Rumeli'den Anadolu'ya Türk Göçleri "141 YIL ÖNCE BUGÜNLER 16-20 OCAK 1878‬ ‪ HARMANLI KATLİAMI" | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Rumeli'den Anadolu'ya Türk Göçleri "141 YIL ÖNCE BUGÜNLER 16-20 OCAK 1878‬ ‪ HARMANLI KATLİAMI"

alpay29

Super Moderator
Site Yetkilisi
141 YIL ÖNCE BUGÜNLER

16-20 OCAK 1878‬

HARMANLI KATLİAMI

1878'nin dondurucu Ocak'ında Süleyman Paşa ordusu Filibe'de Ruslara yenildi. Asker kaçmaya başlayınca Türk halk da onlara katıldı. 20 bin arabada 100 bine yakın Türk sivil kaçıyordu Filibe'den Meriç vadisine, Rodoplara doğru gidiyorlardı. Arada askerler de vardı.

Edirne'ye giden Türkler, Rusların savunma yapamayan Edirne'yi almasıyla ortada kaldı. 20 Ocak'da göç kafilesi Rus saldırısına uğradı. Rusların saldırısı ile kafile dağıldı! Çok az araba dağlara kaçtı, az sayıda sağlıklı/güçlü genç saklandı. Onbinlerce Türk katledildi.‬

Genç Türk erkekler ordudaydı, kalan yaşlılar arabalarda öldürüldü.

Binlerce çocuğun Meriç'in soğuk sularına atılarak boğulduğu söylenir.

Türk kadınlar Rus askerleri tarafından kaçırıldı (ve tecavüze uğrayıp katledildiler). Türk göçmenlerin tüm malları yağmalandı.

Ruslardan kaçabilen Türk sivilleri çevre Bulgar köylerin çeteleri yakalayıp katletti!

Günün sonunda yüzbine yakın kişiden çok azı kurtuldu.‬

Rus askeri ve Bulgar çetecilerden kurtulabilenler soğukta donarak can verdi. Ancak çok genç ve güçlü olan çok az sayıda Türk kaçabildi.

Her şey bittikten sonra Rus general Skobelev geldi. Yanında batılı gazeteciler vardı.‬Hayatta kalan çocukları kurtararak (!) şovunu yaptı.

Katliam sahnesinde Rus hayranı bir Fransız gazeteci Dick de Lonlay da vardı.

Dede ve ninelerimizin nasıl katledildiğini biz değil o yazdı.‬


Fransız gazeteci anılarında Filibe-Edirne yolu boyunca donmuş insan cesetleri gördüğünü yazar.

Sade Hasköy'de 600 donmuş ceset görmüştür.‬

Türk muhacir kafileleri, durmak zorunda kaldıkları kış gecelerin sabahında yığınla ölü bırakarak Edirne'ye doğru ilerliyordu.‬

Kayacık civarında 2 Şubat günü yol kenarında yığınla donmuş yaşlı kadın ve çocuk gördüğünü, heykel gibi olduklarını ve karardıklarını yazar Dick de Lonlay, 5-6 kişinin sarılmış bir şekilde donmuş olduklarını görmüştür.

Sarılarak çaresizce birbirini ısıtmaya çalışmış olmalılar Donmuş aileleri görür: Üstte anne altta çocukların cesetleriyle karşılaşır. Anne kendini soğuğa siper etmiştir ama hiçbiri kurtulamamıştır.

Yazar iki genç kızın toprak üzerinde kucak kucağa birbirine sarılmış olarak oturduklarını, görenlerin onları canlı sandığı yazmaktadır.

Dick de Lonlay Türk muhacirlerin mola yerlerinde ölüler ve atılmış eşya bulunduğunu, Bulgar ve çingenelerin akbaba gibi üşüştüklerini yazar.

Kaynak: Nedim İpek, Rumeli’den Anadolu’ya Türk Göçleri, (Ankara: .K., 1999)

Alıntı: Neval Konukkaynak
 
Üst