Osmanlı karşıtı, 40 milyon dolar bütçeli Arap dizisi Ateş Krallıkları tartışma yarattı

 1. fearof

  fearof Forum Ustası

  Katılım:
  13 Ekim 2009
  Mesaj:
  11,910
  Beğeni:
  4,551
  Ateş Krallıkları: Tartışma yaratan Osmanlı karşıtı ve 40 milyon dolar bütçeli Arap dizisi

  [​IMG]
  Telif hakkıMBC Image caption
  Dizinin Arap dünyasında 2019'da yayımlanan en büyük proje olduğu belirtiliyor
  Yapımcısının "Osmanlı yönetiminin arkasındaki vahşet dolu tarihi ifşa edeceğini" söylediği yeni bir Arapça dizi, Arap basınında tartışmalara yol açtı.

  "Ateş Krallıkları" adlı dizi Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli ve Suudi Arabistan'ın sahibi olduğu MBC TV'de yayımlanıyor.

  Arap dünyasının en büyük yayın kuruluşlarından olan ve yüzde 60'ının Suudi Arabistan'a ait olduğu MBC geçen yıl, Arap dünyasında büyük popülariteye sahip Türk dizilerini yayınlamaya son verdiklerini duyurmuştu.

  Mısırlı bir yazarın metnini hazırladığı, Arap oyuncuların yer aldığı dizinin başrolünü ise Mısırlı bir aktör üstlendi.

  Dizi Mısır'da Memlûkların son günlerini ve bölgenin 16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nun kontrolüne geçişini anlatıyor.

  40 milyon dolar bütçeli dizi, Suudi Arabistan ve BAE ile Türkiye arasındaki medya mücadelesinde yeni bir perde açıyor.

  Osmanlı karşıtı perspektif
  Dizinin ilk bölümü 17 Kasım'da yayımlandı. Tarihi, Osmanlı karşıtı bir perspektiften ele alan dizinin sloganı ise "Bir imparatorluk kanlı bir hukukla yönetiliyor. Bu onların laneti oldu".

  BAE merkezli haber sitesi Al-Ayn'a konuşan dizinin yazarı Mısırlı Muhammed Süleyman, "Tarihsel anlamda hiçbir hata içermeyen bir hikaye yazmaya çalıştıklarını" söyledi ve Osmanlı döneminin "tarihsel katliamlarla dolu olduğunu" savundu.

  Saudi Gazette, 14 bölümden oluşan ve yapımcılığını BAE merkezli Genomedia Studios'un üslendiği dizinin 2019'da Arap dünyasında yapılan en büyük proje olduğunu belirtiyor.

  Dizide etkileyici görsel efektler, büyük savaş sahneleri, iç içe geçen hikayeler ve karmaşık karakterler yer alıyor.

  Saudi Gazette dizi için "Osmanlıların işlediği suçların örtüldüğü ve tarihin tahrif edildiği bu dönemle ilgili pek çok gerçeği gün yüzüne çıkarıyor" ifadelerini kullandı.

  Dizinin yönetmenliğini ise Girl with a Pearl Earring (İnci Küpeli Kız), Hannibal Rising (Hannibal Doğuyor) ve Emperor (İmparator) filmlerinin yönetmeni İngiliz Peter Webber yapıyor.

  [​IMG]
  Telif hakkıMBC Image captionDiziden bir kare
  Arap basını ikiye bölündü
  Dizi Arap basınını ikiye bölmüş durumda. Bazıları bunun "belgelenmiş tarihi gerçekliği anlattığını" savunurken bazıları da "Türklerin tarihi çarpıtılıyor" diyor.

  Suudi Arabistan, BAE ve Mısır'da iktidar yanlısı medya, övdükleri dizinin "Osmanlıların kanlı tarihini, tiranlığını, tutuculuğunu, suçluluğunu ve Arap tarihini yağmalamalarını ifşa ettiğini" söylüyor.

  BAE gazetesi Al-Abayan'a yazan Hasan Harp "Sanat hâlâ Arapların davalarına hizmet edebiliyor" ifadelerini kullanıyor.

