Oyun Önerisi: Risen

Penetrator God
Çırak
risen-1xjmv.jpg

Steam Sayfası

Sistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemi: Windows XP/Vista/7/8/10/11
İşlemci: Intel Pentium 4 ya da AMD
RAM: 4 GB
Ekran Kartı: GeForce 7900/ATI Radeon X1800
Depolama: 5 GB kullanılabilir alan

Oyun Hakkında:

Risen, Alman stüdyo Piranha Bytes tarafından geliştirilen bir RPG'dir. Stüdyonun ise dördüncü oyunudur ve Gothic serisinin bir parçası olmayan ilk oyundur. 30 Ekim 2009'da yayınlanmıştır. Risen, tropik bir ada olan Faranga'da geçiyor. Kaçak bir yolcu olan ana kahramanımız Sara adında bir kadınla birlikte bir gemi kazasından sonra oraya düşer. Onlardan başka hayatta kalan önemli bir kişi daha vardır o da güçlü Engizisyoncu Mendoza.

Bu bilinmeyen toprakları araştırdıktan sonra, kahramanımız Faranga'nın bir nedenden ötürü sürekli çevresinde şiddetlenen fırtınalardan kurtulduğunu keşfeder. Dahası değerli hazineleri ve ölümcül canavarları saklayan garip harabelerin kalıntılar ortaya çıkmıştır. Ada sakinlerini ele geçiren altın tutkusu, önemli sosyal değişimlere neden olur. Liman kenti artık vatandaşların ayrılmasını yasaklayan ve yoksul insanların açlıktan ölmesine neden olan Engizisyon tarafından kontrol edilmektedir. Yerel bir diğer lider olan Don Esteban, bazı sadık takipçileriyle birlikte bir bataklıkta kamp kurmuştur.

Adanın içindeki keşfedilebilir alanlar tehlikeli vahşi yaşamın kurtlar, yaban domuzları, deniz akbabaları, stingratlar ve diğer yaratıkların yanı sıra Engizisyon savaşçıları ile doludur. Engizisyon savaşçıları, karşılaştıkları tüm yolcuları yakalayıp volkanik bir manastıra götürmekle görevlidir ve burada tarikatın askerleri olarak zorla askere alınırlar. Kahramanımız istersek gönüllü olarak onların yanında yer alabilir. Böylece onlardan büyü öğrenebilir ya da Don Esteban'a katılıp kasabanın kontrolünü yeniden ele geçirmesine yardımcı olabilir. Verilen karar ne olursa olsun, kahramanın Farange'ın göründüğünden çok daha fazla olan sırlarını keşfetmesi gerekmektedir. Oynanış açısından Risen, Gothic serisinden çok farklı değil. Oyun üçüncü şahıs bakış açısından, kahramanın arkasından gösterilir, yüzü çoğunlukla sadece NPC'lerle yapılan konuşmalar sırasında görünür. Kamera, savaş sırasında serbestçe yakınlaştırılabilir.

Kahramanımız çeşitli silahlar kullanabilir. Kılıçlar, tek elli, iki elli gibi veya baltalar, sırıklı silahlar, mızraklar, asalar vb. Ayrıca yaylar ve tatar yayları da kullanabiliyoruz. Bize bunları nasıl kullanacağımızı öğretebilecek dünyanın dört bir yanına dağılmış eğitmenler var. Onların hizmetleri için altın ve seviye atlayarak kazanılan öğrenme puanları ile ödeme yapılmalıdır. Bu ise düşmanları yenerek ve görevleri tamamlayarak yapılabilir. Aynı şekilde gücümüzü, el becerimizi, bilgeliğimizi ve manamızı artırabilir, ayrıca simya, demircilik, avlanan hayvanları işleme, kilit açma, gizlilik ve yankesicilik gibi yeni beceriler öğrenebiliriz. Bir büyücü olarak oynamak, güçlü büyüler yapmak için mühürleri ve kristalleri nasıl kullanacağımızı ve parşömenler oluşturmayı öğrenmemizi sağlar.

İstatistiklerimiz ne kadar yüksek olursa, o kadar iyi silahlar ve kalkanlar kullanabiliriz. Bu durum miğferler, zırhlar, muskalar veya yüzükler için geçerli değildir. Oyuncu bulduğu her şeyi alabilir, çünkü kahramanın ekipmanının sınırsız bir kapasitesi vardır ve oyunda ağırlık sınırı yoktur. Risen'in üç boyutlu görselleri, tropikal güneş ışığını taklit etmek için yoğun aydınlatma ile vurgulanan nispeten parlak bir renk paletinden yararlanıyor. Oyun sadece tek oyunculu bir hikaye senaryosu sunuyor. Hikaye tamamlandıktan sonra, oyun farklı oyun içi seçimler yapılarak daha yüksek zorluklarda tekrar oynanabilir. Risen ortalama 40 saate yakın bir oynanış sunmaktadır.


Oyundan Görüntüler:

1706205249720.png

1706205260828.png

1706205272708.png

1706205280513.png

1706205291581.png

1706205305651.png


Oynanış Videosu:

 
Üst