Piyasa çok durgun Ticaretle uğraşan var mı? | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Piyasa çok durgun Ticaretle uğraşan var mı?

Alpi

Forum Kalfası
Yaklaşık 6-7 yıldır ticaretle uğraşıyorum (ucuzluk pazarı) bu zaman zarfında bu son 2 aydır olduğu kadar durgunluk görmemiştim. İşlerimiz 3 de 1 hatta bazen 4 de 1 oranında düşmüş durumda. Çevredeki market bakkallarda da aynı durum. Acaba bu bölgede(Avcılarda) mi sıkıntı var yoksa genelde öyle mi diye merak ettim.

İçimizde ticaretle uğraşan varsa bu durgunluğun sebebi ne ola ki? diye sormak isterdim.

fearof

Forum Ustası
Genel anlamda bu sıkıntı var.Hükümet her ne kadar yok ,mok desede doların 2.50 TL lere çıkması hayra alamet değil.Bu arada yeni yıl ,yeni vergi oranları geçen seneye oranla daha ağır geçen bir kış vs. de buna katkı yapan yan unsurlar

Bilişim sektöründeyim, 16 çalışanım var 8 teknik personele iş yetiştirmek için 6 satış personelim var ve destek olarak adwords reklamı sürekli açık. Bu strateji ile 3 senedir işler yolunda Allaha şükür

tcrt34

Forum Kalfası
Piyasalar zincirleme domino etkisi gibi birbirini etkiliyor dolar aldı başını gidiyor elektronik sektörde olumsuz etkileri cereyan ediyor üreten toplum olmamız gerekir tüketen değil

Alpi

Forum Kalfası
Genel anlamda bu sıkıntı var.Hükümet her ne kadar yok ,mok desede doların 2.50 TL lere çıkması hayra alamet değil.Bu arada yeni yıl ,yeni vergi oranları geçen seneye oranla daha ağır geçen bir kış vs. de buna katkı yapan yan unsurlar
Doların 2,50 tl olması durgunluğa sebep olabilir ama bu kadar mı olur? 3de 1 düştü diyorum işlerimiz. Her şey bir tarafa hadi ben kap kacak, hediyelik gibi şeyler satıyorum. Marketlerin işlerinin düşmesine ne demeli topluca rejime mi girdi insanlar? Ben ısınmak için kullanılan doğal gaz ve elektrik faturalarının da etkisi olduğunu düşünüyorum ama daha önceden bu yarı yarıya etkiliyordu. Kira günü geliyor bakalım ne yapacağız.:(

Tekstil sizlere ömür...
Tekstil yıllardır batak durumda bundan 10-15 sene önce de pantolon gömlek 20 liraydı şimdi de aynı. Ayakkabı sektörü de bitmiş durumda ruhuna fatiha denecek haldeler. Allah yardımcıları olsun.

Bilişim sektöründeyim, 16 çalışanım var 8 teknik personele iş yetiştirmek için 6 satış personelim var ve destek olarak adwords reklamı sürekli açık. Bu strateji ile 3 senedir işler yolunda Allaha şükür
Allah dahada iyi etsin işlerinizi.

Gila

Moruk Moderator
Site Yetkilisi
Amerika, petrol kuyularını açıyor, kalitesine ve miktarına bakıp işaretleyip kapatıyor.

Kendisi, daha çok dış kaynaklı petrolleri kullanıyor.

Gerekçe: 50 Yıl sonra petrol bittiğinde dünyaya hükmedecek ;)

..................

Rusya, Ukraine'daki ayrılıkçı ve Rus işbirlikçisi grupları destekleyerek iç karışıklığa yol açtı..

Amerika, Rusya'ya ( ÇEK ELİNİ ORADAN ) dedi, Rusya'nın çükünde bile olmadı.

Bunun üzerine Amerika ( BEN SENİN ANANI BELLERİM ) diyip harekete geçti.

Rezervlerini açıp dünyaya bol petrol satmaya başladı.

Petrol fiyatlarındaki düşüşün sebebi de budur.

Petrol bollaşınca fiyatlar düştü.

