SLI ve CrossFire Donanımsal Bağlantı | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

SLI ve CrossFire Donanımsal Bağlantı

B

By ToNiK

Misafir Üye
Merhaba arkadaşlar, önceki konuda dikkat ettiyseniz SLI ve CF bağlantısından bahsettik.

Bunları kısa çaplı anlatmak istiyorum sizlere.

Öncelikle SLI bağlantı tipi Nvidia'nın desteklediği 2 veya daha fazla ekran kartı bağlantısına verilen fonksiyonel güç arttırma bağlantısıdır.

Aynı şekilde CrossFire ve CrossFireX (Çapraz Ateş) Ati Radeon'un (CrossFire) damgalı donanımlarında kullanılan bağlantı bütünleştirme tipidir.

Ve bunların haricinde çoğu kişinin bilmediği Lucide Hydra adlı bir tip vardı.

LucidLogix adlı firma Lucid Hydra 100 adlı bir yongayı sessiz sedasız piyasaya çıkarmıştı. Bu yonganın vaat ettiği şey, sistemlerde bulunan birden fazla grafik işlemciyi verimli bir şekilde kullanmaktı. Bunun mevcut NVIDIA SLI ya da ATI Crossfire dan farkı nedir diye sorabilirsiniz. Lucid Hydra aynı sistemde verimli bir şekilde birden fazla grafik işlemci kullanımında marka ya da model farkı gözetmiyordu.

SLI Bağlantı Tipi Ve Getirileri

2004 yılında Nvidia tarafından geliştirilen SLI (Scalable Link Interface), PCI Express arabirimini kullanan iki yada daha fazla ekran kartından tek görüntü çıkışı almaya yarayan bir bağlantı teknolojisidir. Yazılım algoritması ve yalnızca Nvidia grafik işlem birimlerinde kullanılan SLI teknolojisi ile bilgisayarın grafik performansı iki kat artar.


Gücü ikiye katladık fakat bu ne işimize yarayacak?
Oldukça önemli bir soru. Burada kullanım amacı devreye girmekte. Render ve video işleme gibi yüksek grafik gücü isteyen işlemler için SLI teknolojisinin kullanılması büyük avantaj sağlayacaktır. Ayrıca yüksek oyun performansı isteyen kullanıcılar için de güzel bir tercihtir.


Çift ekran kartı ile SLI yapılabildiği gibi üçlü hatta dörtlü SLI bağlantılı konfigürasyonlar da kurulabilir. Her ne kadar extreme bir durum gibi gözükse de modelleme ve grafik tasarım işleriyle uğraşan profesyonel kullanıcılar bu tür sistemlere ihtiyaç duymaktadır. Hatta Nvidia’nın sırf bu işler için özel olarak ürettiği Quadro serisi ekran kartları bulunmakta.
3DMark, PCMark, Cinebench, Unigine Heaven gibi benchmark programlarında yüksek puanlar elde etmek için de SLI kullanılabilir. Özellikle yüksek puanlı dünya rekorlarında genellikle dörtlü SLI sistemler görülmektedir.
Getiri olduğu kadar götürü de var
SLI konfigürasyonları grafik performansına yükse katkı sağlıyor ve kullanıcısının yüzünü güldürüyor fakat iki veya daha fazla ekran kartını bir araya getirmek oldukça maliyetli. Ekran kartının haricinde bu donanımlara gerekli gücü verebilecek kalitede bir PSU’ya da sahip olunması gerekmekte. Ayrıca anakartın da SLI sertifikasını taşıması gerek. Aksi takdirde başka bir anakart almak zorunda kalabilirsiniz.
Oyunlardan yüksek performans almak isteyenlerin de dikkat etmesi gereken bir husus var. Oynanmak istenen oyunun da SLI’a destek vermesi gerekir. Aksi halde yalnızca tek kartın gücü kullanılabilir. Çoklu kartların bir diğer eksisi de “micro stuttering” adı verilen sorundur. Güçlü performans sunulmasına karşın görüntünün ekrana getirilme süresindeki farklar kırılmalara yol açabilir.

CrossFire - CrossFireX Bağlantı Tipi Ve Getirileri​


CrossFire ATI'nin ilk başta 2 daha sonra 4 GPU'nun bir bilgisayarda kullanılmasına olanak sağlayan teknolojidir. Sadece PCI Express'li anakartlarda kullanılabilir. İlk olarak 27 Ekim 2005 tarihinde basına açıklanmıştır. Sadece ATI'nin kendi çipsetlerini kullanan anakartlardan "yazılımsal" olarak sağlanabiliyordu. Fakat ATI'nin İntel'e destek vermesiyle ve ATI X1950 çıktıktan sonra tüm anakartlardan sağlanabilmekte.

Crossfire iki ATI ekrankartını birbirine bağlayarak oluşturulan köprüye denir.
Crossfire iki adet farklı crossfire destekli ATI Radeon ekrankartını crossfire destekli bir anakartta köprü yardımıyla bir birine bağlanması demektir. Burada dikkat edilmesi gereken;

1. Crossfire destekli bir anakart sahibi olmamız (anakartta çift PCIx giriş olması lazım tabiki*).

2. Kartlar farklı model olabilir ancak ikisininde crossfire desteğinin bulumasıdır.

3. Yeterli verimi almak için yeterli bir powersuply (güç kaynağı) a sahip olmamız.
Nvidia, ATI den farklı olarak SLI ı piyasada ancak SLI yapabilmek için aynı model ekrankartından iki adete sahip olmanız gerekmekte. ATI de ise daha öncede belirttiğimiz gibi crossfire yapmak için cross fire destekli iki adet farklı model ekran kartı işimizi görecektir.
Örnek vermek gerekirse bir adet ATI ekran kartımız var, zamanla yenilemek istedik (tabi kartımızın crossfire desteği var) yeni ekrankartımızında crossfire desteği var ise eski kartımızla yeni kartımızı birlikte crossfire yapıyoruz.
Açıklamalar:

* Çift PCIx anakartlarda genellikle PCIx lerin biri 16x diğeri 8 veya 4x olur bu hususta anakart seçimine de dikkat etmek gerekmektedir.

İki kartı PC'nize taktıktan ve gerekli köprüyü kurduktan sonra kartınızın sürücü kontrol panelini açın ve SLI veya Crossfire'ı etkinleştirin. Oyunlarda önemli bir performans artışı göreceksiniz, ancak bu artış FPS değerinizin iki katına çıkaracak kadar yüksek olmayabilir. Her oyundaki performans kazanımı farklı olacaktır.

Genel olarak her oyunda daha akıcı bir perfomans elde edeceksiniz, ancak bazı istisnalar da karşınıza çıkacaktır.


SLI veya CrossFire İçin Ne Gerekir?

Öncelikle size ;

~ Çift PCIx 16x , 8x veya 4x ana kart gereklidir.
~ Aynı marka, model yada chipsetli 2 adet ekran kartı gerekir.
~ Bunların yanı sıra daha fazla güce ihtiyaç duyacağınız için 750w üstü bir Psu gerekir (Power Supply)
~ Son olarakta Nvidia ekran kartları için SLI, ATI RADEON veya Sapphire ekran kartları için CrossFire köprü kablosu gerekiyor. Genelde bunlar ekran kartınızın kutusundan çıkan parçalardır. 
Üst