Papaz Hastaneleri Genetik Fişlemeler

enstantane

Forum Kalfası
Türkiye de var olduğu iddia edilen bu derin yapılanma tamamen hayal ürünüdür. Bazı hukuki durumlardan ötürüde bir çok şey kesilerek özetlenmiştir. Tamamını anlatamadığım için şimdiden özür dilerim.

Bilmem bilir misiniz yada farkında mısınız, son bir kaç yılda çok ciddi oranda özel hastane artışı oldu? Neredeyse evimizden çıkmamızı isteyip evimize poliklinik açacaklar. Başka bir şey de devlet hastanesi yerine özel hastaneye gitmeyi teşvik eden şeyler de yaşanmaya başladı. İsterseniz bir hikayenin başına dönelim.

1990 larin başında Türkiyedeki devlet hastanelerine kan testi ile ilgili makinalar bağışlandı. Ab sağlık fonundan hibe olduğu bir gazetede yazdı; ama bu yönde bir resmi açıklama yoktu. Gazetenin birinde bu yönde bir haber olunca herkes ab bğışı dedi; ama gerçekte böyle bir durum yoktu, kimse de zaten derinine inmedi mevzunun.

Önemli olan ne diyeceksiniz. Bu kan makinaları, kan ile ilgili test yapılırken makina kendi içinde testi yapana göstermeden otomatik olarak organ nakli ile ilgili gen testi yapmaktaydı ve bu bilgileri alt beyininde saklamaktaydı. bilgiler gerektiği zaman belirli periyotlarla o makinadan diskete aktarılıp alınmaktaydı, bu gen sonuçları niye istenmekteydi yazının sonlarına doğru anlatıcam; ama bir sıkıntı oluştu, bu gen sonuçlarını kişi dosyalarıyla birleştirmek çok sorunlu bir sistem oluşturdu, hem de dosyalama için alt seviye bir sürü kişinin sisteme alınması, gizliliği tehlikeye sokmaktaydı, bundan dolayı bir süre sonra bu sistemden vazgeçildi ve yeni bir yapılanmaya gidildi.

Plan Kızılay, amaçları kızılaya kan verenlerin genetik bilgilierini alıp, bir takım anketlerlede kişilerin kimlik bilgilerini öğrenip, ihtiyaçları olan bilgileri alacaklardı. Hem hastanedeki gibi sıkıntılar oluştu hem de bunun için gerekli yönetmelik değişiklikleri yaptırmak için kızılayın yönetimini ele geçirmek gerekiyordu; ama istenilen atamaların tamamı yaptırılamadı. Yönetmelik değişkliğinde her kan verenin kanı temizmi hastalık var mı gibi analize sokulacak genetik analizi yapılacaktı. Kızılayın bunu yapması için zora sokulması gerekiyordu. Bunun için hıv virüsüne sahip kanlar stoklara alınıyor, kanlar güvenilir değil gibi sansasyonlar yaratılmalıydı; yaratıldıda; ama istenilen etkiler kızılayın akıllıca hareketleriyle çok iyi absorve edildi.

Tarihini veremiycem mecliste gizli bir oturum yapıldı, oturumun konusu ülkedeki herkesin gen testine girmesi ve bu sonuçların kayıt altına alınmasıydı, halka amacın herhangi bir suç işlendiği zaman bölgede bulunan delil olarak kullanılacak her neyse saç teli, kıl, tüy vs her neyse hemen kimin olduğu bulunup suçu işleyenin tak diye bulunması için denecekti. Tabiki amaç farklıydı lobi faaliyeti yapan grup istediği için bu oturum yapılmıştı, amaçları yetmiş milyonun genetik kodlarını öğrenmekti.

İsteyen araştırabilir tarihte versem oturum ile ilgili ne bir kayıt ne de bir tutanak bulabilirsiniz, belki istihbaratta bilgiler vardır; ama onuda bilmiyorum. Sanki hiç yapılmamış gibi, bazı mv'leri bu istenenin amacını biliyordu, bundan dolayı bazı gazetecileri meclise çağıranlar oldu; ama bırakın siyaset habercisini magazincileri bile meclise getirtemediler hiçbir gazeteci meclise gelmedi, sanki birileri engelledi. Neyse mecliste oylamaya geçildi; ama beklenen olmadı 276 oyla kanun tasarısı reddedildi. Tabiri caizse hep beraber direkten döndük. Bu planda tutmadı yeni yapılanmaya derhel geçildi.

