S.W.I.F.T

 1. mydos

  mydos Forum Ustası

  Katılım:
  11 Ekim 2008
  Mesaj:
  13,822
  Beğeni:
  2,829
  Bugün Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı "Island of Man'deki şirkete para transferi skandalının en önemli unsurlarından biri de, bu transferlerin S.W.I.F.T sistemi kullanılarak yapılmış olması.

  1974'den beri faaliyette olan S-ociety for W-orldwide I-nterbank F-inancial T-elecommunications. (Bankalararası Küresel Finansal Telekomünikasyon Kurum) adlı bir organizasyonun baş harflerinden oluşuyor bu SWIFT.

  İngilizce'de de, "Hızlı, çabuk, ani, acil" gibi bir anlamı var bu kelimenin. Özellikle, ustaca oluşturulmuş bir isim tabii.
  Çoğumuz kullanmışızdır. Ben, yaklaşık 20-  25 yıldır kullanıyorum.

  Eski tip banka havalesi ya da postane para havalesi sisteminin çok üzerinde bir güvenilirliği olan bir yöntem. Dünya çapında hemen her bankanın bir SWIFT kodu olduğundan, bu kodu ve alıcının göndericinin hesap numarasını bilmek yetiyor.

  Bu kodların da çözümü (açılımı) belli bir sistem içinde olduğundan işler son derece kolay:

  - İlk 4 karakter Kurum adı
  - 3 ve 4'üncü karakter ülke kodu (Örn. TR)
  - 5 ve 6'ncı karakter şehir kodu
  - Son 3 karakter ise tercihan kullanılabilen ve banka şubelerini belirten harfler.  Özellikle uluslararası yasadışı para trafiğinin takibinde çok etkili bir denetim mekanizması da oluşturduğundan, güvenli ve güvenilir ve suçla mücadele kurumları tarafından korunan bir sistem olarak biliniyor.

  ABD'nin de, özellikle 11 eylül sonrası pek çok ülkeye bunu kullanması için (çünkü belli güvenlik kurumları bunu bir ekrandan saniye saniye izleyebiliyor) ısrarcı olduğu da bilinmekte.

  Gelelim bu son olaya:

  "Belgeler sahte, yalan, düzmece" diyenler, eğer normal bir zekâ seviyesindelerse ya da kör cahil değillerse, SWIFT üzerinden yapılmış bir işlemin asla "Sahte, düzmece, inkar edilebilecek, gizlenebilecek" filan olamayacağını anlamalı.


  Yani her şey kodlarla kayıt altına girmiş bir kere. "Feriştahı gelse" ne bunları tahrif edebilir, ne de silebilir.
  Üzgünüm beyler..


  Zafer Arapkirli
   
  #1
 2. Sebnemy35

  Sebnemy35 Daimi Üye

  Katılım:
  21 Ağustos 2015
  Mesaj:
  722
  Beğeni:
  148
  Güzel açıklanmış.

  CHP'liler bunu bilmiyor muydu?
   
  #2
 3. mydos

  mydos Forum Ustası

  Katılım:
  11 Ekim 2008
  Mesaj:
  13,822
  Beğeni:
  2,829
  MİT biliyormuş
  Recep.i de uyarmış
  ama
  Takan kim :p
   
  #3
Yükleniyor...