  Mısır gazetesi Al-Watan'a yazan Naşva al-Hufi ise "Türkiye Osmanlı dönemindeki gibi ihanet ve siyasi zorbalık içinde" diyor ve ekliyor:

  "Tarihi gerçekten tekrar okuyup pek çok neslin kafasındaki konseptleri düzeltmemiz lazım."

  Katar merkezli Al Jazeera ise internet sitesindeki haberinde "BAE, Türkiye'nin tarihini çarpıtıyor" diyor.

  Arap dünyasına yayın yapan Resala Post'a yazan Muhammed Esad, BAE ve Suudi Arabistan'ın fonladığı dizinin "Müslümanların tarihini çarpıttığını" belirtiyor ve "Bu dizi tarihin yeniden, yanlış bir şekilde üretilmesidir" diye ekliyor.

  Dizi savaşları
  Körfez ülkeleriyle Türkiye arasında daha önce de dizilerden kaynaklanan gerilimler yaşanmıştı.

  Türk dizileri Arap dünyasında büyük bir popülariteye sahip.

  Fakat Türkiye ile Körfez ülkeleri arasındaki ilişkiler, Türkiye'nin Mısır'da darbeyle iktidara gelen Abdülfettah Sisi'yi tanımaması, Müslüman Kardeşler ile olan ilişkileri ve Körfez ülkelerinin ambargo uyguladığı Katar'ı desteklemesi sonucu kötüleşmişti.

  MBC 2018'de Türk dizilerini yayınlamayı sonlandırdığını açıklamış, Türk basını bunun siyasi bir hamle olduğunu yazmıştı.

  Haziran 2019'da ise iki BAE kanalı, yayınladıkları bir dizinin başrolündeki aktrisin Katar merkezli Al Jazeera'ya katılması üzerine diziyi yayından kaldırmıştı.

  MBC gençleri çekmek için Netflix'e rakip bir platform da hayata geçirmeyi planlıyor.


  Dizinin fragmanı  KAYNAK:
   
  • Beğen Beğen x 1
  #1
  Son düzenleme: 26 Kasım 2019
 2. justim123

  justim123 WarrioR

  Katılım:
  10 Mart 2005
  Mesaj:
  1,252
  Beğeni:
  130
  Araplar Turkler konu oldugunda gaza geliyor hep. Onları sömürenleri görmezler
   
  #2
 3. venoferci

  venoferci Daimi Üye

  Katılım:
  16 Nisan 2010
  Mesaj:
  546
  Beğeni:
  57
  Ne oluyor ki yapınca bunu. Gerçekler değişir mi?
  Osmanlı'nın zulm etmediği bilinmez mi?
   
  #3
 4. fearof

  fearof Forum Ustası

  Katılım:
  13 Ekim 2009
  Mesaj:
  11,910
  Beğeni:
  4,551
  Osmanlı hiç zulüm etmedi mi?

  KARAMANOĞULLARI (1256-1487)

  Oğuzların Avşar boyuna mensuplar.Ermenek dolaylarında 1256 yılında kuruldular. Kerimüddin Karaman Bey,beyliğe adını vermiştir.Karamanoğlu Mehmet Bey en ünlü hükümdardır.Moğollara ve Selçuklulara (Selçuklulardan Konya'yı alarak Cimri (Siyavuş) tahta çıkartmış) karşı mücadeleler yapılmıştır.


  Karamanoğlu Mehmet Bey,Farsça konuşan Selçuklu devlet adamlarına ve Moğgollara tepkisini göstermek için Türkçeyi resmi dil ilan etti(1277).

  Osmanlılar'ın Anadolu Türk birliğini sağlama çalışmalarına karşı en çok direnen beyliktir.Çünkü kendilerini Anadolu Selçuklu Devleti'nin mirasçı sayıyorlardı.

