Osmangazi köprüsü mahkemelik oldu

 1. gorkem

  gorkem Forum Ustası

  Katılım:
  17 Şubat 2005
  Mesaj:
  3,557
  Beğeni:
  298
  Körfez geçişinin iki önemli oyuncusu Otoyol A.Ş. ve İDO, Washington’da mahkemelik oluyor. İDO’nun İngiliz ortağı, köprüdeki son indirimin sözleşmelere aykırı olduğunu iddia edip tahkime gitti


  Körfez geçişinin iki önemli oyuncusu Otoyol A.Ş. ve İDO, Washington’da mahkemelik oluyor. İDO’nun İngiliz ortağı Souter Investments, köprüdeki son indirimin sözleşmelere aykırı olduğunu iddia edip tahkime gitti

  Sabah gazetesinden Metin Can'ın haberine göre, Marmara Denizi'ndeki iki yakayı birbirine bağlayan Osmangazi Köprüsü ve İDO arasındaki rekabet mahkemeye taşınıyor. Yılbaşında Osmangazi Köprüsü'nde fiyatların düşürülmesinin ardından geçişler yüzde 30 artınca İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. (İDO), fiyat indirimini Washington'da mahkemeye taşıma kararı aldı. Konunun yurtdışında mahkemeye taşınma sebebi ise İDO'nun yabancı ortağı Souter Investments oldu. İDO'da yüzde 30 oranında pay sahibi olan İngiltere merkezli şirket, köprü geçişlerinde herhangi bir indirim yapılmasının imzalanan sözleşmelere aykırı olduğunu iddia etti.

  HAZIRLIĞINI TAMAMLADI

  Otoyol A.Ş. tarafından işletilen Osmangazi Köprüsü'nün geçiş ücretinin 42 dolar (121 TL) olması gerektiğini ancak bu rakamın 18 dolara (64 lira) çekildiğini belirten Souter Investments, uluslararası tahkim mahkemelerine önbaşvuruda bulundu. Dava dosyasında sadece Osmangazi Köprüsü'ndeki indirimler de yer almıyor. İngiliz şirketin, İDO'nun en kârlı rotalarında başka firmaların sefer yapmasına izin verilmesi gibi konuları da ihale şartnamesine aykırılık gerekçesiyle dava dosyasına eklediği öğrenildi.

  'İHALEDE BİZE GARANTİ VERİLMİŞTİ'

  Washington'daki davayı İDO'nun ana hissedarı olan Tepe- Akfen grubun yöneticileri de doğrulayarak, "Davayı biz değil yabancı ortağımız açıyor. 2011'de gerçekleşen İDO ihalesine girerken konsorsiyum üyelerine köprünün geçiş ücretinin 42 dolar + KDV garanti edildi. Biz de bu garantiyi alarak özelleştirmede yüksek fiyatlara çıktık." dedi.

  kynk

  AKP'de dolandırıcılık bitmez:):):)
   
  #1
 2. morko58

  morko58 Forum Ustası

  Katılım:
  13 Şubat 2005
  Mesaj:
  3,013
  Beğeni:
  521
  Şu sözün bile neler anlattığını anlamak çok zor olmaması gerek.

  Adam yani diyor ki; Biz köprünün geçiş ücretinin pahalı çok yüksek rakam olduğunu bildiğimiz için feribot ücretini onun için yüksek tuttuk yani ihaleyi alırken yüksek fiyat verdik bunun için feribot ücreti normalden daha yüksek fiyat'a vatandaşa gitti.
   
  #2
 3. Nazim_Hikmet

  Nazim_Hikmet Forum Ustası

  Katılım:
  9 Aralık 2010
  Mesaj:
  2,668
  Beğeni:
  31
  seçimden once vatandaş tepki gostermesin diye indirim yaptılar bence seçimden sonra gene aynı tarife :)

  yandaş tvyi izliyorum şuan diyorki (birazdan neşeli bir ses tonuyla ) osmangazi koprusu hem yakıt tasarrufu ettiriyor hemde yol kısaltıyor.
   
  #3
 4. gorkem

  gorkem Forum Ustası

  Katılım:
  17 Şubat 2005
  Mesaj:
  3,557
  Beğeni:
  298
  İDO'ye resmen köprü ücreti pahalı olacak, millet ordan geçmez sizinde zararınız olmaz denmiş resmen, İDO'da buna güvenerek girmiş işe, şimdi köprü ücreti düşünce herkes köprüyü kullanacak biz naapcaz diyor:)...

  Bari yeni farklı yerlerden feribot seferi falan koysalardı,adamların iş sahasını iyice daraltmasalardı:)
   
  #4
 5. T@M@Y

  T@M@Y Forum Ustası

  Katılım:
  9 Temmuz 2009
  Mesaj:
  4,954
  Beğeni:
  534
  Türkçesi : Köprünün parası vatandaşlardan faiş şekilde alınıyor. Eğer alınamazsa Devlet yoluyla alınıyor :D.
  Her şekilde ödüyoruz arkadaşlar.
  İstanbul'daki köprünün fiyatını tee Antalya'dan ben bile ödüyorum. O yüzden yapılan köprüyü kullanın devlet garanti ettiği parayı vermesin :D Burdan sizin köprünüzün parasını biz ödemeyelim.
   
  #5
 6. nurallahordu

  nurallahordu Daimi Üye

  Katılım:
  10 Ağustos 2015
  Mesaj:
  632
  Beğeni:
  102
  Hahaha sülün osman'ı aratmış bu geçiş işi.

  Ya hu! Madem 64 TL kurtarıyor millete niye 124 ödettiniz.
  Hadi onu geçtim, 42 dolar 160 TL yapıyor şu anda :D hiç mi aklınıza gelmedi bu dolar r4bia olur :D
   
  #6
Yükleniyor...