Namaz ve abdest hakkında her şey

Zafer

Forum Ustası
Resimlerle Abdest

Niyet:Önce kollar dirseklerin yukarısına kadar sıvanır, sonra "Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya" diye niyet edilir. Ve "Eûzü billahi mineşşey-tanirracîm, Bismillahirrahmanirrahîm" okunur.


Ellerin yıkanmasıEller bileklere kadar üç kere yıkanır. Parmak aralarının yıkanmasına dikkat edilir. Parmaklarda yüzük varsa oynatılıp altının yıkanması sağlanır.


Ağıza su vermeSağ avuç ile ağıza üç kere ayrı ayrı su alınıp her defasında iyice çalkalanır


Buruna su vermeSağ avuç ile buruna üç kere ayrı ayrı su çekilir.Burnu temizlemeSol el ile sümkürülerek burun temizlenir.Yüz YıkamaAlında saçların bittiği yerden itibaren kulakların yumuşağına ve çene altına kadar yüzün her tarafı üç kere yıkanırSağ kolu yıkamaSağ kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır.


Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur.Sol kolu yıkamaSol kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır.


Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur.Mesh etmekEller yeni bir su ile ıslatılır. Sağ elin içi ve parmaklar başın üzerine konularak bir kere meshedilir.


Kulakları temizlemeEller ıslatılarak sağ elin şehadet parmağı ile sağ kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın dışı; sol elin şehadet parmağı ile sol kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın arkası meshedilir.Kulakları temizlemeEller ıslatılarak sağ elin şehadet parmağı ile sağ kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın dışı; sol elin şehadet parmağı ile sol kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın arkası meshedilir.Boyunu mesh etmeElleri yeniden ıslatmaya gerek olmadan geriye kalan üçer parmağın dışı ile de boyun meshedilir.Sağ ayağı yıkamaSağ ayak üç kere topuklarla beraber yıkanır. Yıkamaya parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir.


Sol ayağı yıkamaSol ayak üç kere topuklarla beraber yıkanır. Yıkamaya parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir.


Abdest bitince

Abdest bitince ayakta ve kıbleye karşı "Kelime-i Şehadet" okunur.


Kaynak: Diyanet işleri Başkanlığı
 

kulalı

Forum Kalfası
güzel olmus
gusul üde paylasırsanız cok güzel olur o cok daha önemli gusul olmayınca namaz abdesti işe yaramaz
 

Zafer

Forum Ustası
Resimlerle Namaz

Sabah Namazının Farzının Kılınışı

Örnek olarak sabah namazının iki rek'at farzının kılınışı resimlerle anlatılmış, erkek ve kadınların farklı hareketleri belirtilmiştir. İki rek'atli bir namazdaki hareketler ile diğer namazlardaki hareketler arasında fark olmadığından onların resimlerle anlatılmasına gerek duyulmamıştır.

Birinci Rek'at

1) Ayakların arası dört parmak açıklıkta ve parmak uçları kıbleye doğru gelecek şekilde ayakta kıbleye dönülür.

2) İkamet getirilir. (Erkekler için


Niyet

"Niyet ettim Allah rızası için bugünkü sabah namazının farzını kılmaya" diye niyet edilir.


İftitah tekbiri"Allahü Ekber" diyerek iftitah tekbiri alınır.


Erkekler tekbir alırken; ellerin içi kıbleye karşı ve parmaklar normal açıklıkta bulunur. Başparmaklar, kulak yumuşağı hizasına gelecek şekilde eller yukarıya kaldırılır.

Kadınlar tekbir alırken; ellerinin içi kıbleye karşı, parmaklar normal açıklıkta ve parmak uçları omuz hizasına gelecek şekilde ellerini yukarıya kaldırır.Kıyam

5) Tekbirden sonra eller bağlanır. Ayakta iken secde edilecek yere bakılır.

6) Ayakta sırasıyla:

a) Sübhaneke,

b) Eûzü-besmele,

c) Fatiha sûresi,

d) Kur'andan başka bir sûre daha okunur.Kıyam (Resimli)Erkekler, sağ elin avucu, sol elin üzerinde ve sağ elin baş ve küçük parmakları sol elin bileğini kavramış olarak ellerini göbek altında bağlarlar.

Kadınlar, sağ el sol elin üzerinde olacak şekilde ellerini göğüs üstüne koyarlar. Erkeklerde olduğu gibi sağ elin parmakları ile sol elin bileğini kavramazlar.Rükû

"Allahü Ekber" diyerek rükûa varılır ve burada üç defa "Sübhâne Rabbiye'l-azim" denilir. Rükû'da iken ayakların üzerine bakılır.Rükû (Resimli)

Rükûdan kalkış

"Semiallâhü limen hamideh" diyerek rükûdan kalkılır ve ayakta "Rabbenâ leke'l-hamd" denilir.Rükûdan kalkış (Resimli)Erkeklerin, rükûdan kalkıp doğrulması.

Kadınların, rükûdan kalkıp doğrulması


Secde

"Allahü Ekber" diyerek secdeye varılır. Secdeye inerken önce dizler, sonra eller, daha sonra da alın ve burun yere konur. Secdede baş iki elin arasında ve hizasında bulunur. Secdede iken ayaklar kaldırılmaz. Secdede burun kenarlarına bakılır. Burada üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ" denilir.


