National Geographicin Seçtiği 2019un En İyi 30 Fotoğrafı:

fearof
Forum Ustası
National Geographic’in Seçtiği 2019’un En İyi 30 Fotoğrafı
Adettendir, her yıl yılın en iyi fotoğraflarını arar gözümüz. Bu yıl da Nat Geo bizler için bir seçki hazırlamış...2019 yılının en iyi fotoğraflarının seçildiği geleneksel National Geographic yarışması “Dünyayı keşfetmemize yardım edin” sloganıyla yola çıktı. Gönderilen binlerce fotoğrafı sadece kalite ve estetik olarak değil, arkasındaki hikayeyi de dikkate alarak seçen derginin favorisi “Mona Lisa” adlı fotoğraf olmuş. En iyi fotoğraflar 100 adet ancak biz sizin için en iyi 30 tanesini derledik…

1.Mona Lisa

Fotoğraf @PAOLO WOODS ve GABRIELE GALIMBERTI
Floransalı ipek tüccarının eşi olduğuna inanılan ver her sene milyonlarca turisti ağırlayan mükemmel tablo Mona Lisa üzerinde bulunan bir cam tabaka ile sergileniyor. Bu tabaka sayesinde resim bu güne kadar restore edilmeden korunabilmiş. Fotoğrafçı Gabriele kareyi tam da bu anda yakalamış. Lisa’nın camı üzerindeki toz alınırken.2. Genç zürafa

Fotoğraf @AMI VITALE
Öksüz kalmış genç zürafa Kenya’nın Kuzeyinde bulunan Sarara kampındaki bakıcısına sokulurken çekilmiş bir kare. Küçük bir yavruyken bulunan hayvan Sarara kampında büyütülmüş ve bu kareler kendisi doğal hayata salınırken çekilmiş.

3. Piyadeler

Fotoğraf @LYNSEY ADDARIO
Amerikan deniz piyadelerinin gerekli durumlarda birbirlerini taşıyabilmeleri gerekiyor. Gabrielle Green piyade arkadaşını sırtlayarak Kuzey Carolina’da bulunan askeri gemiye taşıyor. Her yıl 3.500 kadın bayan piyade olarak orduya katılıyor.

4. Kadavra

Fotoğraf @ LYNN JOHNSON
Polivinil alkolle kaplanan Susan Potter’ın vücudu, bedenini bilime bağışladıktan sonra donmayı bekliyor. Donmuş, dört parça olarak kesilmiş, 27.000 kez dilimlenmiş ve her işlemden sonra fotoğraflanmış. Sonuçta mezardaki bedeniyle tıp öğrencilerine yardım eden bir kadavra ortaya çıkmış.5. Izala Okulu

Fotoğraf @ PASCAL MAITRE
Nijerya’nın Izala okulunda 1300 öğrenci eğitim görüyor. Izala basitçe kadınların yüzlerini kapatması gerektiğini savunan muhafazakar uygulamalara uyan ancak aynı zamanda düzgün bir eğitim de almalarını öğütleyen bir İslami hareket.

6. Genç çocuk

Fotoğraf @Pascal MAITRE
Turizmin duraklaması, uranyum çıkarılmasının reddi ve yasaların göçmen taşımayı suç saymasından sonra artan işsizlikle, bölgede yaşayanların son umudu haline gelen altına hucum hareketine katılan yüzlerce Nijeryalı’dan sadece biri olan bu gencin yüzü madenlerde çalışmaktan toz ile kaplanmış.

7. IŞİD

Fotoğraf @ LYNSEY ADDARIO
Hayatta kalan bir kadının etrafını çevirmiş Kürt askerleri. Mart Ayında IŞİD örgütünün Baghouz bölgesinden çekilmesi ile örgüte katılmış veya katılmaya zorlanmış bu kadının Müslümanlığın başka bir mezhebine geçmesi gerektiği öğütleniyor. Bayan Kürt askerleri şöyle söylüyor “Bunlar İslamı yanlış şekilde anlamış insanlar.”

8. Aisha

Fotoğraf @ JOHN STANMEYER
Muhteşem kompozisyonu ve ile Aisha Barka ve kızı Mariam’ın resimleri. 2008 yılında Eritrea ordusu erkek çocukları kaçırmaya başladıktan ve büyük kuraklık tüm hayvanlarını öldürdükten sonra Aisha ve kızı diğer göçmenler gibi daha güvenli olan Etiyopya sınırına göç etmişler. Bu küçük aile sığınma kampına gelene kadar günlerce yemek yemeden yaşamak zorunda kalmış.9. Sudan

Fotoğraf @ AMI VITALE
Joseph Wachira Kenya’da bulunan bir bakıcı. Sudan adlı gergedana son kez veda ediyor. Sudan dünyada kalan son erkek beyaz gergedandı ve 2018 yılında ölmüştü.

10.Kurtlar

Fotoğraf @ RONAN DONOVAN
Kanada’nın kutup bölgesinde bulunan kurtlar beslenirken. Bu resmi çekebilmek için Ronan Donovan bir kamera kapanını kaburgaların içerisine yerleştirmiş.

11. Kaplanların Banyo Keyfi

Fotoğraf @Steve WINTER
Clay, Daniel, and Enzo Oklahoma Hayvan Parkından kurtarılmış 39 kaplandan üçü. Keenesburg’da bulunan vahşi hayatı koruma derneğinin havuzunda keyif yapıyorlar. Bu kaplanlar düzgün besin ve veteriner eşliğinde dikkatli bir bakım ile burada yaşamaya devam edecek.

