken, astrofizik, malzeme bilimi ve yaşam bilimi için de enerji tüketiyor.

7- Stampede: Texas Computing Center, Austin'de yer alan bu 5.1 petaflop'luk Dell bilgisayar, saniyede 10 trilyon işlem yapabilmekte. 462.462 çekirdekten gelen bu bilgisayarın gücü ise açık araştırmalarda kullanılabilmekte.

8- Juqueen: 458.752 çekirdeğe sahip bu IBM Blue Gene/Q bilgisayar, 5 petaflop'luk gücünü sinir bilimi, hesaplamalı biyoloji, iklim araştırmaları ve kuantum fiziği için kullanıyor. Almanya'nın ilk onda yer alan tek bilgisayarı olan Juqueen, Forschunszentrum Juelich'te yer almakta.

9- Vulcan: Neredeyse Juqeen ile eş olan bu Sequia IBM Blue Gene/Q bilgisayar, 4.29 petaflop gücü ile Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL), Livermore, Kaliforniya'da bulunuyor. LLNL yakın zamanda IBM, Nvidia ve Mellanox ile imzaladığı anlaşma sayesinde, 2017 yılında Sierra adlı yeni bir süperbilgisayara kavuşacak ve bu bilgisayar nükleer silah modellerini geliştirirken, yeraltı testlerine olan ihtiyacı ortadan kaldıracak.

10- "Gizli": Bu bilgisayar hakkındaki tüm bilgimiz bir Cray CS-Storm sistemi üzerine kurulduğu ve 3.57 petaflop'luk bir güce sahip olduğu. ABD hükümetine hizmet veren bu süperbilgisayar, diğerleri gibi ilginç bir isme sahipse de bu ismi veya nerede yer aldığını bilmiyoruz. Ancak şimdiye kadarki en verimli HPC olduğu bilinmekte.

TÜRKİYE'DE İNTERNET KAFELERE KOYSAK?!

Kısa ve net ;

"Abi bu kantır oynarken kasıyo :'( ?"
 
Üst