Son dakika haberi Hatay ve çevre illerde hissedilen 6.4 ve 5.8 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi

vantura
Super Moderator
Site Yetkilisi
Son dakika haberine göre AFAD ve Kandilli Rasathanesi Hatay'ın Defne ilçesi merkezli 6.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini duyurdu. 20.04'te meydana gelen depremden üç dakika sonra, 20.07'de Hatay, Samandağ merkezli 5.8 büyüklüğünde bir deprem daha yaşandı. Çevre illerde de hissedilen 6,4 büyüklüğündeki depremin 16,7 kilometre derinlikte olduğu bildirildi. Depremde ağır hasarlı binaların yıkıldığı belirtildi. AFAD'dan yapılan son uyarıda "Vatandaşlarımızın, deniz seviyesinde 50 cm’e kadar yükselme riskine karşı tedbir amacıyla sahil şeridinden uzak durmaları önem arz etmektedir" ifadeleri yer aldı. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, deprem sonucu yıkılan binaların ve enkaz altında kalanların olduğunu söyledi
Kandilli Rasathanesi'nin açıklamasına göre saat 20.04'te Hatay, Samandağ merkezli 6.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.


Hatay Valisi Lütfü Savaş bağlandığı televizyon kanalına "Yıkılan binalarımız var samandağ, Antakya, Defne de… Maalesef bina altında kalan insanlar olduğuna dair mesajlar geliyor. Bir kısmı ev sağlam diye girmiş bir kısmı eşya taşımak için.Enkaz altında kalanlar olduğuna dair ihbarlar geliyor. Sahada arkadaşlarımız çalışıyor. İnşallan en zaiyatla atlatırız" ifadelerini kullandı.


AFAD'DAN AÇIKLAMA

AFAD sosyal medya hesabı üzerinden yapılan duyuruda şu ifadelere yer verdi:

Hatay’da meydana gelen 6,4 ve 5,8 büyüklüklerindeki #depremler sonrasında, ilgili ekiplerimiz teyakkuz halinde olup gelen ihbarlara hızla müdahale edilmektedir. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir.

AFAD: SAHİL ŞERİDİNDEN UZAK DURUN
AFAD'dan yapılan açıklamada sahil şeridinde suyun yükselebileceğine dair bir uyarı yapıldı. Açıklamada şöyle dendi: Vatandaşlarımızın, deniz seviyesinde 50 cm’e kadar yükselme riskine karşı tedbir amacıyla sahil şeridinden uzak durmaları önem arz etmektedir.

AĞIR HASARLI BİNALAR YIKILDI
Depremin etkisiyle Hatay'da enkaz bölgesinde toz bulutu oluştu ve ambulans sesleri duyuldu. Aktarılanlara göre bazı binalar yıkıldı.


AFAD, 20.07'de Hatay, Samandağ merkezli 5.8 büyüklüğünde bir deprem daha yaşandığını bildirdi. Bölgede en son 20.13'te 3.9 büyüklüğünde Hatay Samandağ'da deprem meydana gelmişti.


ÇEVRE İL VE İLÇELERDEN DE HİSSEDİLDİ

Depremler Hatay ve ilçeleri ile çevre il ve ilçelerden de şiddetli hissedildi. 15 gündür deprem fırtınasının yaşandığı bölgede son sarsıntılardan sonra ekipleri, sahada inceleme başlattı. Ağır hasarlı binaların yıkıldığı yönünde ihbarlar alınırken, devriye görevinde bulunan ekipler, vatandaşları binaların çevresinden uzaklaşmaları konusunda sürekli uyarılarda bulundu.ŞANLIURFA'DA KÖYLERE DÖNÜŞ
Depremin hissedildiği çevre illerden biri de Şanlıurfa oldu. Hasarlı olmayan evlere giren vatandaşlar depremin ardından yeniden dışarı çıktıkları ve büyük çoğunluğunun köylere doğru yola koyulduğu öğrenildi."DEPREMLER DEVAM EDECEK" UYARISI

Bazı bölgelerden ambulans sesleri duyulurken, vatandaşların tedirgin olduğu gözlendi. Uzmanlar ise daha önceki depremlerin bu depremleri tetiklediği yönünde görüş belirtti. Depremlerin bölgede devam edeceği uyarısında da bulunuldu.OKTAY: HASARLI BİNALARDAN UZAK DURULMASINI RİCA EDİYORUZ


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: "Hatay merkezli depremlerle ilgili incelemelerimiz devam ediyor. Vatandaşlarımızın hasarlı binalardan uzak durmalarını rica ediyoruz."