  I.Murat zamanında 1361 yılında başlayan Osmanlı-Karamanoğlu mücadelesi,Yıldırım Bayezit döneminde Karaman topraklarının Osmanlı hakimiyetine girmesiyle sonuçlandı.Ankara Savaşı'ndan sonra tekrar kurulan beyliğe Fatih döneminde büyük ölçüde son verilmiş,II.Bayezid döneminde de tamamen ortadan kaldırılmıştır 1487.

  GERMİYANOĞULLARI(1299-1429)

  Malatya'dan Kütahya'ya gelen aşiret,I.Yakup döneminde Kütahya merkez olmak üzere Kula,Simav,Denizli çevresinde 1299 yılında kurulmuştur.

  Sınırlar Ege'ye doğru genişletilmiş,Bizans vergiye bağlanmıştır.

  I.Murad döneminde,Şehzade Yıldırım'ın Germiyan Beyi Süleyman Şah'ın kızı Devletşah Hatun ile evlendirilmesi sonucu,topraklarının bir kısmını (Simav-Emet-Tavşanlı)Osmanlılara çeyiz olarak bıraktılar.

  Yıldırım Bayezit döneminde topraklarının tamamı Osmanlı Devleti'ne katıldı 1390.Ankara Savaşı'ndan sonra beylik tekrar kuruldu 1402.II.Yakup Bey'in oğlu olmadığı için,vasiyeti üzerine beyliğin Osmanlı'ya katılmasını istemiş.

  KARESİOĞULLARI (1304-1360)

  Karesi Bey tarafından Balıkesir'de 1304 yılında kuruldu.Danişmentoğulları soyundan gelmektedirler.Sınırlarını Çanakkale Boğazına kadar (Bergama-Edremit-Susurluk) genişlettiler.Denizciliğe önem verilerek güçlü bir donanma oluşturdular.Kısa bir ömür süren bu beyliğe Orhan Bey son verdi.


  Bu beyliğin ileri gelenleri (Evranos,Hacı İlbey)Osmanlılara katılarak büyük hizmetlerde bulundular.Karesi donanması ise Osmanlı donanmasının çekirdeği olmuştur.

  HAMİTOĞULLARI(1300-1423)

  Isparta ve Antalya yörelerinde Dündar Bey tarafından dedesinin ismiyle 1300 yılında kuruldu.

  Antalya ve Eğirdir olmak üzere iki kola ayrılmış.Eğirdir kolu İlhanlı egemenliğini tanımış ve I.Murat zamanında topraklarını 80.000 altın karşılığında Osmanlılara 1374 yılında satmışlardır.Tekeoğulları olarak bilinen Antalya koluna Yıldırım Bayezit 1391 de son vermiş.Ankara Savaşı'ndan sonra yeniden kurulan beyliğe II.Murat kesin olarak son verdi.

  EŞREFOĞULLARI(1284-1326)

  Beyşehir ve Seydişehir dolaylarında Eşrefoğlu Süleyman Bey tarafından 1284 yılında kurulmuştur.Akşehir,Bolvadin gibi yerler alınmış.1326 yılında İlhanlıların Anadolu valisi Timurtaş tarafından yıkılmıştır.

  ALAİYE BEYLERİ

  Alanya'da kurulmuş.1293 te Karamanoğullarının eline geçmiş.Burdaki Karaman beyleri Memlüklere bağlı olup onlar adına para bastırmışlar.1471 yılında Gedik Ahmet Paşa tarafından Alaiye Osmanlı topraklarına katılmıştır.

  MENTEŞOĞULLARI(1261-1424)

  Muğla (Kayra),Denizli,Aydın dolaylarında Menteşe Bey tarafından 1261 yılında kurulmuştur.Denizci beylik olan Menteşeoğulları Milas,Fethiye,Denizli bölgelerini ele geçirerek Mesut Bey zamanında sınırlarını genişlettiler. Yıldırım döneminde ortadan kaldırıldı.Ankara Savaşı'ndan sonra yeniden kuruldu.İlyas Beyin ölümü ile 1424 yılında Osmanlı'ya bağlanmış ve Fatih tarafından kesin olarak 1451 yılında ortadan kaldırıldı.