Son plan olarakta baktılar başka sistemlerde bu işler bir türlü yapılmadı artık kendilerine ait yapılarla bu işler yapılmalıydı. Bunun için kendi özel hastanelerini kurmaya karar verdiler. Özel hastaneler pahalıydı insanları pek gelmiyordu, bu amaçla ssk, sgk, emekli sandığı vs sigortalar ile anlaştılar, akıl almaz düşük fiyatlarla check-up ile insanları hastanelerine çekmeyi amaçladılar, çektilerde. Zaten üst personel kendi adamları doktorlara her gelen hastadan kan testi isteyin dedimi tamam. Zaten hasta yok vermem mi diyecek doktor bir şeye bakacak diye düşünür hasta. Ha tabiki adam dikkat çekmeyecek hastalarda. Adam ayağını burkmuş gelmiş kan testi yapalım demeyecek doktor. Check-up yaptırıyorsan zaten o kadar çok şeyine bakarlar ki önündeki kağıtta gen testi yazsa niye bakıyorsunuz diye sormazsın. Bir dosyalamaylada kişi adı ve gen sonuçları sisteme rahatça geçilir. Alt personel idari teamülü (prosedürü) yerine getirdği düşünür, şüphelenmez, üst personel zaten kendi adamları bu demektir ki sıfır sıkıntı. Sonunda yapı bulundu.

Peki bu gen sonuçlarını ne yapacaklar. Bir çok kişi organ ticareti vs'den haberdardır da sistemin nasıl işlediğinden haberdar değildir. Hepniz duyarsınız birisi kaçırılmış organları alınmış vs. Peki bu iş rastgele olabilir mi? Diyelim sokaktan birini kaçırdınız organlarını aldınız, bu organlar çok kısa sürede bozulur herkesede herkesin organı olmaz, hadi diyelim ihtiyacı olanı kısa sürede buldun parası yoksa nasıl vericen organı, hadi parasıda var adam yurt dışındaysa buraya gelmesi senin ona ulaşman zaman asla yetmez, yani diyeceğim bu iş rastgele olmaz. Yani sen herhangi bir sistem hastanesine gittiğine tahlil yaptırısan genetik kodların uluslararası sisteme girilir, dosyada bütün adres bilgilerin vardır, ihtiyacı olan kim ise başvurusunu yapar ve sistem gerekli kişiyi kaçırır ve organı alır aksinin nasıl olamacağını sanırım anlatabildim.

Nerden mi biliyorum, siz daha iyi bilirsiniz? Başta da dedim ya hepsi hayal ürünü.;)
 
- Yönetici düzenlemesi: :

AdrenaLiN_

Forum Ustası
olabilir ama şöyle bir şeyde var organları için kaçırılanların özellikle seçildiğini sanmam dünya çapında organ piyasasının büyük yeri var ufak çaplı düşünülmezse bütün organların alıcıları çıkacaktır.
 

Semyaza

Forum Kalfası
Hastaneye gitmememe birkez daha sevindim :)

Konu hakkında bana kalırsa organ mafyası olayı bu kadar büyütmüş olamaz yani en azından bu durum organ mafyası için hayal ürünüdür.

Yalnız ülkeler devletler arası genetik fişleme için böyle bir sistem kurulması daha olası.

Zamanında israilin belli genlere sahip kişileri zehirleyen böcekler üretip müslüman ülkelere attığı konusu çok gündemdeydi :)

 

enstantane

Forum Kalfası
genelde dünya ile ilgili olanlardan bahsetmem yazmamda; ama aleni bir durum kimse bu haberlerede dikkat etmez zaten, burada örnekler olsun diye bir dünyadan birde türkiyede bir haber koyucam
ha bu arada bahettiğim meclis toplantısı bu değil bu biraz daha sonra yaşandı, kaçınızın haberi vardı bu aleni toplantıdan, diğeri zaten gizliydi.

"Bu maddelerle hücrelerimize kadar hatta DNA'larımıza kadar fişleneceğiz. Bu fiş kaydının yeniden üstelik daha ağır olarak getirilmesidir"
TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşülmeye başlanan Ceza Muhakemeleri Usulu Kanunu (CMUK) ile yeni bir "fişleme" yöntemi getirildi. Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in, "terörle mücadele" gerekçesiyle savunduğu fişleme CHP'lilerin tepkisine neden oldu.

Tasarının 75. 76. 77. 78. ve 79 maddelerinde, bir suça ilişkin delil elde etmek amacıyla mağdurun veya sanığın vücudu üzerinde muayene yapılabilmesi için vücudundan kan, saç, tükürük, tırnak, cinsel salgı gibi örnekler alınması düzenlenmiş. Davalarda kanıt olarak kullanılması amacıyla toplanan bu "DNA tespit verileri"nin "depolanabileceği" ve dosyalanarak saklanacağı da tasarının 80. ve 81. maddelerinde hüküm altına alınıyor. Bu veriler, 2 ve üzerindeki ceza gerektiren suçlamaların soruşturma ve kovuşturmalarında kullanılacak.

