Sazan Sarmalı Nedir Gerçek Olaydan Alıntı

Sebnemy35
Forum Kalfası
Konu içeriğini görebilmek için lütfen sayfayı aşağı kaydırın ya da buraya tıklayın. İçerik hemen aşağıdadır.

Siteyi reklamsız gezmek için lütfen üye olun ya da giriş yapın.


Bu kopyaladıklarımı ekşi sözlükte okudum.

Öncelikle sazan sarmalının, kurulan bir üçgen ile, farklı satıcıların birbirleriyle iletişime girmeden birbirlerine para ve mal göndermelerine sebep olup yapılan dolandırıcılık olduğunu belirtelim. Olay ise, şu şekilde gerçekleşmiş:olay 20 ocak 2021 tarihinde başlıyor. yine klasik bir şekilde ekran kartı ilanlarını tarıyorum, benim için standart bir akşam. sonra 1600 tl'ye bir ekran kartı ilanıyla karşılaştım.
hemen ''ürün hala satılık mı ?'' taslak mesajını yapıştırdım adama letgo üzerinden. evet, halen satılık diye bir cevap geldi. fiyat çok düşük olduğu için mining yapıldı mı acaba vs sorularıma yapılmadığı cevabını aldım. kartı almak istiyorum ama test sonuçlarını atar mısınız diye bir soru yönelttim ve adama telefon numaramı verip whatsapptan iletmesini istedim. adamın bana dediği şey , ben sana kartı yollıyım sen test et beğenirsen parasını yollarsın. ben dedim ki hiç dolandırılmaktan korkmuyor musun ? o da adresini verdin kargo için, ne gibi bir sorun çıkabilir ki vesaire falan. ben de şüpheleniyorum ama içten içe iyi yollasın test ederim parasını atarım sonra diye düşünüyorum. inanın 2 haftadır ekran kartı arıyorum ve biraz beynim uyuştu. bulduğum ürüne saldırıyorum. neyse işte adresi attım falan anlaştık güya bugün kargolayacak. neyse ondan sonra dün akşam 22:00 gibi bana dedi ki kardeşim benim sahibinden numaram güncel değil, 48 saat sonra güncellenecekmiş hesabını versen ilan koysam satsam olur mu ? ben de düşündüm ulan dedim ne olabilir ki sonuçta sahibinden hesabı bu, versem başıma bir iş gelmez. demez olaydım sayın suserler.

verdim ben buna hesabı, ilanını açtı. ürün o kadar az bulunan bir ekran kartı ki 50 dk içinde 30 mesaj falan geldi. neyse ben ilgilenmedim, gece mesaj attım kardeşim çok mesaj gelmiş sabah bakarsın diye. bu girmiş, biriyle anlaşmış (tabii tüm mesajları çoktan silmiş), bana da sabah yazdı işte kardeşim ben biriyle anlaştım önce parayı atacak sonra ben ürünü kargolayacağım diye. tamam süper hayırlı olsun falan dedim. ancak benim finansbankta kart borcum var, eşime de ulaşamıyorum parayı sana atsam olur mu dedi. ben de düşündüm ulan dedim bu işte bir iş var ama hayırlısı hesabı ibanı verdim adama. buraya atsın parayı dedim. adam parayı attı, ben de bizim elemana dedim ki para geldi adamdan. 5 dk geçmedi onu bana cepbank ile yollar mısın dedi.

asıl cümbüş burada başlıyor. bu benim cepbank'a gönder diyince aşırı işkillendim ve şöyle bir mesaj attım. bu tabi hemen sen hayırdır muhabbetine falan girmeden sorun yok ben öğle arası gider kargoyu veririm dedi. bu şekilde tehdit etmen falan hoş değil dedi. neyse efendim bu kargoya gitti, dedim ki bana kargodan video at. bir tane önceden çekildiği çok belli olan bir video attı. dedim böyle olmaz sen videoda tarih söyle. hemen işte sen taşak mı geçiyorsun senin kartını yollamıyorum sen parayı geri adama yolla dedi. dedim hop orda dur. o an aklıma gelen şey şuydu, şimdi ben bu adama parayı geri atarım ama ya ona mesaj atıp kardeşim işte bankada bir problem çıkmış farklı bir iban versem ona atar mısın tarzı bir şey derse diye düşündüm.

farkettiyseniz olayın benle bir alakası yok, ben tamamen bir adamın dolandırılmasını engellemeye çalışıyorum. ben tabi yollamadım parayı dedim ki adamın numarasını at. bu 3-4 kere söylememe rağmen atmadı. dedim ben bu parayı sen o numarayı gönderene kadar yollamam. neyse bir numara attı bana. ben işte o an son yıllardaki en büyük mallığımı yaptım ve bu attığı numaraya inandım. heh dedim cidden attı herhalde. hemen aradım bu numarayı açmadı tabi. whatsapptan yazdım işte buna, dedim siz bir ekran kartı satın almışsınız ancak durum böyle. bu sen ne diyosun kardeşim benim param nerede falan dedi, beni dolandırıcı sandı. ben de 2 dakikalık bir ses kaydıyla durumu özetledim. şöyle bir mesaj attı bana. ben ama hala bu adamın gerçekten dolandırılan adam olduğunu düşünüyorum, o kadar salağım. neyse bu adamla konuştuk falan dedi ki şimdi bu para benim hesabıma gelirse %18 kdv keser, sen bunu bana cepbanktan yolla. ben o kadar havalıyım ki böyle oh diyorum bir adamı dolandırılmaktan kurtardık. ben bu adama parayı falan yolladım diğer şerefsizide engelledim. parayı yolladıktan sonra ulan keşke adamdan kimlik isteseydim bir teyit etseydim diye düşündüm, ama her şey için çok geçti.

aradan 1-2 saat geçti whatsapp'a girdim bu parayı yolladığım adam beni engellemiş. hemen numarasını arkadaşıma attım dedim ki gir yaz şu numaraya ismi neymiş falan bir şekil öğren. arkadaş demesin mi oğlum bunun profil fotoğrafında senin fotoğrafın var. işte o an içten bir hassssiktir çektim. gerçekten çok pis bir sazan sarmalının içinde hissediyorum sözlük halkı.

şimdi bu 1500 lirayı gönderen kişi büyük ihtimal beni savcılığa şikayet edecek. ben ne diyeceğim ? kusura bakma senin parayı başka yere mi yolladım diyeceğim ?

elimde konuşmaların görüntüleri var ama kanıt olarak kullanılabilir mi emin değilim.

nasıl bir yol izlemem gerektiği hakkında bilgili suserlerden yardım bekliyorum.

edit: adamın 2. bir ekran kartı varmış, onun ilanını koyucam dedi.

edit2: karakola gittim derdimi anlatmaya, hiç bize anlatma kendi ilçendeki karakola anlat dediler.

edit3: bu arada artık makbuzlarda iban göremiyormuşuz kvkk nedeniyle, enpara müşteri hizmetleri öyle söyledi.
 
Üst