PARDUS 10 kurulumu | Wardom.Org

PARDUS 10 kurulumu

rand898

Forum Ustası
NOT1: Yazılar üstündeki resim içindir, altındaki değil!
NOT2: Belge 22.08.07 tarihinde resimleri olmadığı için düzenlenmiştir.
NOT3: Belgenin tamamı bu adresten alınmıştır.
Kurulum Öncesi CD Hazırlığı
Nero® 7 ve sonrası sürümlerde NeroSmart'ın YEDEKLEME başlığı altında "Kalıbı Diske Yazdır" seçeneğini görebilirsiniz.

Bu seçeneğe tıklandığında açılacak pencereden ISO dosyasını göstermek gerekiyor.

CD'lerin fiyatlarıyla birlikte malesef kaliteleri de gittikçe azaldığı için bu işlem sırasında biraz dikkatli olmakta yarar var.Kullanıcıların CD'yi 16X'dan daha hızlı yazdırmamasını ve "Bir-Kerede-Kayıt / Disk At Once" seçeneğinin kullanması önerilir.


Kuruluma Başlama
Pardus önyükleyicisi ile kurulum için donanımınıza en uygun seçeneği seçebilir, hafıza testi yapabilir ya da sabit diskinizde bulunan bir yükleyiciyi çağırabilirsiniz.
Bu ekranı görüyorsanız demektir ki, YALI çalışmaya başladı, kısa süre sonra kurulum konusunda tercihlerinizi sormaya başlayacak...
Pardus'u kullanmak için Genel Kamu Lisansı'nı onaylamalısınız. Lisans metnini bu pencerede okuyabilirsiniz.
Kurulum Ayarları ve Seçenekler
Bu aşamada CD'den sisteminize yüklenecek olan dosyaların bütünlüğünü, yani CD'nin doğru basılıp basılmadığını kontrol edebilirsiniz.
Bu adımda bilgisayarınızın klavye haritasını seçip anında deneyerek doğru çalışıp çalışmadığını da kontrol edebilirsiniz...
Disk bölümlendirme aracını nasıl kullanacağınıza karar vereceğiniz aşamaya vardınız. Veri kaybetmemek için açıklamayı çok dikkatli okuyun!
Diskinizi kendiniz bölümlendirmeyi tercih ederseniz, YALI sizi, disklerinizi listeleyen bu ekrana getirecektir.
En az bir disk bölümünü Pardus sistem dosyalarına ayırmanız gerekir. Kullanıcı dosyaları için ayrı bölüm ayırırsanız yedeklemesi kolay olabilir.
Diskinizin biçimlendirilmesi (format) büyüklüğüne ve bilgisayarınızın hızına bağlı olarak bir kaç dakika sürebilir, işlemi disk ışığından takip edebilirsiniz.


 
- Yönetici düzenlemesi: :

denizci25

Elit Üye
helal sana güzel anlatmışsın da kota meselesi aslında merakda etmiyor değilim nasıl olmuş diye....
 

rand898

Forum UstasıKurulum Aşaması
Sisteminize Pardus'u kurmaya fiilen başladınız. Paketlerin kopyalanması on dakika ya da disk ve işlemci hızlarınıza bağlı olarak biraz daha uzun sürebilir.
Paketler kopyalandıktan sonra sisteminize uygun şekilde yapılandırılırlar. Bu işlem de bir kaç dakika sürecektir...
Son Ayarlar
Artık Pardus sisteminize kuruldu. Şimdi kullanmaya başlamak için son bir kaç soruya yanıt vermelisiniz. Yetkili kullanıcınızın parolası ne olmalı?
Şimdi de bilgisayarı düzenli kullanacak bir kullanıcı tanımlamalısınız. Root kullanıcısı ile gündelik işlerin yapılması güvenlik açısından doğru değildir.
Bu aşamada sistem yükleyicisini nereye yüklemeniz gerektiğine karar vermelisiniz. Bir fikriniz yoksa MBR en doğru tercihtir.
Kurulumu başarıyla tamamladınız. CD'yi çıkarıp bilgisayarınızı baştan başlatabilirsiniz...
İlk Açılış ve Masaüstü Ayarları
Bilgisayarınızı baştan açtığınızda bu sistem yükleyici ekranı ile karşılaşacak ve başka işletim sistemleri kuruluysa hangisinden açacağınıza karar verebileceksiniz.
Pardus'u açtığınızda parola ekranıyla karşılacaksınız. Burada kurulum sırasında hesap açtığınız kullanıcı ile sisteme giriş yapabilirsiniz.
Grafik arayüz sizin için hazırlanır ve ayarlarınız yüklenir. Her kullanıcının ayarları birbirinden farklı olduğu için kişisel bilgi geçmişiniz tamamen size özel kalır.
Kaptan Masaüstü burada sizi bekler... Pardus 2007'nin yeni önerileriyle tanışmak için bu iyi bir fırsattır yine de isterseniz İptal ile vazgeçebilirsiniz.
Fare ayarları, hem fareyi hangi elle kullanacağınızı hem de fare davranışlarını nasıl tercih ettiğinizi sisteme öğretir.
Stil ayarı masaüstünüzün görünüm ve davranışlarını düzenler, seçmeden önce Stili Dene tuşuyla bir test sürüşü yapabilirsiniz. Kickoff'u denemeden geçmeyin deriz.
Masaüstünüz için hazırladığımı duvar kağıtlarından birini seçebilir ya da kendi duvar kağıtlarınızı yüklemek üzere bu adımı atlayabilirsiniz...
İnternet bağlantınızı yapılandırmak isterseniz burada istediğiniz tüm bağlantı şekilleriniz için birer profil hazırlayabilir ve bunları değiştirerek kullanabilirsiniz
Profillere ayrı bağlantı özellikleri, ağ geçitleri ve isim sunucu bilgileri kaydederek tamamen özelleştirebilirsiniz...
Bağlantı profilleri özellikle dizüstü bilgisayarlarda sıkça kullanılan bağlantı modellerini bir tıkla değiştirmek için pratik bir çözüm sunar.
Güncellemeleri size duyurup, onları sisteminize dahil etmenizi kolayca sağlayacak paket yöneticisinin çalışma şekline bu aşamada karar verebilirsiniz.
...artık Pardus kullanmaya hazırsınız. Yine de hala Tasma (Pardus Yapılandırma Merkezi)'ya bir göz atabilirsiniz.
Pardus Yapılandırma Merkezi'nde, program güncelleme, güvenlik duvarı, kullanıcı yönetimi, yazıcı ekleme gibi tüm işlemleri yapabilirsiniz.
Tüm ayarlar tamamlandı... Pardus'a hoş geldiniz...
 
