P4 26Ghz işlemcinizi Overclock ediyoruz | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

P4 26Ghz işlemcinizi Overclock ediyoruz

mss32dll

Cool Üye
Yazıma başlamadan önce,overclock işinin riskli ve herkezde aynı etkiyi yaratmayabileceğini vurgulamak isterim.Benim anlatacağım yol,işlemcinin voltajında bir değişiklik olmadığı için daha az risklidir.

Overclock'a başlamadan,bu işlem sırasında bize lazım olacak 2 programın linkini vermek istiyorum.

Cpu-Z Programı işlemcinizin çalışma hızı ve çarpanı gibi bilgileri görebilirsiniz.

Everest Programı bize CPU ısısını göstereceğinden dolayı çok işimize yarıyacaktır.

Biz p4 2.6 ghz bir işlemciyi overclock yapacağız.Sistemimiz 512 mb ram,256mb radeon 9600 pro ekran kartı,coolermaster işlemci fanı.Sistemimizde ek olarak fazla bir fan bulunmamaktadır.

Şimdi yukarıdaki linkten indirmiş olduğumuz cpu-z adlı programı açıyoruz.

1-Core Speed:İşlemcimizim o anki hızını gösterir.

2-Multiplier(Çarpan):FSB'nin kaç ile çarpılacağını gösterir.İşlemci çarpanın değişmesine izin vermez.

3-Bus Speed:Bizi esas ilgilendiren kısımdır.O anki sayı,işlemcinin çarpan sayısı ile çarpıldığında,işlemci hızını verir.
Örn:134mhz*20=2679.7 Mhz

Overclock işlemine başlamadan,everest programını açıp,CPU ısısına bakıyoruz.Isı eğer 45C nin üstünde ise overclock işlemine girişmek biraz riskli olabilir.İdeal ısı 23-38C dir.

Bilgisayarımız ile ilgili birkaç şeyi kontol ettik.Şimdi overclock işlemine geçelim.

Şimdi bilgisayarımıza res atip,açılırken 'Delete' tuşuna basip bios a giriyoruz.

Bios ilk defa girenleri için karışık görünsede,aslında çok basit yapıdadır.

Frequency/Voltage Control kısmına giriyoruz.

Buradan Linear Frequency Control kısmını 'Enabled' yaparak CPU ve DRAM Clock ayarlarını manuel hale getiriyoruz.

Cpu Clock işlemcinin çalışma hızı olarak kabul edersek(x20 Carpan)DRAM Clock'ta belleklerimizin çalışma hızıdır.

Bu ikisi arasındaki oran FSB(CPU Clock) DRAM= 3:4 olmalıdır.

CPU Clock a basarak,karşımıza gelen penceredeki kırmızı yere 150 yazıyoruz.

Daha sonra CPU Clock'un hemen altındaki DRAM Clock' u ayarlıyoruz.Burayıda 400 yapıyoruz

Not:Bu sayılar denemeler sonucunda bulunmuştur.

Eğer yukarıdaki gibi olduysa ayarlarınız biosdan ayarlarınızı kaydedip çıkın.

Bilgisayarı yeniden başlattığınızda CPU-Z programını açıp Core Speed'den işlemci hızınızı görebilirsiniz.Overclock işleminiz tamamlanmıştır.CPU ısısının çok yüksek olup olmadığını kontrol ettikten sonra,3 saat e yakın bir zaman kilitlenmeden çalışırsa bilgisayarınız,sorunsuz bir biçimde tamamlanmıştır.

KORIDOR

Daimi Üye
1. ihtimal xp ilk açılış ekranında mavi ekran hatası verebilir. ki orjinal ayarlarını sakın unutmayın setupun.
2. en fazla yarım saatten sonra pc donma yapar. bir süre pc nizi çalışır vaziyette göremeyebilirsiniz.
3. makinada deep freeze varken sakın denemeyin. deep freezi açın..

bizzat denemelerim sonucu vardığım yargılar...

ama güzel olmuş teşekkürler...

mss32dll

Cool Üye
1. ihtimal xp ilk açılış ekranında mavi ekran hatası verebilir. ki orjinal ayarlarını sakın unutmayın setupun.
2. en fazla yarım saatten sonra pc donma yapar. bir süre pc nizi çalışır vaziyette göremeyebilirsiniz.
3. makinada deep freeze varken sakın denemeyin. deep freezi açın..

bizzat denemelerim sonucu vardığım yargılar...

ama güzel olmuş teşekkürler...

2 hafta boyunca 3000 de kullandım.Bu sorunların olmaması için ram'in çalışma hızını azaltıyoruz.Onlarıda resimlerde gösterdim.Overclock deneme ile yapılan birşeydir.Bende bu sayıları deneyerek buldum.Bulurken mavi ekran çıkmadımı?Tabiki çıktı.İşlemciye abandığımız zaman paralel olarak ram'lerimizede abanıyoruz.

İyi bir fan alıp 3400'e çıkmayı düşünüyorum.Unutmayın voltajı hiç artırmadım,voltaj artmadıkça risk çok azdır.

Not:hala 3000 olarak kullanıyorum...

Linkler hala çalışıyor, daha fazla kişi yararlansın diye

Up!

- Yönetici düzenlemesi: :

mavicocuk

Banned
ben 2.3 den 2.6 çıkarmıştım ama bazen hatalar verim reset atıyordu tabi ram frekansınıda hızlandırıyordum pc fark edilir derece hızlanıyordu ama sorun yaşıyordum..:)önemli bilgiler ile uğraşan kişilere önermem:)