Popüler Linux - Unix Dağıtımları | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Popüler Linux - Unix Dağıtımları

orko

Daimi Üye
Linux Dağıtımları
Pardus
Milli İşletim Sistemimiz Tübitak tarafından Geliştirilmekte ve Bizlerin Desteğiyle Daha da İleri Gitmekte.

Resmi Web Sayfası : Pardus TÜBİTAK/UEKAE
Resmi İndirme Sayfası : ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/pardus/kurulan/

Linux Mint

Resmi Web Sayfası : Linux Mint
Resmi İndirme Sayfası : Download Linux Mint!
Açıklama : DistroWatch da en popüler 2. dağılım olmasının şerefine :D

Debian

Resmi Web Sayfası : Debian -- The Universal Operating System
Resmi İndirme Sayfası : Downloading Debian CD/DVD images via HTTP/FTP

Fedora

Resmi Web Sayfası : Fedora Project
Resmi İndirme Sayfası : Fedora Project

Gentoo

Resmi Web Sayfası : Gentoo Linux -- Gentoo Linux News
Resmi İndirme Sayfası : Gentoo Linux -- Where to Get Gentoo Linux

Knopix

Resmi Web Sayfası : Knopper.Net Consulting
Resmi İndirme Sayfası : KNOPPIX - Mirrors

Mandriva

Resmi Web Sayfası : Mandriva
Resmi İndirme Sayfası : Mandriva Linux Downloads

RedHat

Resmi Web Sayfası : redhat.com | The World's Open Source Leader
Resmi İndirme Sayfası : > Red Hat > Red Hat Linux 9 (Shrike) - LQ ISO

SlackWare

Resmi Web Sayfası : The Slackware Linux Project
Resmi İndirme Sayfası : The Slackware Linux Project: Get Slack

OpenSUSE

Resmi Web Sayfası : Linux OS | SUSE Linux Enterprise
Resmi İndirme Sayfası : Software.openSUSE.org

Ubuntu

Resmi Web Sayfası : Ubuntu Home Page | Ubuntu
Resmi İndirme Sayfası : Download Ubuntu | Ubuntu

Back│Track

Resmi Web Sayfası : BackTrack Linux
Resmi İndirme Sayfası : BackTrack Linux Downloads | BackTrack Linux - Penetration Testing Distribution
Linux ün bu sürümünde bir hacker in ihtiyaç duyduğu tüm araçlar mevcut. cd, usb stick den çalışan sürümleri mevcuttur yani bilgisayarınıza kurmanıza gerek yok ve dünyada bazı ülkelerde yasaklanmış durumda...

The Puppy Linux

Resmi Web Sayfası : Welcome to puppylinux.org !
İndirme Sayfası : Puppy Linux Community - Home
Puppy Linux, küçük boyutlu, taşınabilir bir işletim sistemidir. Arayüzü Pardus ile oldukça benzer olan Puppy Linux, CD/taşınabilir diskten açılıyor ama yaptığınız ayarları da saklıyor. Ek olarak sabit disk formatlamayı gerektirmeyen bu Linux sürümü oldukça hızı, otomatize edilmiş olması, komut konsolu kullanım gereknimini minimumda tutması dolayısıyla hem özel veri güvenliği hem de veri kurtarma gibi işlemler için ideal.
Not: İndirdiğiniz imaj dosyasını CD'ye yazarak veya taşınabilir disk üzerinden kullanabilrisiniz.

Unix Türevleri
UNIX bir mimaridir, fakat aynı zamanda UNIX® adında işletim sistemi var...

Open Solaris

Resmi Web Sayfası :opensolaris.org (Main.WebHome) - XWiki
Resmi İndirme Sayfası : Downloads (Main.downloads) - XWiki

Nexenta

Resmi Web Sayfası : The Nexenta Project - Nexenta Project Wiki
Resmi İndirme Sayfası : Download Nexenta - Nexenta Project Wiki
Açıklama : Nexenta OS Ubuntu dağıtımını temel alır. Projenin asıl amacı Ubuntu Linux dağıtımının Solaris çekirdeğine sahip bir sürümünün çıkartılmasına yönelikti. Bu amaç ile çıkılan yol başarılı oldu ve ortaya Nexenta OS çıktı.

Belenix

Resmi Web Sayfası : BeleniX | BeleniX
Resmi İndirme Sayfası : Download | BeleniX

FreeBSD

Resmi Web Sayfası : FreeBSD: Home
Resmi İndirme Sayfası : FreeBSD: Downloads

FreeBSD Nedir?
FreeBSD x86 Uyumlu, DEC Alpha, IA-64, PC-98 ve UltraSPARC® mimarileri için ileri seviye bir işletim sistemidir. Berkeleydeki Kaliforniya Üniversitesinde geliştirilmiş UNIX® türevi olan BSD 'yi temel almıştır. FreeBSD birçok kişi tarafından geliştirilmekte ve devam ettirilmektedir. Ayrıca başka mimariler için geliştirim değişik aşamalardadır.

En Büyük Özellikleri
FreeBSD ileri seviyede ağ, performans, güvenlik ve uyumluluk özelliklerisunar. Bu özellikler ticari olan bazı işletim sistemlerinde bile bulunmamaktadır.

Güçlü İnternet Çözümleri
FreeBSD ideal bir İnternet ya da İntranet sunucusu olabilir. Ağır ağ yüklerinde sağlam ağ hizmetleri verecek yapıdadır ve aynı anda çalışan binlerce işleme cevap vermek için sistem hafızasını verimli bir şeklilde kullanır. FreeBSD ile çalışan uygulama ve servisler için galeri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Binlerce Uygulamayı Çalıştırabilirsiniz
FreeBSD kalitesi günümüzde kullanılan düşük maliyetli PC donanımları ile birleşince mevcut ticari UNIX® masaüstü sistemlere çok ekonomik bir alternatif olmaktadır. FreeBSD masaüstü ve sunucu uygulamaları için hazır durumdadır.

DesktopBSD

Resmi Web Sayfası : DesktopBSD: Home
Resmi İndirme Sayfası : DesktopBSD: Downloads

Bilmeyenlere tüm bu işletim sistemleri microsoftun ürünleri gibi paralı değil bedava kullanılabiliyor ve geliştiriliyor. Linux&Unix in ülkemizde gelişebilmesi ve yaygınlaşabilmesi için elimizden geleni yapmalıyız....

Daha fazla linux sürümleri için : DistroWatch.com: Put the fun back into computing. Use Linux, BSD.

Kaynak

- Yönetici düzenlemesi: :

Volatile.

Daimi Üye
UNIX bir mimaridir, fakat aynı zamanda UNIX® adında işletim sistemi var...
Buna bağlı olaraktan, direk UNIX dağıtımı diye birşey yoktur. UNIX "Türevleri" vardır. (GNU/Linux, BSD, Solaris bunların hepsi "UNIX türevidir", bunların kendi altında dağıtımları vardır.)

Bunları düzeltirseniz daha iyi olur.
Teşşekürler :)

orko

Daimi Üye
Sağol bilgiledirme için, bilgi paylaştıkça çoğalır. İçerikte düzeltme yapıldı; yalnız başlığı düzeltemiyorum :)

- Yönetici düzenlemesi: :