- Yönetici düzenlemesi: :

Pcopat

Daimi Üye
link şuan çalışmıyor kardeş. Belki sunucuda bi sürellik kesilme vardır ya da link ölmüştir. bakarsan sevinirim
 

Pcopat

Daimi Üye
vallaha indiriyom ahan. 10.45/692.23 MB ı inmiş olsana ayın 23.de 1 gb lık kota harcamış olmak dokanıyor bana. :) bari 1gb + 692.23 olsun ki arkadaşlarıma rezil olmuyum. bu arada pardus u kurcam ya xp silinmeden yapamazmıyım? + kurunca msn açmam lazım pardusun msn yazılımını nerden bulabilirim.
 

rand898

Forum Ustası
pardusun msn yazılımı kopete kendinde yüklü olarak gelir ancak amsn kurulumunu anlattım forumda (imzamdaki pardus lai ilgili paylaşımlarından amsn pardus tıklayarak ulaşabilirsin) ayrıca xp yi silip pardusu yükleyebilirsin ancak xp yi gerti yüklemek çok zor olur mesela ben yükleyemedim iyiki de yüklememişim pardus bayaa güzel bi uğraş :D amsn çok güzel bi program değil, diyorsan ki bence öyle ben mercury kullanıyorum mesela mercury kurulumunu bugün anlatıcam :D hayırlı olsun

:D
 

Pcopat

Daimi Üye
şuan 495/692 mb da. xp yi neden kurmam zor olsun ya anlamadım. xp cd sini takarım pc açılırken format atarım işte pardus da silinmez mi o şekilde?
 

Pcopat

Daimi Üye
arkadaşlar şuan yukarıdaki linkden pardusu indirdim. ancak iso dosyası kafamı karıştırdı. rar lı dosyayı açtım karşıma dosyalar çıktı ama resimde anlatılan tek bir iso dosyası yoktu yardım ederseniz sevinirim (saat 4 den akşam 10 a kadar bunu download ettim boşa çıkmasın :)
 

rand898

Forum Ustası
iso dosyası bi tane gelir ona iç dokuna arşive çıkar falan deme hiç dokunma nerodan kalıbı yazdır deyip yazdır..

walla ben uğraştım ancak xp yükleyemedim pardustan sonra ama böyle iyi..
 

Pcopat

Daimi Üye
dediğini yaptım arkadaşım. pardusu cd ye yazdım. kur dedim. xp den de vageçtim bütün hardiski kullan dedim. yüklemeye başladı. yükleme %2 ye geldi ve bozuk pardus cd si ya da cd-rom hatası diye uyarı verdi. iki üç kere denedim aynı hatayı werdi. xp ile başlatmayı denedim açılmadı tabi. hemen xp cd sini taktım formatı attım. tekrar deneyeceğim başka bir cd ye mi yazdırayım tekrar yoksa sorun başka bi nedenle falan mı ?
 

Pcopat

Daimi Üye
yarın tekrar bi deneme yapacağım. hem xp hemde pardusu kurmayı deneyeceğim. bugun format atarken 40 gb lık hdd mi 15- 15- 8- gb olarak 3 e böldüm (2gb boş bıraktım) inşallah kurmayı beceririm. Her denemede xp yi tekrar kurmak çok sıkıcı bişi. theky yardımın için saol yarın tekrar gelicem :) + karmaladım seni
 

rand898

Forum Ustası
Pcopat demiş ki:
yarın tekrar bi deneme yapacağım. hem xp hemde pardusu kurmayı deneyeceğim. bugun format atarken 40 gb lık hdd mi 15- 15- 8- gb olarak 3 e böldüm (2gb boş bıraktım) inşallah kurmayı beceririm. Her denemede xp yi tekrar kurmak çok sıkıcı bişi. theky yardımın için saol yarın tekrar gelicem :) + karmaladım seni

önemli değil yardım görevimiz karma için teşekkürler, emeğe saygılı olduğun için ayrıca teşekkürler, iyigeceler :D
 
Üst