Operasyon için geri sayım

MuRaTTK
Co-Admin
Site Yetkilisi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Irak ve İran sınırında PKK'lı teröristlere yönelik başlattığı bahar operasyonu kapsamında birlikler sınırın her karışını kontrol altına aldı. Cudi Dağı eteklerinde de mevziler kazıldı.

Irak sınırına sıfır mesafede bulunan ve terör eylemlerinin yoğun olduğu Cudi Dağı'nda askeri birlikler konuşlandırıldı. PKK'lı teröristlerin geçiş güzergahı olarak kullandığı Cudi Dağı'nın Irak sınırına yakın bölgedeki Görümlü ve Çalışkan köylerinin üst kesimlerine kazılan mevzilerde askerler önlem aldı. Kuzey Irak'ta PKK kamplarının bulunduğu Haftanin Bölgesi'nin tam karşısında yer alan Cudi Dağı eteklerine ayrıca zırhlı araçlar da konuşlandırıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, PKK'lı teröristlere karşı son 6 yılın en büyük operasyonunu gerçekleştirmek için Irak ve İran sınırında Bolu, Kayseri, Isparta ve Trakya'dan gelen birlikleri konuşlandırdı.

Günlerdir süren sevkıyatın ardından Hakkari'nin İran'a sınır Yüksekova ve Şemdinli İlçesi'nden, Irak'a sıfır noktada bulunan Çukurca'dan Şırnak'a kadar adeta sınır kapatıldı.

Kayseri'den gelen komandolar, Yüksekova ve Şemdinli, Bolu'dan gelen komandolar Şırnak, Isparta'dan gelenler ise Çukurca'dan Şırnak'a kadar sınır boyunda konuşlandırıldı. Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde bulunan komando taburu Hakkari kent merkezine kaydırılırken, yerine yine Kayseri'den getirilen komandolar yerleştirildi.

Üst düzey askeri yetkililer, bölgede çatışmaların durduğu 1999 yılından sonra güvenlik güçlerinin ilk kez sınırda bu kadar büyük çaplı önlem aldığını söyledi. Yetkililer, "Alınan önlemlerle teröristlerin sınırı geçmesi engellenirken, Türkiye içinde bulunan teröristlere yönelik operasyonlar da sürecek" dedi.

baraque
Cool Çırak
Cudi Dağı eteklerinde de mevziler kazıldı.Görümlü ve Çalışkan köylerinin üst kesimlerine kazılan mevzilerde askerler önlem aldı
Haftanin Bölgesi'nin üstadım lafım sana degil ama yukardaki birkaç cümleye deginmek istedim.cudi dagı baştan başa türk silahlı kuvvetlerinin ve pkk nın döşedigi mayınlarla doludur.pkk 5 veya 10 lu gruplar halinda cudi dagında bulunurlar.pkk cudiyi genelde türkiye sıırını gecmek için kullanmaktadır.cünkü sınırdan gececek 2 yer vardır biri beytulşebap biride cudi.cudi dagının eteklerine mevzi kazılması mümkün degildir.bir tarafında zaten ikizce tabutu maden alayı ve üst kısımdada cakırsögüt tugayı vardır ve bunlar cudi dagına 5 km uzaklıktadır.ıraka gecmek için cudiyi gecmek gerek.öteki taraftada yukarda belirtildigi gibi görümlü ve calışkan taburu vardır ve bunlar silopi yani cudinin ırak tarafındalardır.yukarda yazılanalrdan anladıgım cudi dagının eteklerine mavziler kazılmış.bu biraz bana sacma geldi.cunki cudi dagı boş bir dagdır.operasyon kuzay ırak operasyonu olduguna göre bilgilendirme yanlış gibi gibi.haftanın kampı ise sınıra cok yakın ve askerin rahatlıkla gidip geldigi bir kamptır ve pkk burasını göz boyamak için kullanır.asıl kamplar hakkarı sınırındadır.ve buralara girmesi gercekten cok zordur.girmek nerdeyse imkansızdır.operasyon düzenleniyor amacına ulaşacagına inanıyorum.cünkü pkk eskisi gibi güclü degil.onların a.q ben bu arada.ben 1997 yılında katıldım bu operasyonlara ve hiçbir kampa giremeden 20000 askeri geri püskürttüler kelle bile alamadan geri döndük.arazi kuzay ırakta cok kötü sınır ötesi oldugu için araziyi bilmiyoruz onalr her deiligi biliyorlar.gündüz kır gezisi gibi geziyoruz gec heryerde onların ugultuları.yani bilmiyorum o akdar emek zaman boşa gidecek gibi geliyor bana.operasyon olacagını sagır sultan duydu onlar coktan gitmişlerdir.boş yerleri bombalayacagız gibi geliyor bana.üzülüyorum milyarlarca para boşa gidecek.bence baska yollar denenmeli
tşkler

baraque
Cool Çırak
üzülüyorum yaaa.boşa şehit verecegiz.bence özel harekat birliklerini gönderseler onlar sınır dışının a. kor ve geri gelirler.bu kadar asker gondermeye gerek yok.pkk için onlar gibi egitilen özel daire yeterli diye düşünüyorum...bu operasyondada bir gariplik var gibi bence...keşke fırsatınız olsada özel harekatı izleseniz pkk nın ***** koyuyorlar harika hareket edip süper catışıyorlar.zaten delilerden oluşma bir birlik degilmiki

- Yönetici düzenlemesi: :
MuRaTTK
Co-Admin
Site Yetkilisi
haber kaynak alıntılı haber,tabiyki operasyonun inceliklerini ve stratejisini T.S.K.daha iyi bilir diye düşünüyorum.

serkanfenerium
Forum Kalfası
Çok güzel işlerini bitireceğiz ..İran savaşı olursa Türkiye bundan zarar görecektir en azındand teröristlerin temizlenmesi bunu azaltır ...

baraque
Cool Çırak
ben görmüş ve bilen biri olarak.şundan eminim.türk silahlı kuvvetleri ile dünyada kimse baş edemez.mehmetcik dünyada adam gibi adam olan ve niçin neden savaştıgını bilen yegane tek askerdir.

Te@Ms@')-('
Daimi Üye
ZALİMLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEM

DUALARIMIZLA MEHMETÇİKLERİMİZİN ARKASINDAYIZ ALLAH (c.c) YARDINCINIZ OLSUN