Seagate Barracuda 3 TB İnceleme | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Seagate Barracuda 3 TB İnceleme

Elvis

Forum Ustası
Sizlerle daha önce pek çok SSD ve mekanik hard disk incelemesi yapmıştık. Yakın geçmişte Western Digital'in 3 TB boyuta sahip Caviar Green 3 TB incelemesini burada sizlerle paylaşmıştık.
Mekanik hard diskler artık daha çok depolama amaçlı kullanılmaya başlandı. Performansa düşkün kullanıcılar artık SSD'ye geçiş yapıyorlar. SSD'deki kapasiteler düşük olduğu için kullanıcılar depolama için büyük kapasiteli diskleri alıyorlar. Büyük kapasiteli disklerdeki yeni moda 3 TB'lık modeller.
3TB'lık disklerde bölümlendirmeyi daha farklı yapıyoruz. Standart olarak MBR yaptığımızda, 2.19 TB ve üzerini kullanamıyoruz. Ayrıca eski anakartlarda da 2.19 TB ve üzerini kullanamıyoruz. Çünkü kontrolcülerin o boyutlardaki adreslemeyi desteklemesi gerekiyor. Eskiden tek 3 TB'lık diskler hayal olduğundan, bu tür bir desteğin bulunmaması doğal.
Anakartımız yeni, SATA kontrolcüsü 3 TB ve üzerini destekliyor. O zaman hard diski bağlayalım.
Diski depolama olarak kullanacağınızı düşünelim. Bilgisayar simgesine sağ tıklayıp yönet dediğimizde diski biçimlendirmemiz gerektiği söyleniyor. Eğer bu diski MBR disk olarak biçimlendirirsek 2.19 kısmından sonrasını kullanamayız. Çünkü MBR'deki ( Master Boot Record ) 32 haneli adres 2.19 TB'dan sonra geçersiz kalıyor. Eee biz ne yapacağız diyorsanız yardıma GPT geliyor. GPT 9.4 ZettaByte kapasiteye kadar depolama alanı sunuyor fakat geniş bir işletim sistemi desteğine sahip değil. Biz GPT olarak biçimlendiriyoruz. Disk 2.72 TB olarak görülüyor.
Seagate eskiden Barracuda ailesini ayrıyordu. 11.7200 gibi Barracuda XT gibi modeller mevcuttu. Şimdi Barracuda ailesi birleşti. Üst seviye performans veren diskler Barracuda, az güç tüketip, daha düşük hıza sahip ürünler de Green ailesi altında yer alıyor.
İncelediğimiz Barracuda 3 TB, 7200 RPM dönüş hızına sahip bir disk. Ayrıca NCQ desteğiyle de rakiplerinin önüne geçiyor.
Disk sessiz ve çok ısınmayan bir yapıya sahip. Ayrıca performansı da şaşırtıcı bir şekilde başarılı. Daha önce incelediğimiz Western Digital Green 3 TB'a göre daha başarılı sonuçlar veriyor. İki diski de test ederken GPT yaptığımızı hatırlatalım.
64 MB önbelleğe sahip olan ürün, SATA 6 Gpbs arayüzünü destekliyor.

Kaynak
 

Elvis

Forum Ustası
fiyatı ne kadar acaba
Teknik Özellikler ve Sonuç:
Teknik Özellikler:
Dönüş Hızı: 7200 RPM
Ürün Kodu: ST3000DMOD1
Depolama Alanı: 3.00.592 MB
Form Faktörü: 3.5 inç
Arabirim: Sata 6.0 Gbps
Önbellek: 64MB
Güç Tüketimi: Ortalama 6 watt
Fiyatı: 400 TL
Sonuç:
Disk performans olarak oldukça başarılı. Yüksek kapasiteli disklerin performansı daha da kötü olur gibi ön yargılardan kaçınmak gerekli. Gayet başarılı bir performansa sahip. Ürünün çalışma ısısı ve sesi de gayet makul değerlerde.
 
Üst