12. Uyuyan Aslan

Fotoğraf @ AMI VITALE
Yirmi dört aslandan dokuzu uzaktan vurularak uyuşturulmuş Afrika’nın KwaZulu-Natal bölgesinden Mozambik ‘e gönderilirken çekilmiş bir kare. Tarihin en büyük uluslararası transferini yaşayan aslanlar Zambeze Deltasında koruma altında doğal yaşamlarını sürdürebilecekler. Elbette yaklaşık yüz yıl kadar önce bölgede 200 000 aslan yaşıyordu.13. Kolombiyalı Avcılar

Fotoğgraf @ GENA STEFFENS
Kolombiya’nın kuzey batısında avcılar kendi kamuflajlarını kendileri yapıyor. “Hojancha” adı verilen ve geniş bitkilerin yapraklarında yapılan bu kamuflaj maskelerini kaplumbağa, göçmen kuşlar gibi hayvanlara karşı gizlenmek için kullanıyorlar. Avcılık burada bulunan çiftçiler için önemli bir geçim kaynağı.

14. Ashley’in Montu

Fotoğgraf @acacia JOHNSON
Annesinin diktiği montu giyen Ashley Hughes’ın Baffin Adasıı Kanada’da ki 10 yaş gününden bir kare. Inuit topluluğunun bir üyesi olan Hughes geleneksel balık avı yarışmasına katılacak.

15. Tokyo Eczanesi

Fotoğraf @ DAVID GUTTENFELDER
Tokyo’da bulunan bir eczanenin dışarısına yerleştirilmiş, geyşa görünümünde fotoğraf çerçevesi.

16. Safran Çiçeği

Fotoğraf @martin OEGGERLI
Neredeyse Abstract bir tablo gibi görünen bu yapı bir safran çiçeğine ait. Bir kilo safran elde etmek için 170.000 çiçek toplaması safranı dünyanın en değerli çiçeklerinden biri haline getiriyor.17. Route 50

Fotoğraf @ MATHIAS SVOLD
Nevada, Deser-est Motor pansiyonunda oluşan gölgelerin hüzünlü fotoğrafı. Amerika’nın en yalnız yolu olarak bilinen Route 50, 1850’lerin altına hücumu sırasında oldukça popüler bir rotada yer alıyordu.

18. Buzul Suyu

Fotoğraf @acacia JOHNSON
Deniz buzulları yaşlandığında tuz kısmı okyanusa karışıyor ve yüzeyde içilebilir taze bir su bırakıyor. Charlotte Naqitaqvik elindeki çaydanlığa Nuvukutaak avlanma kampında bulunan ailesi içi içme suyu götürüyor.

19. Geyik Mağarası Yarasaları

Fotoğgraf@ CARSTEN PETER
Borneo’nun Geyik kampında iki milyondan daha fazla yarasa yaşıyor. Birçok türün bulunduğu bu mağarada fotoğraf çekilirken yarasalar akşam avına çıkıyormuş.

20. Alpaka ve Kız

Fotoğraf @robert CLARK
Peru’da yaşayan on dört yaşındaki Danilanın kucağında bebek alpakasını tutarken çekilmiş resmi.21. Gerilla Romanı

Fotoğgraf @ LYNSEY ADDARIO
Romantik bir kitap okuyan Comandante Yesenia, ideolojisinin kitaplarını bölgesindeki vatandaşlara yüksek sesle okuyan bir gerilla üyesi. İki çocuğu sivil akrabaları ile yaşayan bu kadın hayatının yarısından fazlasını gerilla savaşçısı olarak geçirmiş.

22. Şekerci Ladu

Fotoğraf @ NORA LOREK
Uganda’nın Bidibidi mülteci kampı sakinlerinin çoğu küçük çocuklardan oluşuyor. Bu çocukların pek çoğu ailelerine yardım etmek için küçük yaşlarda çalışmaya başlıyor. 13 yaşındaki Steven Ladu minik mağazasında şeker satarken.

23. Suriyeli İkizler

Fotoğraf@EMIN ÖZMEN
14 yaşındaki ikizler Sidra ve Shaded Alleppo Suriye’de bulunan günlerini hatırlıyor. “Bombaları ve savaş uçaklarını bıraktığımız için mutluyuz.” Gaziantep’de bir okulda okuyan kızların babaları, “Suriye’den çıktığımızdan beri kararlı olduğum tek bir şey var, çocuklarım okullarına gitmeli.”

24. Ulanbatur’da Hava Kirliliği

Fotoğraf@ MATTHIEU PALEY
Moğolistan’ın başkenti Ulanbatur’da inanılmaz boyutlara ulaşan hava kirliliğinin gözle görülebilir hale geldiği anlar. Plansız yerleşme, ısınmak ve yemek için kalitesiz kömür yakımı hava kirliliğinin başlıca sebeplerinden biri.25. Çete Üyeleri

Fotoğgraf @MOISES SAMAN
Eski çete üyeleri San Francisco’nun Gotera hapishanesinde hamaklarında yatarken.

26.Atıştırma Molası

Fotoğraf @CÉDRIC GERBEHAYE
Ailesi ve kardeşleri Bolivya’da tuz çıkarırken Angelo Martín Flores Chambi eski Chevy pikaplarının arkasında atıştırma için mola veriyor. Çocuklar hafta içi okula gidiyor ancak tatillerde ailelerine yardım etmek için çalışıyorlar.

27. New York Faresi

Fotoğraf@HAMILTON JAMES
Tehlike geçti mi? Bir New York Şehri faresi yağmur suyu toplama havzasından dışarıya göz atarken.

28. Kanadalı Askerler

PHOTOGRAPH BY LOUIE PALU
29. Deniz Kaplumbağaları

PHOTOGRAPH BY THOMAS P. PESCHAK
30.

PHOTOGRAPH BY NADIA SHIRA COHEN
Kaynak:


ALINTIDIR:
 
Üst