Nike'ın kullandığı logoya Müslümanlardan tepki

 1. fearof

  fearof Forum Ustası

  Katılım:
  13 Ekim 2009
  Mesaj:
  11,924
  Beğeni:
  4,562
  Nike'ın kullandığı logoya Müslümanlardan tepki

  [​IMG]

  Amerikan spor giyim markası Nike'ın piyasaya sürdüğü yeni spor ayakkabı modelinin altında Arapça "Allah" yazısını andıran bir logonun kullanılması Müslümanların tepkisine yol açtı.
  "Change.org" adlı internet sitesinde başlatılan kampanyada Nike'ın yeni Air Max serisinin altına yerleştirdiği logolarda Arapça "Allah" yazısını andıran simgeler olduğuna dikkat çekildi.

  Nike'a söz konusu seriyi piyasadan çekme ve satılan ürünleri geri çağırma çağrısı yapılan kampanyada yaklaşık 14 bin imza toplandı.

  [​IMG]
  Kampanyayı başlatan Saiqa Noreen, kampanya sayfasında, "Nike'ın Allah ismini bir ayakkabının üzerinde bulunmasına izin vermesi çirkin ve korkunç. Bu Müslümanlara karşı bir saygısızlık ve oldukça rahatsız edici, aynı zamanda İslam'ı da küçümseyici." ifadesini kullandı.

  Öte yandan ABD basınına konuşan bir Nike yetkilisi, söz konusu logonun Air Max markasının bir versiyonu olarak tasarlandığını vurgulayarak, "Nike, tüm dinlere saygılıdır ve bu konudaki endişeleri ciddiye alıyoruz. Söz konusu logo, Air Max markasının stilize edilmiş bir sunumu olması için tasarlandı. Buradaki tek amaç Air Max markasını yansıtmak." görüşünü paylaştı.

  Nike, 1997'de piyasaya sürdüğü bir ayakkabı serisinde de benzeri bir eleştiri ile karşılaşmış ve ürünlerin satışını durdurmuştu.

  KAYNAK:
   
  #1
 2. gorkem

  gorkem Forum Ustası

  Katılım:
  17 Şubat 2005
  Mesaj:
  3,641
  Beğeni:
  331
  dünyada böle gerizekalı tepkiler niye en çok müslümanlardan geliyor?
   
  #2
 3. fearof

  fearof Forum Ustası

  Katılım:
  13 Ekim 2009
  Mesaj:
  11,924
  Beğeni:
  4,562
  1996 yılında yaşanan bu hadisede aşağıdaki resimde görülenNIKE Air modeli ayakkabının arkasında ve altında bulunan stilize "Air" kelimesi bazı arapça yazı stillerindeki "Allah" lafzına benzetilmiş ve bu durum uluslararası camiada bir tepkiye sebebiyet vermiştir. Durum NIKE firmasına iletilmiş, firma yetkilileri de istemeden de olsa böyle bir yanlış anlaşmaya sebep oldukları için islam dünyasından özür dileyip bu ayakkabı serisini üretimden kaldırmıştır.

  [​IMG]

  Neden acaba NİKE firması İslam dünyasından özür dilemiş?

  İleri zekalı oldukları için mi?

  Yahudilik ve Hristiyanlık birbirlerinin devamı niteliğinde dinlerdir. Dünya çapındaki pek çok firmada bu dinlere mensup müteşebbüslerin elindedir. Pazarlama takdikleri arasında bu tarz inanç çatışmalarından kar etmekte vardır.:cool::cool:
   
  #3
  Son düzenleme: 31 Ocak 2019
 4. justim123

  justim123 WarrioR

  Katılım:
  10 Mart 2005
  Mesaj:
  1,286
  Beğeni:
  132
  Dikkat etmeleri lazım
   
  #4
Yükleniyor...