NBŞ lobisinden 'Nişasta şekerini' aklama girişimi

 1. alpay29

  alpay29 Super Moderator

  Katılım:
  26 Ekim 2010
  Mesaj:
  26,498
  Beğeni:
  4,475
  NBŞ lobisinden 'Nişasta şekerini' aklama girişimi
  [​IMG]
  14 şeker fabrikasının özelleştirileceğinin açıklamasının ardından artan NBŞ tartışmaları hakkında Nişasta ve Glikoz Üreticleri Derneği yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamanın Yeniçağ ve Cumhuriyet dışında bütün gazetelerde tam sayfa verilmesi dikkat çekti.

  [​IMG]
  14 şeker fabrikasının özelleştirilmeye açılmasının ardından şeker pancarı yerine mısır şurubundan elde edilen Nişasta bazlı şeker tüketiminin artacağı iddiaları tartışılmaya devam ederken, Nişasta ve Şeker Üreticileri Derneği konuya ilişkin yazılı bir açıklamayı gazetelerde reklam olarak yayınladı.

  [​IMG]
  Yeniçağ ve Cumhuriyet gazetesi bu ilana sayfalarında yer ayırmazken, ilanın yandaş gazeteler başta olmak üzere hemen hemen bütün gazetelerde yer alması ise dikkat çekti.

  [​IMG]
  NBŞ’nin zararları konusunda yapılan tartışmalar devam ederken Avrupa ülkelerinde NBŞ bazlı ürün kotası yüzde 2-3’leri geçmezken Türkiye’de bu oranın yüzde 15 olması da başka bir tartışma konusu haline gelmişti.

  [​IMG]
  Bilim insanları ve tıp uzmanlarının NBŞ’nin zararlarına dikkat çekmesi ve özellikle kansere neden olacağı uyarısında bulurken derneğin yayınladığı ilanda mısır şekerinin sağlığa zararlı olmadığı iddia edildi.

  [​IMG]
  Açıklamada "Dünyanın hiçbir ülkesinde mısır şekeri üretimi veya satışı sınırlandırılmamış olup tamamen serbesttir" ifadeleri kullanıldı.

  [​IMG]

  [​IMG]
  Kaynak Yeniçağ: NBŞ lobisinden 'Nişasta şekerini' aklama girişimi
   
  #1
 2. fearof

  fearof Forum Ustası

  Katılım:
  13 Ekim 2009
  Mesaj:
  11,748
  Beğeni:
  4,474
  İlanın verildiği sayfanın yanındaki sayfaya en büyük puntolarla ''YALANCININ'' diye ilan vermek lazım.
   
  • Beğen Beğen x 1
  #2
 3. Sebnemy35

  Sebnemy35 Forum Kalfası

  Katılım:
  21 Ağustos 2015
  Mesaj:
  1,415
  Beğeni:
  256
  Serbest olması zararsız olduğu anlamına mı geliyormuş...
   
  #3
Yükleniyor...