Resimli Googledan 100 MBlık Ücretsiz Site [ reklamsız ]

tixla
Daimi Üye
ARKADAŞLAR ARAŞTIRDIM VERİLDİMİ BİLMİYORUM VERİLMEDİYSE KARMAMI İSTERİM,BULAMADIM BEN YİNEDE BİLGİNİZE...
Google'dan 100 MB'lık Ücretsiz Site

E-postalara can veren Google, en sonunda web sitelerimize de hayat verdi. Gmail hesabı olan herkes, 100 MB'lık, reklamsız ve kolayca hazırlanabilecek (hem de birkaç dakika içerisinde) web sayfası imkanı sunuyor. Dosya sıkıntısı yok, bandwith (bant genişliği) sıkıntısı yok. Bu yazıda, Google'ın sunduğu bu hizmetten faydalanmanız için gerekli olan bütün bilgileri paylaşacağız. Bütün ayrıntıları ile Google Pages.

Başlamadan önce test için başvuruda bulunmaslısınız bunun için http://pages.google.com adresine girin. Daha sonra Gmail hesabınızın kullanıcı adını ve parolasını yazın ve giriş yapın açılan pencerede sizden mail adresini kayıt etmenizi iseyecek mail adresiniz kayıt etin en kısa sürede test için mail gelecek....

Sayfamızı oluşturalım
Sayfanızı oluşturmak için öncelikle http://pages.google.com adresine girin. Daha sonra Gmail hesabınızın kullanıcı adını ve parolasını yazın ve giriş yapın. Sizi, web sayfanızın yönetim paneli karşılayacaktır. Bu sayfalar, İngilizce'dir.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi ana sayfanız ve sayfa oluşturma butonunun yanı sıra sayfaları silme, kopyalama, yayına sokmak ya da yayından kaldırmak gibi işlemleri yapabildiğiniz bir de komut paneli bulunuyor.

Ana sayfanızı düzenlemekle işlere başlayabilirsiniz. Böylece, sayfalarımızı nasıl düzenleyeceğimizi de görmüş olacağız.

"kullaniciadiniz'sHome Page" bağlantısına tıkladığınızda "Page Editor" başlıklı olan sayfa düzenleme bölümüne geleceksiniz. Tasarım üzerinde nasıl değişiklik yapacağınıza geçmeden önce dilerseniz ana tasarımı, yani şablon ya da template olarak adlandırılan yapıyı nasıl değiştireceğimize bakalım.


Laf aramızda, bu yazıyı size hazırlarken "Yaw ben bu yazıyı zamanında yazmış mıydım neydim?" diye sorular geçiyor aklımızdan. Blog hazırlamaya çok benziyor. Eğer daha önce Blog site kurduysanız bu işlem, sizin için çocuk oyuncağı.

"Change Look" bağlantısına tıkladığınızda karşınıza onlarca değişik tasarım çıkacaktır. Bunlardan sizin keyfinize uygun olanını seçin. Seçmek istediğiniz tasarımı görmek için "Preview" bağlantısına tıklayabilirsiniz. Seçmek için ise "Select" bağlantısına tıklamalısınız. Biz, siyah olan tasarımı pek bir beğendik üzerinize afiyet

Sayfa içeriğini düzenlemek
Sayfada size yol göstermesi için hazır yazılar bulunuyor. Bu yazıları değiştirmek için üzerine tıklamanız yetiyor. O anda yazmakta olduğunuz yazının, fontu, rengi, hizası gibi kriterleri değiştirebilirsiniz. Bunun için sol taraftaki butonları kullanmanız gerekiyor.

Düzenlediğiniz bir yazının şekli konusunda da hazır biçimler bulunuyor. Bunlar; Heading, Subheading, Minor Heading, Normal olarak adlandırılıyor. Şimdi bu seçenekleri size "Şöyle olursa böyle olur" diye anlatmak yerine yerine denemenizi tavsiye ediyoruz.

Bizim denemelerimizde, başlık stilinde olması gereken bir tarz için alt başlık stilini kullandığımızda daha bir hoşnut kaldık. O nedenle seçim sizin. Tekrar söyleyelim; üzerinde çalıştığınız yazının stilini sol taraftaki "Aa" ikonlu butonlardan değiştirebilirsiniz.

Sayfaya resim ekleme
Sayfa düzenleme bölümünde iken sol tarafta "Image" butonunu göreceksiniz. Bu butona tıkladığınızda resim yüklemek için kullanışlı bir arayüz gelecektir. Tıpkı e-posta hesabınıza resim eklermiş gibi burada da aynı adımları uygulayacaksınız. "Göz at" butonuna tıklayarak yüklemek istediğiniz resmi seçeceksiniz ve daha sonra da "Upload" butonuna tıklayacaksınız.

Yüklediğiniz resimler hemen listelenecek ve bu sefer de yüklediğiniz resimlerden seçme işlemi başlayacaktır.bunun için resmin üzerine tıkladıktan sonra "Add Image" butonuna tıklayın. Seçtiğiniz resim, sayfanıza otomatik olarak eklenecektir.