Fiyatlar düşünce Rusya'nın tek gelir kaynağı büyük darbe yedi.

Gasprom'un karları % 40 lara düştü.

Bu, devalüasyonu ve enflasyonu tetikledi.

................

Bizde olduğu gibi enflasyon yükselince aynı oranda çalışanların maaşlarına da enflasyon oranında zam getirilmeyip maaşlar yarı yarıya düşürüldü.

Bu, devlette % 97 lerde olan enflasyonun tüketcinin cebine % 200 olarak yansıdı.

Dolayısıyla; Doğru dürüst bir ticari politikası olmayıp Rus ve Ukraine'lılara bel bağlayan Türkiye gibi ülkelerin ekonomileri de dumura uğradı..

...............

Bu ülkede her sene yaz ve kış aylarında Ruslara yönelik bir fuar var.

DOSSODOSSI..

Yazın Antalya'da, kışın Uludağ'da düzenlenen bu fuarlara Rusya'dan kalkıp gelen müşterilerin uçak, konaklama masrafları bizim tekstilcilerce karşılanıyor.

Beleş yiyip içip yatıp gidiyorlar.

Bu sene DOSSODOSSI fuarına bir tek Rus gelmedi..

Bu söylediklerimin ne derece doğru olduğunu yaz geldiğinde Antalya'daki otel fiyat ve promosyonlarıyla göreceksiniz...

Hal böyle olunca tekstilde hedef mecburen iç piyasa olmak zorunda.

İç piyasanın da hali ortada..

Dolayısıyla, Rus ve Ukraine ağırlıklı politikaları olmayan branşlarda pek bir değişiklik olmamakla birlikte, bu ülkelerden gelecek paralara gözünü diken sektörler geberik vaziyette..

Peki.. Rus'a değil de iç piyasaya hizmet vermeyi amaçlayan tekstilcilerin hali neden kötü?

Çünkü satılamayan mallarda ciddi bir indirim söz konusu oldu.

Tekstil kumaş piyasasında artık 15 cent karlar ile kumaş satılıyor.

...................

Bugün bu hallerde olmamızın bir numaralı sebebi mecburiyetten akp iktidarıdır.

Başka bir iktidar olsaydı, onu suçlardım.

Çünkü Özal'dan bu yana hiç bir sektörde ciddi bir dış ticaret politikası üretilmedi.

Saldım çayıra mevlam kayıra yöndemi benimsendi.

Çayır bitti

Mevla da kayıra kayıra bıkmıştır zaar :cool:

B

By ToNiK

Misafir Üye
Tek sorun dolarin yukselmesi. Gerisi hikaye. Dolar yukseldigi icin yurtdisi pazari bitmis durumda. Ithalat ve ihracatcilar bu fiyata mal almak istemiyor kurtarmiyor isi.

Benim calistigim teknik serviste yurtdisina is yapiyoruz sadece. AdWords calisiyoruz ve Turkiye'deki tek Pc/Modding bizde. Pc/Modding Turkiye'de yaygin olmadigi icin yurtdisi pazari hep acik, dolarin yukselmesi isimize yariyor. Sadece yurtdisina calisan kazaniyor.

- Yönetici düzenlemesi: :

mfatih1905

Cool Üye
Bence insanlar artık teknolojiye gereğinden fazla para harcayıp diğer şeyleri kısmaya başladılar parası olan olmayan asgari ücretli yada patron olsun herkesin elinde aynı telefonlar,tabletler yada diğer teknolojik aletler ;)

İşler o kadar da kötü değil ancak kötüye doğru gittiği kesin

ykn67

Forum Kalfası
Antalyada yaşıyorum. 1-2 aydır piyasada bir daralma var fakat bu sene gila dedemin dediği gibi ruslar ve ukrayna gelmeyecek fakat geçen sene patlama yapan iran müşterileri piyasaya girecek.Nisan başına kadar batan yerler batacak. Nisandan sonra bollaşmaya başlayacak tabi bu bollaşma belirli düzeydede olabilir patlama da yapabilir onu bekleyip göreceğiz