Sanal Alem Nedir

necdet35
Co-Admin
Site Yetkilisi
Bir çok kişi sanal alemi kendince tarif etmiş özetlemiş okuyalım bakalım neler demişler hangileri doğru hangileri yanlış ?

Gerçek olmayan şu anda yaşanılan dünya.İnterneti anlatan sanal alem ve siberalem kavramlarının ikisi de
doğru birer önermedir. internet, iletişim yöntemi açısından siber,
yarattığı ortam açısından sanaldır.
Kimsenin kimseyi ''yalancı'' diye etiketleyemeyeceği yegane ortam. kimsenin doğruyu söylemek zorunda olmadığı über platform. insanların canını yakmadıktan ve daha önemlisi bunu amaç edinmedikten sonra ''obama benim'' desen yine sakıncası olmayan bir durumdur.

öyle bazı aklı kıtların sandığı gibi ''şizofrenik vaka'' falan değildir. sağ üst köşedeki çarpı tuşundan haberdar olup oraya bastığında her şeyin bittiğini biliyorsan sorun yoktur.

gerçek hayatla olan kalın çizginin her geçen gün inceldiği gerçeği kabul edilirse tedavilik vaka o çizgiyi incelten kesimdir.
Boku çıkmış olandır. kişilerin ısrarcı bir şekilde sosyal yaşamdan koparak odada bilgisayar başına gömülü bir halde yaşamasının sebebidir. arkadaşlık, dostluk, sevgili herşey buna göre yaşanır olmuş. sevgililer günü diyerek sanal alemden hediye gönderilir olmuş. bir arkadaşın, dostun halini hatrını sormak buraya yükümlendirilmiş.Deşarj olma yeri, başka bir insan olma şansı, temas olmaması içinizi rahatlatır.Klavye delikanlılarının mekanıdır. destursuz girildiğinde şahsınıza karşı ne tür bir davranış içinde olacaklarını kestirmenin güç olduğu alemdir.Yalan dünyadır.hayal ettiğiniz kadarını yaşarsınız.

Şizofren çıkmazında intihar provaları yaptığımız o malum delik belki de sanal alem.

nicklerimiz ve kendimiz; ikili deliliğimiz.

bi kısmımız melankoli sempatizanlığından muzdarip ve bi kısmımızınsa elinde trol marka bi sapık maskesi.

kafakağıtlarımıza her geçen gün biraz daha yabancılaşarak önce kendimizi sömürmeyi öğrendik nicklerle ve sonra 7yi 24lere bağladı kotalarımız.

nerdeyiz sorusuna cevapların tükendiği bi yerdeyizdir de aslında; hani sözlüğün ne olduğuna fosilleşmiş bi babaya anlatmak gibi, konumumuza tarif bulmak. aslında kocaman bi orduyuz: elimizde silahlarımız "artı" ve "eksilerle".

oysa bilmiyorsunuz ki; ansızın yıldızlar çalınır gecelerinizden siz sanalda demlenirken. hayatınızın taa koynundan akrepler, yelkovanlar çalınır fark etmezsiniz ki; sizi sanal kabristana bağlayan modem yorulur bi gün ve reelde unutulmuş sevenleriniz de. ve uzak bi gidiş düşer ömrünüze. siz kendinizden yavaşça gitmektesinizdir ve uğurlayacak tek bi dost bırakmamış olma olasılığınız yüksektir haylice.

önce gülüşleriniz solar, kahkahalar boykot eder sizi -asasasa-, -wewqewqew- sloganları eşliğinde.

düşleriniz tutuklanır. mesela -paydos-; der yaratıcılığın bedevisi ve yeni tek bir entry girecek gücünüz kalmaz, ötekileşirsiniz.

her günü her geceye bağlayan aynı senaryodur.

sanal şenlik sonrasında bi bezginlik kaplar pc başında kamburlaşmış bedeninizi..!.siz takvimlerinizi klavye tuşlarında tüketmiş boş bi smileyden fazlası değilsinizdir işte o an. aciz bedeniniz yatağa giden yolu kendisi bulur.
Anlık zevk veren hayattır bilgisayarın kapanmasıyla her şey son bulur.

TEŞEKKÜRLER ULUDAĞ SÖZLÜK

Arkadaşlar bu şekilde tarif etmiş özetlemişler daha yazılıp çizilecek şey çok bu konuda ucu bucağı olmayan engin bir konu ;)

Ama kıssadan hisse gerçek hayatta neysen , sanal alemde de aynısını muhafaza edip lanse ediyorsan sorun yaşamazsın eğer bir ikilem varsa durum vahim :)

Herkese iyi forumlar dilerim ;)
 
Üst