Naat zulfu kakullerin amber misali

misafir1009
Forum Ustası
Naat(Kaside) zulfu kakullerin amber misali


Kod:
https://www.youtube.com/watch?v=8cB7wb001Eo

Zülf-ü kaküllerin amber misali
Buy-u erguvan dan güzelsin güzel
Kızarmış gonca gül gibi yüzlerin
Şah-ı gülistan dan güzelsin güzel

Yüzünde yeşil ben aşikar olmuş
Çekilmiş kaşların Zülfikar olmuş
Gözlerin aleme hükümdar olmuş
Mihr-i Süleyman dan güzelsin güzel

Kurulmuş göğsünde bahçe-i vahdet
Hatmolmuş kadrinle tubayı hikmet
Cemalin seyreden istemez Cennet
Sen huri gılman dan güzelsin güzel

Gözlerin velfecri benzer İmran 'e
Seni seven aşık olur divane
Yanakların şule, vermiş cihana
Yüz mahı taban dan güzelsin güzel

Çiğ düşmüş çayıra benzer yüzlerin
Âşıkın öldürür şirin sözlerin
Mısrın hazinesi değer gözlerin
Zühre-i Rahşan dan güzelsin güzel

Sıdkı der suretim hattın secdegah
Cümle güzellere oldum pişegah
Güzeller tacısın yüzün padişah
Yusuf-u Kenan'dan güzelsin güzel


Bu bir Naat'tır..​
Mevlana Cami (Abdurrahman Cami) Fenafirresul bir zattır. Bir gece ALLAH Resulünün aşkı tutar kendisini kalkar yalınayakgece elbisesi ile baş açık beş parasız İran’dan Medine’nın yolunu tutar. Günlerce yürür Medine’ye varır. Elhamdulillah ben sağ olarak Medine’ye vardım der. Bakar Medine çarşısında kimisi ALLAH Resulü için Kurban kesmekte kimisi köle azat etmekte kimisi fakir fukaraya sadaka dağıtmaktadır.
Benım ne köle azat edecek param var ne kurban kesecek malım var ne de sadaka dağıtacak servetım var. Ben ancak içimde kalbimde Resulüllah’a olan aşkımı sevgimi dile getirecek bir kaside yazar şafaktan iki saat önce minareye çıkar ve Resulüllah’a arz ederim ithaf ederim der.
Gece başlar kasidesini yazmaya hazırlığını yapar minareye çıkacak Kasidesini arz edecek Seyyid’ine . Minareye gitmeye teşebbüs eder. Bakar Minareden Muezzinin sesi gelir. Subhanellah daha ezana şafaka iki saat var muezzinin minarede ne işi var der. Kulak kabartır dinler taaccüb eder. Gece yazdığı kasidesini kelimesi kelimesine muezzin minarede okumaktadır. Çok gasrib bir durumdur. Çok hayret eder taaccub eder. Diyor; belki birisi ben yazarken duymuştur. Yok diyor kimse yanımda yoktu duyması mümkün değil. Belki birisi benden önce yazmıştır. Bakar kelimesi kelimesine kendisinin yazdığı kaside değişik bir kelime bile yok. Bu garib bir durum diyor kendi kendine.
Gider minare kapısında bekler. Muezzin inince minareden tutar muezzinin elinden sorar? ALLAH rızası için nereden öğrendin bu kasideyi kim sana öğretti bu kasideyi? Muezzin sen haccac hac yapan bir insansın seni ilgilendırmez bizim kasidelerimizden ve salatlarımızdan sen haccını yap der. Mevlana Cami ısrar eder rica eder ilhah eder. Muezzin; madem bu kadar merak ediyorsun ilhah ediyorsun söyliyeyim:
Bu gece Resulüllah SalALLAHu Aleyhi Vesellem ruyama geldi. Bana dediki; Muteber bir zat evladım benım misafirliğime gelmiş bu hediyeyi bana hazırlamiş. Ben hediyesini kabul ettım. Sende şafaktan iki saat önce minareye çık oku o da bilsinki ben hediyesini kabul etmişim. Aşktan heyacandan sevincten Mevlana Cami ağlar ve bayılır. Kendine gelir Revde’ye yönelir. Ya Resulellah der. Ruhum sana feda olsun der. Ben evde iken ruhum senin yanındaydı. Şimdi ruhum cesedimle beraber senin yanındadır. Yalvariyorum; Mubarek elini çıkar ziyaret etmek istiyorum der. ALLAH Resulu Mevlana Cami’yi kırmaz. Elini çıkarır. Mevlana Cami her iki dudağı ile ALLAH Resulü SalALLAHu Aleyhi Vesellemın Mubarek elini öper.
Mevlana Cami ALLAH Resulu’nun Mubarek ellerini öpen bu dudaklarla bir daha dünya kelamı konuşmayacağım der. Sözünü ahdını tutar ve vefat edinceye kadar bir daha dünya kelamı konuşmaz o dudaklarla. Derslerini yazılı olarak verdiğini söyler rivayetler. Bu halde on yıl yaşadığını yine bize rivayetler söylemektedir.


Kasidesini ilk dörtlüğü şöyledir:

Ve Sellellah ‘ela Nuri kizu şecnu riha peyda
Zemin eshud mıhu sakın felek ez ‘eşké ev Seyda

MUHAMMED Ehmed u Mehmud ki ra la haletel mestub
Kizu şeccu dı her mevcu ki zu şeccu dı hévina

Dili Farsça Arapça dır.
Cevirisi zor bir dildir,ben bu kısmını yapamadım ve nette de bulamadım....
 
- Yönetici düzenlemesi: :
Üst