Resneli Niyazi Bey

 1. BedliS

  BedliS Forum Ustası

  Katılım:
  17 Ağustos 2009
  Mesaj:
  3,583
  Beğeni:
  169
  [​IMG]

  Resneli Niyazi Bey veya Ahmet Niyazi Bey (Arnavutça: Ahmet Njazi Bej Resnja), 1873 yılında bugün Makedonya sınırları içerisinde kalan Manastır yakınlarındaki Resne kasabasında doğmuştur. Bu nedenle Resneli Niyazi Bey olarak anılır.. Öğrenimini orada yaptıktan sonra İstanbul’a geldi. İttihat ve Terakki'nin önde gelen isimlerinden olup II. Meşrutiyet'in ilanına yol açan ayaklanmanın lideri olarak ve 1897 deki Türk-Yunan savaşındaki başarılarından dolayı ün yaptı. II. Abdülhamit’in Meşrutiyeti ilan etmek zorunda kalmasından sonra döndüğü Selanik’te “Hürriyet kahramanı” olarak karşılandı.

  17 Nisan 1913'te Arnavutluk'un Avlonya limanında İstanbul'a gitmek üzereyken İttihat ve Terakki Fırkası'nın kendisine gönderdiği koruması tarafından öldürüldü.[1]

  [​IMG]
  Eski bir fotoğrafta Resneli Niyazi Bey askerleri ve geyiği ile

  resneli Avrupa’da kendisine hediye edilen geyiği memleketine getiriyor. Geyik her gün bir yerlerde gözüküyor ve ertesi gün geyik şurda görüldü, burada görüldü diye haberler yapılıyor. Resneli dilimizde hala kullandığımız “bırakın bu geyik muhabbetini” deyimini buradan kazandırıyor.

  Hem Meşrutiyet hem de 31 Mart sırasında İstanbul’a gelen Hareket Ordusu içerisinde Niyazi Bey en önde gidenler arasındaydı. Başındaki şapkanın üzerinde “Vatan Fedaisi” yazmaktaydı. Türk-Yunan savasında gösterdiği başarı ve esir aldığı Rum askerlerinden dolayı kendisine “padişah yaverliği” unvanı verilmek istenmiş ancak kendisi, kazaskerin 13 yaşındaki oğluna da aynı unvan verilmesi üzerine bunu reddetmiştir.

  1913 yılı Nisan ayının 29’unda Arnavutluk’un Avlonya limanına 8 kişi geldi. Sivil giyimliydiler. İstanbul’a kalkacak vapuru bekliyorlardı. İçlerinden biri bilet almaya gitmişti. Tam bu sırada üç el silah patladığı duyuldu. İki kişi yere yuvarlandı. Birkaç el daha ateş edildiği görüldü. Herkes kaçışmıştı. Orada bulunanlar, kırçıllı bir paltonun içindeki sivil giyimli şahsı zar zor tanıdılar. Bu, Resneli Niyazi Bey idi.

  Öldürülme sebebinin karanlıkta kalmış ve kendi koruması tarafından vurulmuş olması nedeniyle kendisine atfedilen "Ne şehittir ne de gazi, pisi pisine gitti Niyazi" deyimi Türk milletinin hafızasına kazınmıştır. Sonradan Resneli Niyazi Bey adına Şişli Fulya’da bir okul açılmıştır.

  yakın korumaları tarafından öldürüldüğü için “ne şehittir ne gazi b*ku b*kuna gitti Niyazi” deyimini de dilimize kazandıran şahıs yine Resneli Niyazi
   
  • Beğenmedim Beğenmedim x 1
  #1
 2. fourgreatangels

  fourgreatangels Mugu

  Katılım:
  6 Temmuz 2005
  Mesaj:
  2,700
  Beğeni:
  164
  Koruma neden vurmuş acaba bilgi var mı?
   
  #2
 3. mydos

  mydos Forum Ustası

  Katılım:
  11 Ekim 2008
  Mesaj:
  16,299
  Beğeni:
  3,479
  Resne ' de bir müze açılmış
  Müze Resneli Niyazıin evi olarak
  biliniyor...Ama Bu müzenin karşısındaki
  Ev asıl Niyazi Beyin eviymiş..:)
   
  #3
 4. BedliS

  BedliS Forum Ustası

  Katılım:
  17 Ağustos 2009
  Mesaj:
  3,583
  Beğeni:
  169
  ittihat ve terakki tarafından öldürtüldüğü düşünülüyor 2. abdulhamit taraftarları tarafından da öldürülmüş olabilir, her ne kadar kahraman olsa dahi 2. abdulhamidin tahtan indirilmesinde ki parmağından dolayı hak etmiştir. Arnavutlar tarafından hüriyet kahramanı olarak anılır.
   
  • Beğenmedim Beğenmedim x 1
  #4
Yükleniyor...