SAVAŞ: HASARLI BİNALAR YIKILDI, ENKAZ ALTINDA KALAN VATANDAŞ İHBARI ALDIK

Habertürk'e konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş şunları anlattı:

3 tane deprem yaşadık. 6.4 bayağı sürdü, bayağı salladı. Ondan sonra Samandağ'da, Defne'nin, Antakya'nın belli mahallelerinde yıkılan binaların olduğu, bazı binaların altında insanların olduğu ihbarları geldi AFAD'a. Bir köprünün zarar gördüğü konuşuluyor. Hasar görmüş binalarda yıkım ihbarları vardı. Evleri taşıyıcı şirketr elemanların bina altında kaldığı ifade ediliyor. Özellikle Defne'de daha önce zarar gören birkaç binanın yıkıldığı ihbarları geliyor. AFAD 'deniz sahilinden uzaklaşın, 50 cm.lik deniz yükselmesi olabilir' diye uyarı yaptı. Ama bize gelen şu ana kadar deniz yüksekliğiyle ilgili bilgi yok. Enkazlarda bir şey yok. Enkazların yanındaki bazı apartmanlar yıkıldı. Enkazı bekleyen kişilerle ilgili bilgi gelmedi. Demek ki onlarla ilgili negatif durum yok. Ağır hasarlı ve hasarlı binalardan yıkım haberi geldi.

ERYILMAZ: İNSANLAR SOKAKLARA DÖKÜLDÜ, ENKAZ ALTINDA VATANDAŞLAR VAR HABERLERİ GELİYOR


Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, Habertürk'e şu değerlendirmede bulundu:

Şu anda artçı sarsıntılar devam ediyor. Samandağ'ın tamamında elektrikler kesildi. Şiddetli bir şekilde depremi hissettik. Ağır hasalı olan binaların bir kısmının yıkıldığını gördük. İletişim hatlarında sıkıntı var. Bazı binalarda enkaz altında vatandaşlarımızın da olabileceği yönünde bilgiler aldık. İnsanlar sokaklara döküldü. Arabayla bir yerden bir yere geçmeye çalışıyorlar. Sahilin sıfır noktasındaydım, herhangi hareketlilik olmadı, ama bundan sonra böyle bir şey olup, olmayacağını bilemiyorum.

SURİYE GENELİNDE DE HİSSEDİLDİ
Hatay'ın Defne ve Samandağ ilçelerinde meydana gelen 6,4 ve 5,8 büyüklüğündeki depremler Suriye'nin çeşitli bölgelerinde de hissedildi.

Sahadaki AA muhabirlerinin aktardığı bilgiye göre, Suriye'de, Hatay merkezli depremlerin ardından halk sokaklara döküldü.

Depremler, İdlib, Halep, Hama, Afrin, Azez, Cerablus, Bab ve Tel Abyad yerleşimleri başta olmak üzere ülke genelinde hissedildi.

Bazı binaların yıkıldığı ifade edildi.

HATAY VALİSİ DOĞAN: İHBARLAR ALDIK, TARAMALARIMIZ SÜRÜYOR
Hatay Valisi Rahmi Doğan, AA muhabirine, "Kentte deprem nedeniyle bazı ihbarlar aldık, bunları değerlendiriyoruz, taramalarımız sürüyor." dedi.HASTALAR TAHLİYE EDİLDİ
Antakya'da depremin ardından ayakta kalan Mustafa Kemal Araştırma Hastanesi'nde hastaların tahliye edildiği belirtildi.GSM HATLARI KİLİTLENDİ, İNTERNET YAVAŞLADI
Hatay'da internet yavaşlarken GSM hatlarının kilitlendiği bildirildi.

ANTALYA VALİLİĞİ'DEN DENİZ KIYISINDAN UZAK DURMA UYARISI
Antalya Valilği sosyal medya üzerinden yaptığı uyarıda "Vatandaşlarımızın deniz kıyısından uzak durması önemle rica olunur" ifadelerine yer verdi.BÖCEK: ŞU ANDA SAHİLDEYİM HERHANGİ BİR SIKINTI YOK
Habertürk'e konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek şöyle konuştu: "Sayın valimiz ne şekilde attığını bilmiyorum. Şu anda herhangi sıkıntı yok. Ben Antalya sahile yakın bir yerdeyim, şu anda sahilde tsunami veya ona benzer bir sorunumuz yoktu. Belki uyarmak için söylemiş olabilir sayın valim. Birazdan kendisiyle görüşeceğim.
KAYNAK
 
Üst