Secde (Resimli)Erkekler, secdede dirseklerini yanlarından uzak, kollarını yerden kalkık bulundururlar. Ayaklar, parmaklar üzerinde dik tutulur ve parmak uçları kıbleye gelecek şekilde yere konur.

Kadınlar, secdede kollarını yanlarına bitişik halde bulundururlar. Ayaklar, parmaklar üzerine dik tutulur ve parmak uçları kıbleye gelecek şekilde yere konur.İki secde arası oturuş

"Allahü Ekber" diyerek başını secdeden kaldırıp diz üstü oturulur. Otururken, parmaklar dizlerin hizasına gelecek şekilde eller uylukların üzerine konur ve kucağa bakılır. Burada "Sübhânellah" diyecek kadar kısa bir an oturulur.


"Allahü Ekber" diyerek ikinci defa secdeye varılır ve üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ" denilir.İki secde arası oturuş (Resimli)Erkekler, sol ayağını yere yayarak onun üzerine oturur, sağ ayak parmakları kıbleye yönelmiş durumda dik tutulur.

Kadınlar, ayaklarını yatık olarak sağ tarafına çıkarır ve öylece otururlar.Secdeden ayaga kalkış"Allahü Ekber" diyerek secdeden ayağa (ikinci rek'ata) kalkılır ve eller bağlanır. Secdeden kalkarken: Önce baş, sonra eller, daha sonra eller dizler üzerine konularak, dizler yerden kaldırılır.

İftitah tekbirinden itibaren buraya kadar yapılanlara "bir rek'at" denir.​
 
- Yönetici düzenlemesi: :

Zafer

Forum Ustası
İkinci Rek'at

İkinci Rek'at

1) Ayakta sırasıyla;

a) Besmele,

b) Fatiha sûresi,

c) Kur'andan başka bir sûre daha okunur.Rükû2) Birinci rek'atte olduğu gibi "Allahü Ekber" diyerek rükûa varılır ve üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-azim" denilir.


Rükûdan kalkış"Semiallâhü limen hamideh" diyerek ayağa kalkılır ve ayakta "Rabbenâ leke'l-hamd" denilir.Secde"Allahü Ekber" diyerek secdeye varılır. Burada üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ" denilir.İki secde arası oturuş"Allahü Ekber" diyerek secdeden kalkılıp dizler üzerine oturulur. Burada "Sübhânellah" diyecek kadar kısa bir an oturulur.Sonra "Allahü Ekber" diyerek ikinci defa secdeye varılır ve üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ" denilir.Ka'de-i ahire (Namazın sonunda oturuş)7) "Allahü Ekber" diyerek secdeden kalkıp oturulur.

Otururken, el parmakları dizlerin hizasına gelecek şekilde eller uylukların üzerine konur ve kucağa bakılır.

8) Oturuşta sırasıyla;

a) Ettehiyyatü,

b) Allahümme salli,

c) Allahümme bârik,

d) Rabbenâ âtina... duaları okunur.
Ka'de-i ahire (Resimli)Erkekler, sol ayağını yere yayarak onun üzerine oturur, sağ ayak parmakları kıbleye yönelmiş durumda dik tutulur.

Kadınlar, ayaklarını yatık olarak sağ tarafa çıkarır ve öylece otururlar.Sağ tarafa selâm verilişiÖnce başını sağa çevirerek "Esselâmü aleyküm ve rahmetûllâh" denir. Selâm verirken omuzlara bakılırSol tarafa selâm verilişiSonra başını sola çevirerek, "Esselâmü aleyküm ve rahmetûllâh" denilir. Böylece iki rek'at namaz tamamlanmış olur.


DuaDua ederken, eller göğüs hizasına kaldırılır. Eller göğe doğru açılarak avuçların içi yüze doğru biraz meyilli tutulur ve iki elin arası açık bulundurulur.​Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı
 
- Yönetici düzenlemesi: :

Blot

Forum Kalfası
Çok Güzel Ve Yararlı bir Paylaşım :)
 

Exnuc

Banned
Eyvallah abi. :)
 

vesselam

Banned
herkesin bilmesi gerekip cogu kisinin bilmediği nizami değerler ..

cok güzel bir paylasım
 
Allah razı olsun Zafer.

bilmeyen kardeşlerimiz için okuyup öğrenebilecekleri,görerek uygulayabilecekleri anlaşılır bir paylaşım.verilen bu emeklerin karşılığı iki cihanda da karşınıza çıkar inşeallah...
 

ESTERGON

Genel Moderator
netr0n, yukarıdaki mesajınıza kaynak ekleyiniz.

Sadece konu açarken değil, yazdığınız bu tür mesajlarında güvenilir kaynağını eklemeniz gerekiyor.

Sitelerden c/p ile yapılan alıntıları burada yayınlayamazsınız.

Ancak, diyanetin veya müftülüklerin sitelerinden c/p yapabilirsiniz.

Bunları hatırlatmaktan bıktım.

Bundan sonra silinecektir.
 

basters

Forum Kalfası
hepinizden ALLAH razı olsun emeğinize sağlık. yalnız bu kadar konu bir arada olmamış bu konuda bahsedilenler o kadar basit değil anlaşılması daha kolay olmalı diye düşünüyorum dini konularda konun içeriğine konu eklemek doğru olmuyor bilgi o arada kayboluyor. konuları daha kısa ve tek başlık altında ayrı ayrı açsak kaynaklarını belirtsek daha güzel sade anlaşılır ve temiz bir forum bölümü olur diye düşünmekteyim. selametle...