Daha önce polis tarafından yapılan "fişleme işi" yeni CMUK ile daha kapsamlı bir şekilde Adalet Bakanlığı'na devredilmiş olacak.

Düzenlemeye tepki gösteren komisyonun CHP'li üyesi Orhan Eraslan, "Bu maddelerle hücrelerimize kadar hatta DNA'larımıza kadar fişleneceğiz. Bu fiş kaydının yeniden üstelik daha ağır olarak getirilmesidir" dedi.

Tasarının görüşmelerinde danışmanlık yapan Doç. Dr. Adem Sözüer de Eraslan'ın kaygılarını paylaşan bir açıklama yaptı. Sözüer, benzer uygulamaların Avrupa'da da olduğunu ancak bu ülkelerde DNA Bankası Yasası bulunduğunu hatırlattı. "Yasal düzenleme yapılmazsa uygulama kötüye kullanılır" dedi.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek ise terörle mücadeleyi bahane ederek düzenlemeyi savundu.
Fehmi ÖZTEKİN - Ankara

--------------------------------------------------------------------

buda diğeri


İngiltere genetik fişleme yapıyor

Londra (24.11.2009)- İngiltere'de bağımsız bir DNA izleme komisyonu İngiliz polisinin DNA fişlemesi için bilgi almak üzere insanları gözAltına aldığını açıkladı.

İngiltere'de İnsan Genetiği Komisyonu(HGC), polisin İngiltere'deki muğlak yasal düzenlemelere dayanarak insanları gözaltına aldığını ve tartışmalı DNA şifre veri tabanına kaydettiğini açıkladı. Komisyonu, ayrıca DNA veri tabanının suçluları yakalamak için kullanıldığına dair de çok az kanıta rastladıklarını açıkladı. Veri tabanı üzerine yaptıkları 2 yıllık çalışmaları bu gün raporlaştıran HGC, polisin göz altına alınanları DNA veri tabanına eklemesinin, herkesi potansiyel suçlu olarak kaydetmek anlamına geleceğini belirtti.

İsmini vermek istemeyen emekli bir polis şefi de bu uygulamanın İngiltere emniyeti için olağan bir uygulamaya dönüştüğünü söyleyerek raporu doğruladı.

HGC, ülke genelinde 5 milyon kişinin DNA bilgisinin polisin elinde olduğunu vurguladı ve bu konunun bir an önce tartışmaya açılması için çağrı yaptı. DNA veri tabanlarının olumsuz bir etki bırakcağını belirten HGC, polisin özellikle 18-35 yaş arası genç, siyahi insanları kodladığını belirtti. HGC yetkilisi Jonathan Montgomery, "Montgomery "DNA örnekleri almak bir rutin haline geldi. Suçlu olmasalar bile bir çok insanın DNA'sı polisin elinde olacak ve bazı insanlar DNA öreneklerinde dolayı suçlu sayılabilecek. İnsanların kişisel yaşamları ve suçluları ayırmak arasında bir denge tutturmalıyız" dedi .

Türkiye'de de DNA fişlemesi dayatılıyor

Türkiye de DNA şifreleme yöntemini kullanıyor. 8 Eylül 2006 yılında sosyalist gazeteci ve devrimcilerin tutuklandığı operasyonlarda polis DNA bilgisi alabilmek için tutuklulardan zorla kan ve saç örnekleri almayı denemişti fakat devrimcilerin itirazları üzerine bu uygulamayı geri çekmek zorunda kalmışlardı.

Geçtiğimiz günlerde de Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı Robert Mueller, Ankara'ya gelmiş, başbakan Erdoğan'dan "Biyolojik fişleme" için işbirliği teklif etmişti.

-----------------------

bir çok büyük hastene evsizlere ücretsiz check up yapmakta, üniversite öğrencilerinede benzer hizmet sunanlar var vs vs. sizce niye ki.

bu arada yazdıklarımın hepsi hayal ürünüdür. yukarıdaki alıntılar için bir şey diyemem onlar haber.

bir arkadaş sormuş, yukarıda bahsettiğim teşkilat zaten uluslar arası bir yapı, diğer konularımdada bahsetmiştim zaten; ama ben mevzu yurt dışı oldumu yazmıyorum oralardaki yapılanmaları.
 
- Yönetici düzenlemesi: :