Namaz ve abdest hakkında her şey

Boss+

Forum Kalfası
Sabah Namazının Fazileti

"İnsanlar Yatsı namazı ile Sabah namazındaki fazilet ve sevabı bilselerdi, emekleyerek bile olsa mutlaka camiye, cemaate gelirlerdi."


Hayırlı sabahlar ..
 
muhtemelen video'da Namazla alakalı güzel şeyler var,izleyemiyorum ama okuyucu açısından faideli bilgiler olsa gerek...

emeğine sağlık,hayırlı sabahlar.
 

Boss+

Forum Kalfası
Hayırlı sabahlar ben Videoyu izleyebiliyorum..

Kod:
http://www.youtube.com/watch?v=tA4P6n50vWc
Youtube girmek için Dns ayarlarını değiştirin

Üstteki: 8.8.8.8
Alttaki : 8.8.4.4
 

Yuris

Daimi Üye
Öncelikle böyle bi konu açtığın için teşekkür ederim...Video da düşündüğüm bi sorununda cevabını almış oldum...Herkezin video yu izlemesini ve dinlemesini isterim.
 

Forum ustası

Forum Kalfası
Maddi ve Manevi Kirlerden Arınma Yolu: Abdest ve Namaz


Ankebut,45MADDİ ve MANEVİ KİRLERDEN ARINMA YOLU: ABDEST VE NAMAZ


Değerli Müslümanlar!
Abdest ve namaz, dini hayatımızın ayrılmaz iki parçası gibidir. Abdest, namaz ve tavaf gibi bazı ibadetleri yapabilmemiz için gerekli bir ön şarttır. Kur'an-ı Kerim'de "Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman yüzlerinizi, dirseklerinize kadar ellerinizi, başlarınıza mesh edip topuklara kadar ayaklarınızı yıkayın?"1 buyrulmak suretiyle abdestin nasıl alınacağı beyan edilmiştir. Abdest, özellikle müminlerin miracı olan namazın, Allah'ın huzurunda duruşun bir ön şartıdır. Belirli uzuvların yıkanması suretiyle maddi kirlerden temizlenerek manevi anlamda temizliğe yönelişin sembolik ama bir o kadar da anlamlı şeklidir abdest. Sevgili Peygamberimiz, "Kim güzelce abdest alırsa, o kimsenin günahları tırnaklarının altına varıncaya kadar bütün vücudundan çıkar. "2 sözüyle kurallarına uyularak alınan abdestin faziletini dile getirmiştir.

Muhterem Müminler!
Dinimizin direği olan namaz da günah ve kusurlarla kirlenen gönüllerimizin aydınlanmasına katkı sağlayan bir ibadettir. Onunla gönül sarayımız Yüce Yaradana yaraşır hale gelir. Namazla özümüze, kimliğimize döneriz. Yüce Mevla'ya sığınmanın haz ve lezzetini, varoluşun sebep ve hikmetini, düşüncelerin enginliğini, kulluğun zirvesini onunla yakalarız. Onunla hayatımızı düzene sokar, vakitlerimizi kıymetlendiririz. Şüphesiz namaz, yakarışın, sığınışın, ilahi huzura kabulün en güzel biçimidir.

Değerli Müminler!
İnsan, zaman zaman dünyanın aldatıcı lezzet ve meşgaleleri ile kulluk bilincinden uzaklaşabilir. Her şeyin hesabını Allah'a vereceğini, ölümü, cennet ve cehennemin varlığını unutabilir. İşte ruh ve beden bütünlüğü içinde kılınan beş vakit namaz da, bu gafleti yok ederek müminin bilinç ve iradesini canlı tutar. Bu itibarla namaz, Allah ile olan bağımızın sürekliliğini sağlar.

Muhterem Müslümanlar!
Hayatımızın en kıymetli dakikaları şüphesiz ibadetle geçirdiğimiz anlardır. Bu itibarla namazda acele etmemek, kıraat, kıyam, rükû, secde gibi rükünlerini hakkını vererek yerine getirmek gerekir. Bizim için en güzel örnek olan Peygamberimizin namazı nasıl kıldığını Hz. Aişe şöyle anlatıyor: "Kıyamda ağırlığını iki ayağının üzerine vererek dimdik durur; Rükû ettiği zaman başını ne yukarıya diker ne de aşağıya eğer, ikisi arasında tutardı. Rükûdan kalktığı vakit iyice doğrulmadan secdeye gitmezdi. Başını secdeden kaldırdığı zaman, iyice doğrulup oturmadıkça, ikinci secdeyi yapmazdı."3 Bir defasında Sevgili Peygamberimiz ashabıyla sohbet ederken, en kötü hırsızlığın namazdan çalmak olduğunu söyledi. Birisi: "Ey Allah'ın Resûlü! Kişi namazından nasıl çalar?" diye sorduğunda; Peygamberimiz: "Rükû ve secdelerini tam olarak yapmaz"4 şeklinde karşılık verdi.