Resmin boyutunu değiştirmek için imleci resim üzerinde bekletmeniz yeterli. Gelen seçeneklerle resmin boyutunu değiştirebilirsiniz.

Sayfanıza link eklemek
Oldukça basit bir uygulama. Bunun için yine sayfanın sol tarafında bulunan "Link" butonuna tıklayın. Gelen penceredeki seçenekleri biraz daha yakından tanımak gerekirse;

Your pages: Google Pages'te bulunan diğer sayfalara link vermenizi sağlar.
Your files: Daha önce yüklediğiniz dosyalara link vermenizi sağlar.
Web adress: Başka bir url'ye link verebilirsiniz.
E-mail adress: E-posta adresine link verirsiniz.

Diğer butonlar
Yazdığınız yazıyı kalın yapmak için "b" butonuna, italik yapmak için "i" butonuna tıklayabilirsiniz. Bu bölümü daha fazla açıklama gereği duymuyoruz. Kelime işlemci yazılımlarda olan standartlar burada da bulunuyor.

Siteye dosya yüklemek
Google'ın sayfa hizmetinin belki de bizim için en önemli özelliği dosya yükleyebiliyor olmamız. Böylece sınırsız Google sunucularından dilediğimiz gibi faydalanabileceğiz. Direkt linklerle, Rapidshare gibi emektar dosya sunucularımızın reklamlarından ve zaman kayıplarından da kurtulmuş olacağız.

Siteye dosya eklemek için "Manager", yani ilk sayfaya gelin. Sağ tarafta "Upload stuff" bölümünü göreceksiniz. Burada bulunan "upload" bağlantısına tıkladıktan sonra gelen "Göz at" butonuna tıklayarak yüklemek istediğiniz dosyayı seçiyorsunuz. Dosyayı seçer seçmez yükleme işlemi başlıyor. Yüklediğiniz dosyaya nasıl link vereceğinizi yukarıda anlatmıştık

Yeni sayfalar oluşturmak
Şu ana kadar anlattıklarımız, ana sayfayı düzenlemekle ilgiliydi. Diğer sayfalarda da düzenleme işlemi aynıdır. Sitenize yeni sayfalar eklemek istiyorsanız o zaman "Page Manager" bölümünde bulunan "Create a new page..." bağlantısına tıklamalısınız. Tıklama işleminden hemen sonra sayfanın başlığını girmeniz istenecektir. Başlık girdikten sonra hemen altta bulunan "Create and edit" butonuna tıklamanız yeterli.

Artıları
Google Pages, şimdilik yeni kullanıcılara kapalı. Herkes tarafından kullanılabilir olduğunda ise gerçekten de yankı uyandıracağa benziyor. Zira 100 MB, site için gerçekten de iyi bir rakam. Reklam olmaması, bandwith sınırı olmaması da diğer avantajlardan.

Eksileri
Eksileri de yok değil. ASP ve PHP gibi destek verebilen, FTP'den dosya transfer imkanı sunan bir servis de olsaymış dadından yenmezmiş(alıntı)
 
Cy@nide
Daimi Üye
ya arkadaşlar;yüklediğimiz resim yada ikon altına link verebiliyormuyuz.
denedim beceremedim mi yoksa olmuyor mu?
ilgilenenlerden bi zahmet rica etsem...
 
dyren
Cool Üye
bu siteyi yaptım kullandım iyi guzel hoşta sadece 1 sayfamı yani başka sayfa hazırlıyıp sayfanın içinden yonlendiremiyomusun
buldum yanda link yazan yere basıyomuşun gormemişim ben onu
 
- Yönetici düzenlemesi: :
Cy@nide
Daimi Üye
dyren demiş ki:
bu siteyi yaptım kullandım iyi guzel hoşta sadece 1 sayfamı yani başka sayfa hazırlıyıp sayfanın içinden yonlendiremiyomusun
şöyle örnek vereyim:home sayfasını hazırladın.->2.sayfayı hazırladın->
home sayfasına link ekledin ve 2 sayfayı seçtin.text yazan yere (tıkla) yazdın.sonra page creator a gelip home ve 2. sayfayı "published" yap oluyo.
 
dyren
Cool Üye
tamam onu buldum teşekurler ama sadece resimmi koyabilcem ne biliyim arkaya muzik fln koysam salyt gibi bişeyler olsa yada daha enterasan neler olabilir bilen varsa bi soliyiversin
 
astroo
Cool Çırak
zuken demiş ki:
arkadaşım benim sorum imzanla ilgili laf olsun diye msn eklenmesin demişsin peki flash hakkında danışmak için ekleyebilirmiyiz flashtan anlarmısın:confused:
(NOT:webmasterların en çulsuzuna yardım edelim kendini geliştirmek istiyor):)
 
GençTürk
Misafir Üye
saol paylaşımın için de abi g mail hesabı nasıl alınıyo:confused:
 
- Yönetici düzenlemesi: :
FreeHAXOR
Daimi Üye
Ya nedir bu google dan çektiğimiz.. hergün bambaşka bir servisle karşımızda :) bağımlılık yaratıyorlar resmen.

internet = google olmaya az kaldı.

şaka bir yana paylaşım için teşekkürler
 
Üst