  SAHİB ATAOĞULLARI(1275-1342)

  Afyon ve çevresinde Anadolu Selçuklu Devleti veziri Sahib Ata'nın oğulları tarafından 1275 yılında kurulmuştur.1342 yılında Germiyanoğulları ile birleşmişlerdir.

  AYDINOĞULLARI (1308-1426)

  İzmir ve Aydın dolaylarında merkez Birgi olmak üzere Germiyanoğlu komutanlarından Aydın oğlu Mehmet Bey tarafından 1308 yılında kurulmuş olan denizci bir beyliktir.

  En ünlü yöneticileri olan Gazi Umur Bey,Ege'de Haçlılarla mücadele etti.

  Bu beyliğe ilk olarak Yıldırım Bayezit son verdi.Ankara Savaşı'ndan sonraki dönemde tekrar kuruldu.Cüneyt Bey döneminde Osmanlı içişlerine müdahale etmişlerdir.II. Murat tarafından bu beyliğe son verilmiştir.

  SARUHANOĞULLARI (1313-1410)

  Manisa ve çevresinde Germiyanoğulları komutanlarından Saruhan Bey tarafından 1313 yılında kurulmuş.Denizci bir beylik olan,Menemen,Foça,Kemalpaşa (Nif)'ya sahip olan beyliğe Yıldırım Bayezit son vermiş ve Şehzade sancağı olmuştur.Ankara Savaşı'ndan sonra tekrar kurulmuş olan beyliğe 1410 yılında Çelebi Mehmet tarafından kesin olarak son verilmiştir.

  CANİK BEYLİKLERİ

  Samsun,Giresun,Ordu,Niksar gibi yerleşim alanlarının bulunduğu Orta Karadeniz'e Canik adı verilmektedir.Canik bölgesinde Oğuzların Çepni boyu yerleştirilmişti.Buralarda kurulan beyliklere (Bayram,Kubad, Taşan,Taceddin vb) hepsine birden Canik Beylikleri denmiştir.II.Murat zamanında Osmanlılara katılmıştır 1428.


  TACEDDİNOĞULLARI (1348-1428):

  Niksar merkez olmak üzere,Taceddin bey tarafından 1348 yılında kurulmuş.Kadı Burhanettin ile mücadele edip yenilmişler,Osmanlı yanında yer alan beyliğe Osmanlı Devleti 1428 yılında son verildi.

  CANDAROĞULLARI (İsfendiyaroğulları) (1292-1461):

  Kastamonu ve Sinop çevresinde Şemseddin Yaman Candar tarafından 1292 yılında kuruldu.Kastamonu ve Sinop kollarına ayrılan beyliğin Sinop kolunda İsfendiyar Bey bulunmaktaydı.Topraklarının büyük bir bölümü Yıldırım Bayezit tarafından ele geçirilen beylik,Ankara Savaşı'nın ardından tekrar güçlendi.Fatih Sultan Mehmet,Trabzon seferi sırasında beyliğe 1461 yılında son verdi.

  Dulkadiroğulları (1337-1515)

  Beyliğin kurucusu Zeyneddin Karaca Bey olan beylik Maraş-Elbistan çevresinde kurulmuştur. Memlükler ve Osmanlı arasında bulunan Dulkadiroğulları beyliği kendi topraklarına katmak istemişlerdir. Dulkadiroğulları 1515 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından Turnadağı savaşıyla Osmanlı topraklarına katılmıştır.

  Bu beyliklere ne oldu?


  Türk-i bed-lika , nadan Türk , eirak-i bi-idrak sözlerinin ne anlama geldiğini bir araştır.

  Son Padişahı Vahdettin’in yayımladığı bildirilerden birisinde su tümceler yer almıştır;

  “Türkler dini, kavmiyeti, vatanı meşkuk (kuşkulu…) ve mahlud beş-altı milyonluk cahil bir kitledir.” Bunu da bir araştır.

  Geç bunları Türk sözcüğünün saraydaki ve Anadolu da ki anlamlarınıda bir araştır.
   
  #4
Yükleniyor...