Değerli Müminler!
Unutmayalım ki, şartlarına riayet edilerek kılınan namaz, Yüce Mevla'mızın ifadesiyle kötülük ve çirkinliklere karşı kalkandır.5 Namazlarımızı bütün beden ve gönül varlığımızla Allah'a yönelerek huşu içinde kılalım. Namazda huşu; Yüce Rabbimizin huzurunda O'nun azametini kalbimizde hissederek, saygı dolu bir yönelişle bu ibadeti yerine getirmektir. Bu itibarla bir mümin, huşuyu engelleyebilecek her şeye karşı önlem almalı, namazda elinden gelen dikkat ve gayreti göstermelidir. Unutmayalım ki namazlarını huşu içinde kılan müminler huzura ererler.6 Samimiyet ve ihlastan yoksun, hele hele gösteriş ve riyanın karıştığı bir ibadetin, sahibine hiçbir faydası olmayacağını unutmayalım.
Hutbemi bir âyet mealiyle bitiriyorum: "Rasûlüm! Sana vahyedilen Kitab'ı oku ve namazı da dosdoğru kıl. Çünkü namaz, insanı hayasızlıktan ve kötülükten alıkor. Allah'ı anmak (olan namaz) elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir.."7

Dr. Yaşar YİĞİT
Kurul Uzmanı
___________________
1 -Maide, 6.
2 -Müslim, Tahâret 33.
3 -Buhari, Ezan 122.
4 -Mâlik, Muvatta, Kasru's-Salât 72 .
5 -Ankebut, 45.
6 -Mü'minun, 23/1-2 7 -Ankebut, 45.
 
- Yönetici düzenlemesi: :

Pintlank

Forum Kalfası
namazın önemi

Namazın önemi çok büyüktür. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Namazın dindeki yeri, başın vücuttaki yeri gibidir.) [Taberani]

(Kıyamette kulun ilk sorguya çekileceği ibadet, namazdır. Namazı düzgün ise, diğer amelleri kabul edilir. Namazı düzgün değilse, hiçbir ameli kabul edilmez.) [Taberani]

(Namazı doğru kılanın, ağaçtan yaprakların döküldüğü gibi günahları dökülür.) [İ.Ahmed]

(Allah buyuruyor ki, "söz veriyorum ki, namazlarını vaktinde, doğru olarak kılana azap etmem, onu sorgu-suale çekmeden Cennete koyarım") [Hakim]

(Her peygamberin ümmetine son nefeste vasiyeti namazdır.) [Gunye]Namaz kılmak böyle büyük bir ibadet olduğu için terk edilmesi de çok büyük günahtır. Hanbelide namazı terk eden küfre düştüğü için, Şafii ve Malikide büyük günah işlediği için ceza olarak katli gerektiği fıkıh kitaplarında yazılıdır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Namaz dinin direğidir, terk eden dinini yıkmış olur.) [Beyheki]

(Namaz kılan, Kıyamette kurtulacak, kılmayan perişan olur.) [Taberani]

(Namaz kılmayan, Kıyamette, Allahü teâlâyı kızgın olarak bulur.) [Bezzar]

(Namazı kasten bırakanın ibadetleri kabul olmaz ve namaza başlayana kadar Allahü teâlânın himayesinden uzak kalır.) [Ebu Nuaym]Namaz, çok önemli bir ibadet olduğu için, namaz kılmayanın imanla ölmesi çok zayıf bir ihtimaldir. Namaz kılmayanın kalbi kararır, diğer günahları işlemekten çekinmez.

İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:

(Namaz kılmak ve diğer ibadetleri yapmak ancak müminlere kolay gelir. Kur'an-ı kerimde, (İman ve ibadet etmek, müşriklere güç gelir) ve (Namaz kılmak müminlere kolay gelir) buyurulmaktadır. Namaz kılmamak, iman zayıflığından ileri gelir. İmanın kuvvetli olmasının alameti, dinimizin emirlerine severek kolaylıkla uymaktır.) [C.1.m.191, 289]Namaz kılmamanın ne kadar büyük günah olduğunu bilen, ayakta duramayacak kadar hasta olsa bile, mutlaka namaz kılar. Ateşin yaktığını bilen kimse, kendini nasıl ateşe atar? Cehennemden kaçan, Cenneti isteyen namaz kılmaz mı? Hadis-i şerifte, (Cenneti isteyip de, Allahın yasakladıklarından kaçınmayan, isteğinde yalancıdır) ve (Cenneti isteyen, hayırlı işlere koşar, Cehennemden korkan, haramlardan kaçar) buyuruluyor. (Beyheki)

Tadil-i erkana riayet etmek vaciptir. Namazın vaciplerinden biri bilerek terk edilirse, o namazı tekrar kılmak vacip olur. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

(Hırsızların en büyüğü, namazından çalandır. Yani namazın erkanına riayet etmez, rüku ve secdelerini hakkiyle yerine getirmez.) [Vesilet-ün Necat]

(Herkesin namazında, kalbin hazır olduğu kısımlar yazılır. Kalbin hazır olmadığı namaza, Allahü teâlâ nazar etmez.) [Vesilet-ün Necat]Cemaatle namaz kılmak erkeklere Sünnet-i hüdadır. Yani dinimizin şiarı, alameti olan sünnettir. Özürsüz terk etmek asla caiz değildir. Bilhassa yatsı ve sabah namazını cemaatle kılmak çok önemlidir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Yatsı namazını cemaatle kılan, gecenin yarısını, sabahı da cemaatle kılan, gecenin tamamını ibadetle geçirmiş sayılır.) [Müslim]

(Münafıklara en ağır gelen namaz, yatsı ile sabah namazını cemaatle kılmaktır. Bunlardaki ecri bilen, sürünerek de olsa, cemaate gelir.) [Buhari]Bir vaazda, müslümanlığın sadece yatıp kalkmak olmadığı, namazdan başka yapılacak çok işler de olduğu bildirildi. Namaz için böyle demek uygun mu?
 
- Yönetici düzenlemesi: :

rooster20

Forum Kalfası
Kim demiş bilmiyorum ama çok doğru demiş.
Hayat ezanla namaz arasındadır, Namazsız ezanla gelirsin , Ezansız namazla gidersin !

Allah razı olsun. Aslında önemini bilipte hep ertelediğimiz bi ibadeti hatırlattın bize.
 
saol da kimse daha sen hariç teşekkür etmemiş mi
neyse vatan saolsun


abicim emeğine sağlık , Allah razı olsun...:)

yalnız ...

bu tür konuları Allah rızası için başkaları faydalansın diye aç

her hangi bir şey beklemeyesin ki yerini bula...;)

zaten sana verecek olan misliyle verecektir.;)

bu günlük karma verme kotam dolmuş,unutturmazsan (hatırlat) yarına veririm.;)

Allaha emanet ol , kal sağlıcakla...
 

denizkilic

Forum Ustası
herkesten karma istemeyi bırak :)

bak güzel bi paylaşım yapmışsın .. zaten insanlar paylaşımını görünce taktirini verir..

Karma altı üstü rakamlar bütünü.. Bi halt değil.

sıfır olsa ne olur birmilyon olsa ne olur .

Sen dostluk yap.. Güzel konular aç..
zaten insanlar sana söylemedende + yollarlar :)

hadi şimdi kal sağlıcakla.. + karmanı gönderdim..
 

Pintlank

Forum Kalfası
saolun ben sadece karma etkimi arttırıp başkalarına karma vererek sitede dostluklar kazanmak istemiştim
özür dilerim bir daha olmaz ustalarım bildiğiniz üzere çırağım sizler de usta daha sizden öğreneceğim çok şey var maruz görün hatamı
 
- Yönetici düzenlemesi: :

N3F3R

Forum Ustası
saol da kimse daha sen hariç teşekkür etmemiş mi
neyse vatan saolsun
Okuması yetmiyor bide teşekkür edecek :D bak bak bak birde +k verecek :D

saolun ben sadece karma etkimi arttırıp başkalarına karma vererek sitede dostluklar kazanmak istemiştim
özür dilerim bir daha olmaz ustalarım bildiğiniz üzere çırağım sizler de usta daha sizden öğreneceğim çok şey var maruz görün hatamı

İtiraf dinimizdeki unsurlar buraya taşıyarak +k toplamaya çalışıyormuş, yani burda namaz konusunu kullanarak +k 'nı yükseltmeye çalışmışsın

1.Allah katında günahtır

2. +k istemek yasaktır

3. hatanı kabullendiğin için +k veriyorum :D
 
- Yönetici düzenlemesi: :