Sınav

mydos
Forum Ustası
“Sınav haftasına kısa bir süre kaldı.

Çocuğunuzun başarılı olmasını ne kadar çok istediğinizi biliyoruz ama unutmayın ki, sınavlara girecek öğrenciler arasında matematiği anlamasına gerek olmayan, geleceğin sanatçıları oturuyor olabilir.
Felsefe ve mantık özgüven işine yarayabilir.
Tarih ve İngiliz Edebiyatı çocuğunuzun işine yaramayabilir.
Çünkü onun geleceğinde belki de, başarılı bir girişimci olmak vardır.

Çocuğunuz bir müzisyen olacaksa, kimya notlarının önemi kalmayacak.
Ya da bir sporcu olmak yatıyorsa düşlerinde, fizik dersindeki başarısının fiziksel yeteneklerinden daha iyi olması gerekmiyor.
Çocuğunuz iyi not alıyorsa, bu güzel bir şey…
Ama iyi not almıyorsa, onun kendine olan güvenini ve inancını sarsmayın. Rahatlatın çocuğunuzu…
Bu yalnızca bir okul sınavıdır.
Yaşamının ilerideki bölümlerinde, onu daha değişik sınavların beklediğini söyleyin.
Ne not alırlarsa alsınlar, onları sevdiğinizi ve bir okul sınavında aldıkları notla yargılamayacağınızı duyumsatın onlara. Lütfen yapın bunları.
Çünkü siz bunları yaptığınızda, o kendine daha çok güvenen ve yaşamı boyunca karşısına çıkacak engellerle kolayca savaşabilen bir çocuk olarak yetişecek.Bir sınavın ya da düşük bir notun onun düşlerini ve yeteneklerini alıp götürmesine, izin vermeyin.
Unutmayın; dünyanın en mutlu insanlar yalnızca doktorlar ve mühendisler değildir.Henry Ford’un oğlunun bıraktığı intihar mektubununun son satırları;
"Baba hayal edip de ulaşamadığım hiçbir şey olmadı. Ne varsa önceden hazırlamışsın, hiçbirinde benim emeğim yok. Mutsuzluktan mahvoldum. Gidiyorum.”

Alıntıdır
 
Üst