Saltıkname | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Saltıkname

Zafer

Forum Ustası

TİKA’nın desteği ile UKİD tarafından bastırılan Sarı Saltuk Baba’nın efsanevi hayatını anlatan Saltıkname’nin tanıtımı İstanbul’da yapıldı.

Balkanların Türkleşmesi ve İslamlaşmasına büyük katkıları ile bilinen Sarı Saltuk Baba’nın efsanevi hayatının anlatıldığı Saltıkname, İstanbul’da Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde düzenlenen ‘Sarı Saltuk baba’nın Balkanlara Gidişinin 750 Yılını Anma ve Saltıkname’yi Tanıtma’ programı çerçevesinde kamuoyuna sunuldu.

TİKA’nın destekleri ile UKİD tarafından dört cilt olarak basılan eseri, yayına Prof. Dr. Necati Demir ve Doç. Dr. Mehmet Dursun Erdem hazırladılar. Bilindiği gibi Saltıkname, Cem Sultan tarafından görevlendirilen Ebu’l Hayr-ı Rumi tarafından 1473-1480 yılları arasında kaleme alınmış, ünlü alp-erenin efsanevi hikayesini anlatan önemli bir kaynak eserdir. Sarı Saltuk Baba’nın hayatının, savaşlarının, kerametlerinin anlatıldığı eser, XIII-XV. Yüzyıllardaki tarihi hadiselere ışık tutması nedeniyle de ayrı bir değere sahiptir.

Geçtiğimiz yıl Babadağ’da yapılan ‘1.Sarı Saltuk Buluşması’nda alınan tavsiye kararı gereğince UKİD tarafından basılmasına karar verilen eserin baskısına TİKA destek verdi. Dört cilt halinde basılan eserin iki cildi Saltıkname’nin tıpkı basımından oluşuyor. Diğer bir cilt orijinal diliyle, bir cilt ise günümüz Türkçesiyle basıldı.
 
Üst