Şanlıurfa'da 3 Bin Yıllık Keşif: Sin Tapınağı

 1. fearof

  fearof Forum Ustası

  Katılım:
  13 Ekim 2009
  Mesaj:
  11,679
  Beğeni:
  4,441
  Şanlıurfa'da 3 Bin Yıllık Keşif: Türkiye'de Sin Tapınağı'nın Tek Örneği
  Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinin Başbük Mahallesi'nde yapılan kazı çalışmasında, Asur döneminden kalma olduğu düşünülen 3 bin yıllık bir tapınak bulundu...
  Şanlıurfa Müze Müdürü ve kazı başkanı Celal Uludağ Göbeklitepe, Şanlıurfa Kalesi, Soğmatar Antik Kenti, Harbetsuvan ve Başbük Mahallesi'nde kazı çalışmalarını sürdürdüklerini ve ulaşılan tarihi yapıları turizme kazandırmayı hedeflediklerini söyledi.

  Tapınak, kaçak bir kazı sayesinde ortaya çıktı
  [​IMG]
  Kazı başkanı Uludağ, bölgede kaçak bir şekilde sürdürülen bir kazı çalışmasını jandarmanın tespit ettiğini kazının durdurulmasının ardından, resmi izinlerle birlikte uzmanların kazı çalışması sonucu tapınağın bulunduğunu söyledi.

  "Pagan inanışına ait olduğunu düşünüyoruz"
  [​IMG]
  Uludağ ayrıca bulunan tapınak ile ilgili olarak, "Yaptığımız çalışmalarda bu tapınağın Yeni Asur dönemine tarihlenen yani günümüzden 3 bin yıl önceye dayanan bir Sin Mabedi olduğunu belirledik. Buradaki duvarlara ay, güneş ve yıldız tanrıları resmedilmiş durumda. Burası kutsal bir mekan ve bu kutsal mekan Türkiye'de tespit edilmiş Sin Tapınağı'nın tek örneği." açıklamasını yaptı.

  Keşfedilen kültür hazinesinde detaylı çizimler ve motifler üzerinde incelemeler sürüyor
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  KAYNAK:
   
  #1
 2. numan1234

  numan1234 Forum Kalfası

  Katılım:
  2 Temmuz 2009
  Mesaj:
  939
  Beğeni:
  119
Yükleniyor...