Notebook LCD Ekran Arıza Sebepleri Herşey Sizin Elinizde | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Notebook LCD Ekran Arıza Sebepleri Herşey Sizin Elinizde

Makaveli

Forum Ustası


Kullandığınız Notebook'un LCD ekranı nasıl arıza verir ve bu tür bir olaya sebebiyet vermemek için ne yapmanız gerekir bu yazıda sizlere bunu açıklayacağım.

Öncelikle arızaların en sık görüldüğü kullanıcı hatalarından başlayalım ;

1-) Ekranı sert bir şekilde kapamanız.
2-) Laptop'un üstüne bir şeyler koymanız veya bastırmanız.
3-) Kullanmış olduğunuz çantada metal şeritler olmaması.
4-) Tıkış tıkış bir çanta kullanmanız.
5-) Masaya veya başka bir zemine Laptop'u sertçe koymanız.

LCD Ekran'ın İçindekiler ;

1-) Çift katmanlı Cam.
2-) Koruyucu Şeffaf Plastik.
3-) Mürekkep.
4-) Ekran çerçevesinin içinde sağ ve sol kısımlarında İnvertör - Florasan alt kısımda da Ribon data kablosu.


Eğer Laptop'unuzun ekranını kibar bir şekilde kapatırsanız uzun süreler sorunsuz olarak kullanırsınız bununda sebebi başınç uygulamalarını azaltmaktır ayrıca ne kadar çok ekranı aç kapa yaparsanız Ribbon data kablosu kopabilir.

Ribbon data kablosu ekranın alt kısmında anakarta giden yolda bulunur. Makineniz belli bir süre açık kaldığında ( ortalama 8 saat diyelim ) ribbon kablo ısı ile gevşer buda yavaş yavaş o kablonun yırtılması demektir.

Çanta Tercihine Dikkat

Laptop alırken genelde yanında çok kaliteli çantalar vermezler. Çanta Laptop için önemlidir. Eğer sırt çantasında veya Metal şeritleri olmayan sert bir çanta kullanmıyorsanız o çantayı çöpe atın.

Piyasada 20 TL ye çok kaliteli çantalar bulmanız mümkün istanbul içi kadiköy osmanağa cami sırasında 15 - 20 TL civarında kaliteli çantalar bulmanız mümkün.

Çanta neden önemli , siz her hareket ettiğimizde çantada sallanır ve o sallanmalar Laptop'un çanta içinde ufak ufak darbe almasını sağlar.Laptop'u çantaya koyarken mutlaka Laptop'un yanına Adaptörünüzü düzgünçe koyun. Diğer gözlere veya Laptop'un içine koymayın.

Webcam defter kitap gibi ıvır zıvırla doldurmayın çantayı.Çantanın hatlarında mutlaka metal şerit bulunmalı çantayı elinizden düşürebilir veya bir yere çarpabilirsiniz.

Temizlerken Dikkat Edilecek Hususlar

Öyle lambur lumbur ıslak veya nemli bezle ekran temizlemeyin. Hem ekranda leke bırakırsınız hemde içine sızdırırsınız. Bastırmayın.

Mümkünse pamuk ve Philips'in kontak Sprey'inden kullanın. Pamuk ve Kontak Sprey süper ikilidir. Sprey biraz yağlıdır ama çok güzel temizler.

Dalgın kullanıcılar hep ekran karasında kalem telefon gibi şeyler bırakıp sonra ekranı kaparlar. Siz dalgın olmayın. :)

Çok ısı dert yaratır makinanızı gereksiz yere açık tutmayın yaz aylarında özen gösterin.

... ve bu gecede Makaveli'den bu kadar sevgilerle. ;)

Yazıda emeği geçenler ; Binboa vodka, Winston Box, Efes Pilsen, Capy Elma Suyu, 4 Adet Soda.
 

\Emix

Forum Ustası
Eline sağlık abi çok güzel abir yazı


1-) Ekranı sert bir şekilde kapamanız.

bunun garantisini şahsen verebilirim :) sert kapata kapata menteşeler kırılabiliyor ve kötü bi olaydı eski fijutsum'da çok yaşadım bunu yere düşüp parçalanmasaydı halen menteşe kırık bi şekilde kullanıyor olacaktım :)


teknosada veya herhangibi bi elektronikçide lcd temizleyiciler var ben 10 liraya almıştım spreyi monitöre veya yanında gelen temizleme bezine sıkarak ekranı temizliyorum leke bile kalmıyor :)

teşekkürler eline sağlık
 

deepak_kumar

Forum Ustası
Şimdi çıkan laptoplarda öyle yazıyor 1280x800 vxga Led ekran mesela benimkisi LCD ekran ve led ekran ile kıyas yaptığımda beyaz rengin sarıya dönük olduğunu farkettim, acaba içerideki ekrana giden kablodan mı yoksa lcd ekranların özelliğimi böyle
 

tuncay42

Banned
Eline sağlık...
yha pc kapagını açan şu kilit tuşu hiç hoşuma gitmiyo.. tasarımcılar kaldırsın onu.. casper gibi tüm ürünlerinde elle kaldırarak açma olsa daha ii..
 
Üst