OSMANLI ARMASINDAKİ SEMBOLLER NE ANLATIYOR?

 1. mydos

  mydos Forum Ustası

  Katılım:
  11 Ekim 2008
  Mesaj:
  16,279
  Beğeni:
  3,473  [​IMG]


  Arma, Osmanlı Devleti`ne ilk olarak Sultan Abdülmecid devrinde girmiştir. Barışçıl bir padişah olup tuğrasının yanına bir gül koydurmuştur. Bu motifle bütünleyici bir rol üstlenmiş, tüm dünyaya ‘ben barışçıl bir padişahım’ demek istemiştir.

  Kırım Harbi`nde müttefikimiz olan Fransızlar, bir dostluk armağanı olarak Légion d`Honneur Nişanı`nı Sultan Abdülmecid Han`a verirler. Bunun üzerine diğer müttefikimiz İngilizler bunun gerisinde kalmamak için Diz Bağı Nişanı`nı hediye ederler. III. Edward tarafından çıkarılan Diz Bağı Nişanı`nda şöyle bir gelenek vardır:


  Diz Bağı Nişanı verilen kişilerin armaları Windsor Sarayındaki St.George Kilisesi duvarlarına asılırdı. Osmanlı Devleti`nin o güne kadar arması olmadığından Sultan Abdülmecid İngilizlerden bu işin ustalarını göndermesini istemişti.

  Bunun üzerine Kraliçe Victoria, Charles Young’u (bir arma ressamı) İstanbul’a göndermiştir. Charles, Osmanlı Devleti`ne ilk armayı yapar. Etienne Pisani isimli bir tercüman ile icraatlarını yürüten ressam, Osmanlı Devleti`ni bütünüyle kapsayan bir arma yapmak için yoğun çaba sarf eder. Sonunda saltanat kavuğu, sorguç, tuğra ve ay yıldızın da içinde bulunduğu Osmanlı Devletine yakışır bir eser ortaya çıkarır.

  Yaptırılan bu arma daha sonra Londra`daki Osmanlı Sefiri Kostaki Efendi’ye gönderilip teslim edilir. Yapımı tamamlanan ve İngiltere’ye gönderilen arma, resmi tören ile alınır ve St. George Kilisesi`nin en yüksek yerine asılır.

  ARMANIN SON ŞEKLİ SULTAN II.ABDÜLHAMİD ZAMANINDA BELİRLENDİ


  Böylelikle Abdülmecid, Osmanlı Devleti`nde ilk kez yabancı nişan kabul eden sultan olur. Daha sonra Abdülmecid Han`ın oğlu Sultan II. Abdülhamit, babasının devrinde yapılan armaya yeni eklemelerde bulunur. 17 Nisan 1882 yılında resmi arma olarak kabul edilir ve kullanılmaya başlanır.

  İŞTE OSMANLI ARMASINDAKİ SEMBOLLER VE ANLAMLARI


  [​IMG]  1- Tuğranın etrafındaki bu güneş motifi, padişahın güneşe benzetilmesinden ileri gelir


  2- II. Abdülhamit`in tuğrası.

  3- Sorguçlu Kavuk: Osman Gazi`yi ve tahtı temsil eder.

  4- Yeşil Hilafet Sancağı

  5- Süngülü Tüfek: Osmanlı ordusunun asli silahı olmuştur

  6-Çift Taraflı Teber.

  7-Toplu Tabanca

  8-Terazi: Şeşper ve asaya asılıdır, adaleti temsil eder.

  9-(Üstte)Kur`an-ı Kerim (Altta) Kanunnameler.

  10-Nişan-ı Âli-i İmtiyaz.

  11-Nişan-ı Osmanî

  12-Asa ve Şeşper

  13-Çapa: Donanmayı temsil eder.

  14-Bereket Boynuzu.

  15-Nişan-ı İftihar

  16-Yay

  17-Nişan-ı Mecidi

  18-Borazan

  19-Şefkat Nişanı

  20-Top Gülleleri

  21-Kılıç

  22-Top

  23-El siperlikli merasim kılıcı.

  24-Mızrak

  25-Çift Teber.

  26-Tek Taraflı Teber

  27-Bayrak

  28-Osmanlı Sancağı

  29-Mızrak

  30-Kalkan ortasında stilize edilmiş güneş motifi ve 12 yıldız  Bayrakların ortasındaki eliptik şekil ve kavuk saltanat ve hilafeti; soldaki çiçekler müsamahayı; soldaki terazi adaleti; soldaki kitap Kur`an-i Kerim`i; sağ ve soldaki silahlar orduyu; güneş, devletin büyüklüğünü; güneşin ortasındaki yeşil yuvarlak ve içindeki tuğra, en büyük Müslüman Türk hanedanını; tuğranın altındaki ay, dünyadaki bütün Müslümanların hamisi oluşunu; madalyonların asılı olduğu aksam köklü Osmanlı kültürünü; en altta asılı madalyonlar, çeşitli milletlerden oluşan Osmanlı halkını ifade eder.


  Kaynak
   
  #1
 2. numan1234

  numan1234 Forum Kalfası

  Katılım:
  2 Temmuz 2009
  Mesaj:
  979
  Beğeni:
  123
  Selçukluyu da anlatsak?
   
  #2
Yükleniyor...